Nauka online podstawą edukacji już w 2025 roku?

fot. Fotolia.com

Narzędzia
Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Instytucje edukacyjne na świecie nie wykorzystują jeszcze w pełni potencjału dziś dostępnych technologii – wynika z sondażu „Edukacja w 2025 r. – innowacje technologiczne” przeprowadzonego wśród pracowników sektora edukacyjnego z krajów Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki (EMEA). Jakie zmiany w edukacji prognozowali w połowie trzeciej dekady 21 wieku?

Oto najważniejsze wyniki:

  • 72 proc. pracowników sektora edukacyjnego uważa, że nauczyciele pełnią obecnie kluczową rolę w edukacji, ale tylko 40 proc. sądzi, że sytuacja ta nie zmieni się w 2025 r.
  • 53 proc. pracowników sektora edukacyjnego uważa, że współpraca wideo w czasie rzeczywistym oraz urządzenia mobilne będą podstawowymi narzędziami dostępu do treści edukacyjnych dla uczniów w 2025 r.
  • 36 proc. pracowników sektora edukacyjnego w regionie EMEA odnosi wrażenie, że finansowanie jest największą przeszkodą na drodze do lepszej edukacji
  • 30 proc. twierdzi, że dostęp do edukacji dla każdego, kto chce się uczyć, jest najważniejszy dla przyszłości edukacji

Rozważając listę priorytetów na najbliższą przyszłość, większość pracowników sektora edukacyjnego dochodzi do wniosku, że główny nacisk należy położyć na zwiększenie jakości szkolenia nauczycieli (34 proc.). Inne czynniki, które zdaniem respondentów wymagają uwagi, to personalizacja nauki uczniów (17 proc.) oraz wykorzystanie nowych technologii (13 proc.).

Andrew Graley z firmy Polycom, dostarczającej rozwiązań umożliwiających bezpieczny transfer głosu, wideo i treści, uważa, że technologia jest katalizatorem, który może pozytywnie wpłynąć na krajobraz edukacyjny. „Technologia umożliwia usprawnienie edukacji, bo oferuje narzędzia, które są angażujące, przystępne i ekonomiczne. Pozwala np. na prowadzenie spersonalizowanych kursów oraz szkoleń nauczycielskich dla osób, które normalnie nie miałyby do nich dostępu”.

Zapytani o przyszłość edukacji, respondenci przewidują, że środowisko nauki uwolni się z czterech ścian klasy. 64 proc. twierdzi, że uczniowie w 2015 r. mają kontakt z treściami edukacyjnymi przede wszystkim w klasie, ale tylko 25 proc. uważa, że nadal będzie to podstawowy sposób uczenia się w 2025 r. W związku z tym oczekuje się, że znacznie wzrośnie użycie technologii zdalnego uczenia się: 53 proc. pracowników sektora edukacyjnego sądzi, że współpraca wideo w czasie rzeczywistym oraz urządzenia mobilne będą podstawowymi narzędziami dostępu do treści edukacyjnych w 2025 r.

Aż 58% proc. respondentów oczekuje ściślejszej współpracy między szkołami a przedsiębiorstwami w 2025 r., a większość uczestników sondażu uważa, że szkoła będzie wyznaczała bardziej ukierunkowaną ścieżkę kariery. Co więcej, większość respondentów z regionu EMEA uważa, że rola, jaką nauczyciel odgrywa w edukacji, będzie zmniejszać się w nadchodzących latach, a znaczenia nabierze rola liderów opinii oraz programów wsparcia edukacyjnego.

Graley dodaje, że porady ekspertów staną się bardziej dostępne dla uczestników kursów edukacyjnych: „Technologia współpracy wideo w czasie rzeczywistym, która jest dziś dostępna, umożliwia uczniom rozmawianie z ekspertami branżowymi o ich dziedzinie nauki. Można połączyć się z ekspertem w dowolnym miejscu na świecie i o dowolnej porze – wystarczy jedno kliknięcie”.

Jednakże pracownicy sektora edukacyjnego uważają, że laptopy będą wykorzystywane znacznie rzadziej do nauki w klasie: 66 proc. twierdzi, że urządzenia te są dziś popularnym sposobem dostępu do treści, ale tylko 29 proc. uważa, że sytuacja ta nie zmieni się do 2025 r. „Jeśli uczniowie siedzą przy swoich laptopach i realizują interaktywny kurs internetowy w tej samej witrynie, to po co w ogóle są w klasie? Jeśli zdobędą podstawową wiedzę w domu, korzystając z kursów online, będą mieli więcej czasu na praktyczną i interaktywną naukę w szkole”, mówi Graley.
Wirtualne środowiska nauki (VLE) mają być najpopularniejszą inwestycją w nadchodzących latach, a tuż za nimi lokują się fizyczne środowiska kreatywnego uczenia się.

„Widać wyraźny trend integrowania technologii z fizycznym nauczaniem. Chodzi o znalezienie złotego środka pomiędzy jednym i drugim i robienie tego, co najlepsze dla uczniów. Nie chcielibyśmy stracić osobistego, praktycznego środowiska nauki, ale powinniśmy wykorzystać pełen potencjał technologii” – wyjaśnia Graley.

Pełną wersja raportu badawczego „Education in 2025 – Technology Innovation”, znajduje się tutaj. W raporcie znajduje się również więcej informacji o metodologii sondażu oraz o globalnych perspektywach.

W sondażu realizowanym na zlecenie firmy Polycom, wzięło udział ponad 1800 pracowników pełniących różnorodne role w sektorze edukacyjnym, w tym 673 osób z regionu EMEA.

 

(Źródło: Polycom)

 

Edunews.pl oferuje cotygodniowy, bezpłatny (zawsze) serwis wiadomości ze świata edukacji. Zapisz się:
captcha 
I agree with the Regulamin

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie