Rodzice doceniają potencjał Internetu w edukacji i rozwoju dzieci

Rozwój kompetencji
Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Rodzice, którzy korzystają z Internetu, dostrzegają jego pozytywny wpływ na rozwój i edukację dzieci. Korzyści, na które zwracają uwagę, to możliwość wykorzystania gotowych materiałów edukacyjnych i warunki do rozwoju zainteresowań. Dzięki dostępnym narzędziom, rodzice mogą pomóc dzieciom w odkryciu tego, co najlepsze w wirtualnym świecie.PHOTO: SXC.HU

Zdaniem ankietowanych przez UPC Polska rodziców (N = 269, ankieta online), Internet jest doskonałym narzędziem do tego, by stymulować rozwój dziecka. Badanie pokazuje, że wśród rodziców korzystających z Internetu, zdecydowana większość, bo aż 65% uważa, że Internet wywiera pozytywny wpływ na rozwój dzieci.

Edukacyjny potencjał Internetu dostrzega aż 84% ankietowanych  twierdząc, że ułatwia on dostęp do wielu wartościowych i atrakcyjnych treści. Ponadto 70% rodziców uważa, że Internet pomaga dzieciom rozwijać ich zainteresowania, a 60% badanych przyznaje również, że dzieci korzystające z Internetu będą mieć w przyszłości większe szanse na rynku pracy.

Wyniki badania UPC Przyjazny Internet

Rodzice wskazują także na Internet jako źródło pozytywnych inspiracji i czynnik sprzyjający osiąganiu przez dzieci większych sukcesów w szkole.

Wyniki badania UPC Przyjazny Internet

O skomentowanie wyników sondażu poproszono dr Mirosława Filiciaka ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie. Zauważył on, że w przeszłości granicę pomiędzy tymi, którzy mogli rozwijać swoją wiedzę, szukać ciekawej i dobrze płatnej pracy czy uczestniczyć w życiu kraju, a tymi, którzy byli tych możliwości pozbawieni, wyznaczała umiejętność czytania i pisania.

"Dziś odpowiednikiem analfabetyzmu staje się brak umiejętności korzystania z Internetu, wykluczający z coraz większej liczby dziedzin życia. Wyniki badania pokazują, że korzystający z Internetu rodzice mają tego świadomość. Równocześnie, pomimo w większości pozytywnego nastawienia do sieci, nie są wobec Internetu bezkrytyczni - zdają sobie sprawę, że jest narzędziem, z którego można korzystać w różny sposób i w związku z tym jego użycie powinno być  monitorowane przez osoby dorosłe" – zauważył dr Filiciak.

"Szczególnie ważny z perspektywy rodzicielskiej wydaje się edukacyjny potencjał Internetu - aż 84% ankietowanych uważa, że ułatwia on dostęp do materiałów edukacyjnych. Znaczna część rodziców sądzi też, że Internet jest szansą rozwoju zainteresowań (tu wątpliwości nie ma 70% pytanych), a w konsekwencji korzystanie z niego powinno przełożyć się na wzrost szans na rynku pracy (z tą tezą zgadza się 60% ankietowanych)" – mówi dr Filiciak.

Wyniki badania UPC Przyjazny Internet

Większą ostrożność zachowują rodzice w odpowiedziach o to, czy dzieci korzystające z Internetu osiągną większe sukcesy w nauce - tak sądzi 41% ankietowanych, z czego zdecydowane przekonanie wyraża tylko 15%. Podobną ostrożność widać w odpowiedziach na pytanie o stymulowanie liczby zainteresowań i większą pomysłowość. Zdaniem dr Mirosława Filiciaka widać, że rodzice rozumieją, że korzystanie z sieci jest już pewnym cywilizacyjnym standardem, ale równocześnie że komputer nie jest totemem, który po wstawieniu do domu i podłączeniu do sieci sprawi, że zmienią się postawy użytkowników. Potencjał Internetu niekoniecznie musi się bowiem przełożyć na realne korzyści. Czy tak się stanie, zależy w dużej mierze od opiekunów młodych internautów. Jak widać z badania, rodzice - a przynajmniej znaczna ich część - wiedzą, że to od nich zależy bezpieczeństwo surfujących w Internecie dzieci, ale też ewentualne korzyści, które z tego surfowania mogą wyniknąć.

(Źródło: UPC Polska)

 

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

Przerażająca wizja. Z jednej strony trzeba gonić za technologią która rozwija świat, z drugiej stron...
Stanisław Czachorowski napisał/a komentarz do Wykład w czasach postpiśmienności, czyli szukanie drogi we mgle
Tak, najważniejszy jest tok rozumowania, opowieść o wiedzy i dochodzeniu do wniosków, odkryć. To się...
Wykładam matematykę i staram się postępować na przekór pewnego określenia czym jest wykład: to trans...
Stanisław Czachorowski napisał/a komentarz do Wykłady w stylu programów popularnonaukowych?
Zawsze najważniejszym jest mieć coś do powiedzenia. Interesującego, ważnego, wartościowego. Dobrze j...
Jak widzę, odniósł się Pan do mojego komentarza, więc odpowiem.Programy B. Wołoszańskiego były różne...
Pani Anno, to co zamierzam napisać dotyczy zarówno psychologów szkolnych jak i pedagogów. I jedni i...
Drodzy Państwo, czy głupotę można nazywać po imieniu? Czy głupota ministra jest głupotą szkodliwą? C...
Jak się zadaje pytanie całej klasie to nie odpowiadają nieśmiali. Te rady są ok tylko dla tych, któr...

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie