Raport o e-Środowiskach Edukacyjnych

Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

ImageWłaściwe wykorzystanie komputerów i nowych technologii w procesie edukacji jest niezbędne dla prawidłowego rozwoju społeczno-ekonomicznego krajów UE. Stowarzyszenie Miasta w Internecie opublikowało materiały z projektu SIRMA „Regionalne e-środowisko edukacyjne – rozwiązania ICT wspierające system edukacji szkolnej oraz zarządzanie oświatą.”

 

Jednym z głównych mechanizmów zwiększenia tempa rozwoju gospodarczego w Unii Europejskiej jest budowanie społeczeństwa opartego na wiedzy. Wymaga to z jednej strony kształtowania innowacyjnej i konkurencyjnej gospodarki, z drugiej, stałego podnoszenia kwalifikacji pracowników. W procesie kształcenia społeczeństwa kluczową rolę odgrywają i będą odgrywać nowoczesne technologie informacji i komunikacji (ICT).

Niestety, przeprowadzone w 2005 r. przez Eurostat badania ujawniają duże dysproporcje w krajach UE w opanowaniu podstawowych umiejętności informatycznych. Polska wypadła w tych badaniach słabo, osiągając wynik poniżej średniej unijnej (46% osób nie posiadających takich umiejętności, przy średniej unijnej 37%). Wprawdzie wśród młodych ludzi wskaźniki te lokują Polskę powyżej średniej unijnej, ale w grupie osób aktywnych zawodowo oznacza to potrzebę podjęcia w Polsce na szeroką skalę działań edukacyjnych dotyczących ICT.

Raport zawiera analizę strategicznych dokumentów programowych w Polsce i na Mazowszu dotyczących powiązań edukacji szkolnej z wykorzystaniem ICT. Autorzy raportu dokonują również analizy przygotowania polskich szkół do prowadzenia zajęć z wykorzystaniem technologii informacyjno-komunikacyjnych na tle innych krajów UE.

Jak wynika z badań porównawczych w krajach UE, najsłabsze warunki do rozwijania edukacji szkolnej z zastosowaniem rozwiązań technologii informacyjno-komunikacyjnych występują w nowych krajach członkowskich, takich jak: Litwa, Łotwa, Słowacja i Polska, a także w Grecji i Portugalii, które pozostają wciąż znacznie w tyle za innymi państwami „starej” Unii.

Autorzy opracowania zwracają również uwagę na konieczności wykorzystania e-learningu jako narzędzi zwiększających wzrost zatrudnienia, podając również przykłady zastosowań e-learningu w polskich i europejskich programach edukacyjnych. Wskazują, że w Polsce warto byłoby podjąć wysiłek stworzenia ogólnopolskiego zasobu kursów e-learningowych, wraz z możliwością uzyskiwania dyplomów lub certyfikatów ich ukończenia.

Raport dostępny jest na stronie internetowej projektu SIRMA (.pdf).

(Notka o autorze: Marcin Polak jest twórcą i redaktorem naczelnym Edunews.pl, zajmuje się edukacją i komunikacją społeczną, realizując projekty społeczne i komercyjne o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym. Prowadzi także międzynarodowy serwis edukatorów ekonomicznych i finansowych EconomicEducator.eu).

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

Przerażająca wizja. Z jednej strony trzeba gonić za technologią która rozwija świat, z drugiej stron...
Stanisław Czachorowski napisał/a komentarz do Wykład w czasach postpiśmienności, czyli szukanie drogi we mgle
Tak, najważniejszy jest tok rozumowania, opowieść o wiedzy i dochodzeniu do wniosków, odkryć. To się...
Wykładam matematykę i staram się postępować na przekór pewnego określenia czym jest wykład: to trans...
Stanisław Czachorowski napisał/a komentarz do Wykłady w stylu programów popularnonaukowych?
Zawsze najważniejszym jest mieć coś do powiedzenia. Interesującego, ważnego, wartościowego. Dobrze j...
Jak widzę, odniósł się Pan do mojego komentarza, więc odpowiem.Programy B. Wołoszańskiego były różne...
Pani Anno, to co zamierzam napisać dotyczy zarówno psychologów szkolnych jak i pedagogów. I jedni i...
Drodzy Państwo, czy głupotę można nazywać po imieniu? Czy głupota ministra jest głupotą szkodliwą? C...
Jak się zadaje pytanie całej klasie to nie odpowiadają nieśmiali. Te rady są ok tylko dla tych, któr...

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie