Rodzice obawiają się zmian w strukturze systemu oświaty

fot. Fotolia.com

Narzędzia
Typografia
 • Smaller Small Medium Big Bigger
 • Default Helvetica Segoe Georgia Times

W ostatni piątek minister Zalewska zaprezentowała planowane zmiany w strukturze systemu edukacji, podtrzymując tym samym decyzję o likwidacji gimnazjów, przywróceniu ośmioletniej szkoły podstawowej i czteroletniego liceum ogólnokształcącego. Wiadomo, że dzisiejsi szóstoklasiści w tym roku nie ukończą szkoły podstawowej, a pozostaną w niej na kolejne 2 lata. A co o zmianach w oświacie wiedzą rodzice? Czy nie obawiają się zmian?

Pytanie o planowane zmiany zadane zostały rodzicom korzystającym z e-dziennika VULCAN. Wydaje się, że powrót do 8-klasowej szkoły podstawowej i 4-letniej szkoły średniej w opinii rodziców dobrze wpłynie na edukację ich dzieci – tak twierdzi niemal 2/3 ankietowanych (64,32%). Ta opinia może wynikać z sentymentu – ośmioklasową szkołę podstawową większość rodziców pamięta ze swego dzieciństwa i dobrze ją wspomina (43,60% rodziców odpowiedziało, że pamiętają taki właśnie system i był on dobry). Ponad połowa badanych (51,39%) sądzi, że rozdzielanie dzieci po szóstej klasie i przenoszenie do nowej szkoły na 3 lata nie ma sensu.

Chcemy, ale się boimy

Pomimo, że większość rodziców uważa planowane zmiany w oświacie za korzystne, to jednak większość się ich obawia. Czego boją się rodzice? Przede wszystkim tego, że zanim nowy system zacznie dobrze funkcjonować, jakość nauczania może być gorsza (77,75% respondentów) – bo konieczna będzie zmiana programów nauczania, a nauczyciele będą musieli się nauczyć pracować w nowym systemie. Tych rodziców, którzy obawiają się zmian niepokoi również fakt, że przez pewien czas w jednej szkole będą uczyły się dzieci według dwóch różnych systemów – 3-letniej i 4-letniej szkoły średniej (taką odpowiedź wskazało ponad 30% badanych) oraz to, że przez zmiany w systemie edukacji dzieci nie zyskają potrzebnych umiejętności, a co za tym idzie mogą mieć obniżone szanse w przyszłym życiu zawodowym (23,34% rodziców).

A dlaczego rodzice jednocześnie chcą 8-letniej szkoły i jej się boją?

Ta sprzeczność pokazuje, iż w potocznym myśleniu o szkole dominuje pamięć własnych doświadczeń. Pokolenie rodziców dzisiejszych uczniów szkoły podstawowej samo chodziło do szkoły 8-letniej. Nie widzą w takiej edukacji niczego złego, bo sami ją przetrwali. Z kolei o gimnazjach znają tylko publicznie przekazywane opinie o tzw. " gimbazie" – agresji, zagrożeniach itp. – mówi prof. dr hab. Mirosława Nowak-Dziemianowicz, ekspert w zakresie pedagogiki i rodziny z Dolnośląskiej Szkoły Wyższej we Wrocławiu.

„Pewne natomiast jest, że to, czy zorganizujemy edukację w formie 8 plus 4 czy 6 plus 3 i plus 3 to tylko kwestia organizacji procesu nauczania. Ważniejsze jest przygotowanie nauczycieli (bo nie mogą to być tylko "przedmiotowcy”, ale muszą to być też pedagodzy), otwarta konstrukcja programu nauczania, który jest sposobem na realizację poznawczych potrzeb i pasji ucznia, a nie celem pracy szkoły. Szkoła ma stać się instytucją nastawioną na rozwój, a nie na program” – dodaje prof. Nowak-Dziemianowicz.

„Nauczyciele muszą też zdać sobie sprawę, że wiedza jest już nie tylko w podręcznikach i na lekcjach. Praca szkoły i nauczyciela powinna również nie tylko odnosić się do wiedzy zdobywanej poza szkołą, ale też traktować ją jako równorzędną. Zmiana cyklu nauki jest tylko zmianą organizacyjną, która może stać się przyczyna bałaganu organizacyjnego, a to nie sprzyja nauczaniu. Lepiej doskonalić system niż go na siłę zmieniać” – podsumowuje prof. Nowak-Dziemianowicz.

„Już od ponad 25 lat współpracujemy ze szkołami w całej Polsce i cieszę się, że na nasze pytania odpowiedziało ponad 12 000 respondentów." – mówi Jacek Różycki, prezes firmy VULCAN sp. z o.o. "To świadczy o naprawdę dużym zainteresowaniu rodziców (zwłaszcza mam) tematem edukacji. Większość z nich uważa zmiany za korzystne, ale widzimy też spore obawy przed skutkami reformy oświaty” – dodaje.

W sondażu zebrano opinie od 12 232 rodziców korzystających z e-dziennika firmy VULCAN Sp. z o.o. Zobacz pełen raport z sondażu rodziców.

 

(Źródło: Vulcan sp. z o.o.)

 

Edunews.pl oferuje cotygodniowy, bezpłatny (zawsze) serwis wiadomości ze świata edukacji. Zapisz się:
captcha 
I agree with the Regulamin

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

 • Written by Dorota
  Szanowny Panie,
  szkoda, że tyle ironii wylewa się z Pana wypowiedzi. Niestety nie będę odpowiadać na ...
 • Written by Jan
  Na te pokazowe lekcje modyfikuje się ich temat, często go upraszczając, wybiera rzeczy łatwe, takie ...
 • Written by Robert Raczyński
  System awansów zawodowych jest bzdurą - ma z założenia stanowić motywację do rozwoju, w praktyce jes...
 • Written by Robert Raczyński
  "[...]czy ma dostatecznie dużo lekcji w ciągu tygodnia[...] - Nie ma takich zwierząt. Dla przykładu,...
 • Written by Jan
  Mimo to jest to niebagatelny przyczynek do poważnej dyskusji na temat obecnych problemów kadrowych w...
 • Written by Robert Raczyński
  Zacznę od tego, że zdecydowanie wolę postrzegać nauki bezprzymiotnikowo. Dodawanie emocjonalnie nace...

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie