Szkoła bez granic

Narzędzia
Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Na polskim rynku wydawniczym ukazała się Akademia Khana. Szkoła bez granic wydana przez Media Rodzina. To wyjątkowa książka, w której możemy zapoznać się z nowatorską ideą zmieniającą myślenie o edukacji. Napisana przez wyjątkowego człowieka – Sala Khana, który z własnego pomysłu na lekcje w internecie rozwinął jedną z najważniejszych organizacji pozarządowych na świecie, oferującą darmowy dostęp do wielojęzycznych już zasobów edukacyjnych.fot. Media Rodzina

„Dotychczasowy model edukacji po prostu przestał spełniać nasze wciąż ewoluujące oczekiwania. Opiera się on na biernym przyswajaniu nauki, gdy tymczasem współczesny świat wymaga aktywnego przetwarzania informacji. Stary model polega na podziale uczniów na grupy wiekowe i narzuceniu jednakowego dla wszystkich programu nauczania, z nadzieją, że przyswoją sobie choć część materiału. Nie ma jednoznacznych dowodów, że przed stu laty był to najlepszy model edukacji, a dzisiaj już na pewno nie można tego powiedzieć.

Tymczasem rozwój nowych technologii daje nadzieję na skuteczniejsze sposoby nauczania i nauki, lecz jednocześnie wywołuje dezorientację, a nawet budzi pewne obawy – nowoczesna technika nader często jest wykorzystywana jedynie jako sztuczna dekoracja.“ – napisał Sal Khan we wstępie.

Darmowa edukacja najwyższej jakości dla każdego w każdym miejscu świata. Taki cel przyświeca Akademii Khana, która ewoluowała od małego projektu korepetycji on-line z algebry dla siostrzenicy Khana (byłego inżyniera) i stała się fenomenem na skalę światową.

Aktualnie kilka milionów uczniów, studentów, rodziców i nauczycieli korzysta z udostępnionych przez Akademię darmowych ćwiczeń i filmów edukacyjnych na niemal każdy temat, a jej metody nauczania są wykorzystywane z rewelacyjnym skutkiem w coraz większej liczbie szkół.

fot. Media RodzinaKsiążka prezentuje radykalną wizję przyszłości edukacji dla wszystkich. Jest to nie tylko pokazanie sposobów wyrównania szans zdobycia wiedzy, ale i apel o darmową, powszechną, ogólnoświatową edukację oraz wskazówka, jak można ten cel osiągnąc dzięki prostej, a jednocześnie ewolucyjnej filozofii Khana.

„Z całą pewnością nie zamierzałem powielać koszmarnej procedury, obowiązującej w niektórych szkołach – bezrefleksyjnego wkuwania i uczenia się gotowych przepisów, których jedynym celem jest zdanie najbliższego egzaminu. Chodziło mi raczej o to, żeby pomóc uczniom dostrzec powiązania i postęp między kolejnymi lekcjami, wyostrzyć ich intuicję tak, żeby przyswajane przez nich proste informacje – jedno pojęcie na raz – mogły zaowocować rzeczywistym opanowaniem tematu. Słowem, chciałem przywrócić emocje – aktywny udział i wynikający z niego naturalny stan ekscytacji – które tradycyjny program nauczania czasami zdaje się tłamsić.“ – opowiada Sal Khan.

Akademia Khana ma również swoją polską historię. Od dwóch lat wokół Centrum Fizyki Teoretycznej PAN działa społeczność zaangażowana w udostępnienie zasobów Khan Academy po polsku (http://www.edukacjaprzyszlosci.pl/). Dzięki sponsorom i wolontariuszom opracowano już ponad 600 filmów po polsku i ponad 1200 z polskimi napisami. W niedługim czasie uruchomiony zostanie portal Khan Academy w języku polskim. Nad polskimi zasobami pracuje obecnie ponad 100 osobowa grupa tłumaczy, lektorów i redaktorów skupionych wokół tego otwartego projektu.

Akademia Khana stała się dziś najczęściej używaną platformą edukacyjną w internecie. Książka świetnie wyjaśnia, dlaczego się tak stało i jak od pierwszych pomysłów i prób można przejść do realizacji swoich marzeń na skalę globalną. Na pewno warto przeczytać.

Akademia Khana. Szkoła bez granic. Salman Khan, Media Rodzina, Poznań, 2013. ISBN: 978-83-7278-906-8.

(Notka o autorze: Marcin Polak jest twórcą i redaktorem naczelnym Edunews.pl, zajmuje się edukacją i komunikacją społeczną, realizując projekty społeczne i komercyjne o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym. Jest również członkiem grupy Superbelfrzy RP)

Edunews.pl oferuje cotygodniowy, bezpłatny (zawsze) serwis wiadomości ze świata edukacji. Zapisz się:
captcha 
I agree with the Regulamin

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie