O celach uczenia się

Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

„Po co ja mam się tego uczyć?“ – z takim pytaniem ucznia spotkał się pewnie każdy nauczyciel. Odpowiedzi na nie też pewnie padło wiele. Teraz w odpowiedzi może pomóc nauczycielom nowy poradnik. „Cele uczenia się. Jak pomóc uczniom zrozumieć każdą lekcję“ to polskie tłumaczenie książki Connie M. Moss i Susan M. Brookhart, które pod koniec 2014 r. ukazało się w polskim tłumaczeniu dzięki Centrum Edukacji Obywatelskiej i Ośrodkowi Rozwoju Edukacji.fot. Fotolia.com

Książka ta, dostępna w wersji bezpłatnej w różnych formatach elektronicznych, z pewnością pomoże nauczycielom radzić sobie z pytaniami uczniów. Jej celem jest zaprezentowanie teorii działania opartej na celach uczenia się, którą amerykańskie autorki wypracowały w swoich szkołach na podstawie wyników badań oraz wniosków z pracy w grupach roboczych w klasach, szkołach i okręgach szkolnych. 

Jak wyjaśniają we wprowadzeniu, mając zebrane różne doświadczenia postanowiły napisać książkę wyjaśniającą jak istotną rolę odgrywają cele w procesach uczenia się i zdobywania wiedzy przez uczniów, w rozwijaniu kompetencji nauczycieli i kierowaniu placówkami oświatowymi.

fot. CEO - Cele uczenia się. Jak pomóc uczniom zrozumieć każdą lekcję„Zapytajcie nauczyciela, dyrektora szkoły i ucznia: Jak można polepszyć wyniki uczniów?, a prawdopodobnie uzyskacie bardzo różne odpowiedzi. (...) Wierzymy, że rozwój procesu uczenia się i poprawa wyników uczniów następują w trakcie bieżącej lekcji albo nie następują wcale. Cel uczenia się w trakcie bieżącej lekcji jest właściwie określony przez nauczyciela wtedy, kiedy umieści on go na ścieżce uczenia się i określi kroki, jakie uczniowie muszą zrobić, aby opanować materiał określony w podstawie programowej oraz celach nauczania w jednostce metodycznej.“ – piszą autorki we wstępie do publikacji. „Wszystkie przeprowadzane lekcje powinny stanowić spójną całość, dlatego właściwie określony cel uczenia się w trakcie bieżącej lekcji zbudowany jest na podstawie celów poprzednich lekcji z danego działu i łączy się z celami uczenia się lekcji przyszłych, umożliwiając uczniom poszerzanie znajomości ważnych pojęć i rozwijanie umiejętności. Właśnie dlatego, określając cel uczenia się w trakcie bieżącej lekcji, bierzemy pod uwagę standardy kształcenia oraz potencjalną ścieżkę uczenia się. Naszym celem jest pomóc uczniom sprostać spójnej serii wyzwań, która w efekcie końcowym pozwoli na wypełnienie wymagań podstawy programowej.“

Publikacja powstała w ramach projektu „Wdrożenie podstawy programowej kształcenia ogólnego w przedszkolach i szkołach”, Priorytet III, Wysoka jakość systemu oświaty. Projekt jest realizowany przez Centrum Edukacji Obywatelskiej w partnerstwie z Ośrodkiem Rozwoju Edukacji. Ośrodek Rozwoju Edukacji jest liderem partnerstwa.

Zapraszamy do bezpłatnego pobierania tej i wielu innych przydatnych nauczycielom e-booków z serwisu Edupublikacje.

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

Przerażająca wizja. Z jednej strony trzeba gonić za technologią która rozwija świat, z drugiej stron...
Stanisław Czachorowski napisał/a komentarz do Wykład w czasach postpiśmienności, czyli szukanie drogi we mgle
Tak, najważniejszy jest tok rozumowania, opowieść o wiedzy i dochodzeniu do wniosków, odkryć. To się...
Wykładam matematykę i staram się postępować na przekór pewnego określenia czym jest wykład: to trans...
Stanisław Czachorowski napisał/a komentarz do Wykłady w stylu programów popularnonaukowych?
Zawsze najważniejszym jest mieć coś do powiedzenia. Interesującego, ważnego, wartościowego. Dobrze j...
Jak widzę, odniósł się Pan do mojego komentarza, więc odpowiem.Programy B. Wołoszańskiego były różne...
Pani Anno, to co zamierzam napisać dotyczy zarówno psychologów szkolnych jak i pedagogów. I jedni i...
Drodzy Państwo, czy głupotę można nazywać po imieniu? Czy głupota ministra jest głupotą szkodliwą? C...
Jak się zadaje pytanie całej klasie to nie odpowiadają nieśmiali. Te rady są ok tylko dla tych, któr...

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie