Polscy uczniowie w Internecie

Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Image96% polskich uczniów korzysta z Internetu, głównie z przeglądarek i komunikatorów internetowych. 90% ma telefony komórkowe, które służą przede wszystkim do wysyłania SMS - wynika z badania portalu edukacyjnego INTERKL@SA. Wyniki są cennym źródłem informacji pod kątem adresowanych do młodych ludzi działań komunikacyjnych i edukacyjnych.

 

Z Internetu dzieci korzystają głównie w domu (53% przyznaje, że ma w domu komputer i Internet), bądź w szkole (43,5% kilka razy w tygodniu ma tam do niego dostęp). Internet służy młodym ludziom zarówno do nauki, jak i rozrywki - deklaruje to 52,9% badanych, co jest dobrym wynikiem pod kątem rozwoju edutainmentu w Polsce.

77% uczniów używa przeglądarek internetowych, 60% korzysta często z komunikatorów internetowych. Dzieci mają najczęściej ponad 20 osób wpisanych na listę kontaktową, zazwyczaj są to te same osoby, które figurują w książce teleadresowej komórki. 63% twierdzi, że używa komunikatorów, aby kontaktować się z przyjaciółmi.

90% badanej młodzieży ma swoje telefony komórkowe, które służą głównie do wysyłania SMS (deklaruje to 85% respondentów). Te z kolei pomagają w kontakcie z rodzicami (57%), ale i we flirtowaniu (52%) Z badania wynika, że młodzież raczej nie korzysta z chatów (deklaruje to 13%); maile wysyła regularnie 36% uczniów. Swoje blogi prowadzi 18% ankietowanych.

Bardzo popularne są gry on-line. 49% uczniów przyznaje, że gra w nie często lub bardzo często. Z badania wynika, że do korzystania przez dzieci z Internetu dość liberalnie podchodzą ich rodzice. 79% nie zabrania dzieciom korzystać z komunikatorów, 71% - rozmawiać na chatach, 90% - wysyłać maile, 78% - grać w gry, 76% - ściągać muzykę i filmy. Niektórzy rodzice czasem (17%), często lub bardzo często (10%) zabraniają odwiedzania niektórych stron www lub długiego przebywania przed komputerem.

Badanie realizowano do czerwca 2006 r. Wzięło w nim udział 638 uczniów w wieku od 12 do 18 lat, z 25 uczniami przeprowadzono także szczegółowy wywiad.

(Notka o autorze: Marcin Polak jest twórcą i redaktorem naczelnym Edunews.pl, zajmuje się edukacją i komunikacją społeczną, realizując projekty społeczne i komercyjne o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym. Prowadzi także międzynarodowy serwis edukatorów ekonomicznych i finansowych EconomicEducator.eu).

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

Ppp napisał/a komentarz do Jak książeczki uczą rozmawiać?
Mama opowiadała mi, że zacząłem mówić bardzo późno, ale jak już zacząłem - od razu pełnymi zdaniami,...
Przerażająca wizja. Z jednej strony trzeba gonić za technologią która rozwija świat, z drugiej stron...
Stanisław Czachorowski napisał/a komentarz do Wykład w czasach postpiśmienności, czyli szukanie drogi we mgle
Tak, najważniejszy jest tok rozumowania, opowieść o wiedzy i dochodzeniu do wniosków, odkryć. To się...
Wykładam matematykę i staram się postępować na przekór pewnego określenia czym jest wykład: to trans...
Stanisław Czachorowski napisał/a komentarz do Wykłady w stylu programów popularnonaukowych?
Zawsze najważniejszym jest mieć coś do powiedzenia. Interesującego, ważnego, wartościowego. Dobrze j...
Jak widzę, odniósł się Pan do mojego komentarza, więc odpowiem.Programy B. Wołoszańskiego były różne...
Pani Anno, to co zamierzam napisać dotyczy zarówno psychologów szkolnych jak i pedagogów. I jedni i...
Drodzy Państwo, czy głupotę można nazywać po imieniu? Czy głupota ministra jest głupotą szkodliwą? C...

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie