Proste wprowadzenie do ekonomii

Narzędzia
Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Edukację ekonomiczną społeczeństwa najlepiej zaczynać w szkole podstawowej. Żyjemy w czasach nieustannych zmian, które wpływają na sytuację ekonomiczną większości społeczeństwa. Dlatego od najmłodszych lat warto tłumaczyć zawiłe zagadnienia związane z gospodarką. Może w tym pomóc niewielka książeczka wydana przez Instytut Obywatelski - „Ekonomia jest prosta“. Jej autorem jest ekonomista Jan Gmurczyk.(C) Instytut Obywatelski

Brak wiedzy o zasadach działania finansów i gospodarki nierzadko pociąga za sobą bolesne konsekwencje. Wzięcie wysoko oprocentowanego kredytu, niewłaściwe zarządzanie firmą czy szalejący kryzys finansowy bywają efektem nieznajomości prawideł ekonomii.

By w dorosłym życiu podejmować rozważne decyzje, trzeba kształtować odpowiednie nawyki i uczyć się postrzegać świat już w dzieciństwie.
Napisana prostym i przystępnym językiem publikacja zabiera młodych czytelników w podróż po świecie ekonomii. Jan Gmurczyk pomaga zrozumieć, czym są pieniądze i jak dobrze nimi gospodarować. Tłumaczy, co kryje się pod pojęciami: zarabianie, oszczędzanie, pożyczanie i planowanie domowego budżetu. Wyjaśnia, jak funkcjonują banki oraz oferowane przez nie usługi: kredyty, konta czy lokaty. Wreszcie pokazuje, czym są podatki, budżet państwa oraz deficyt.

Publikację wieńczą zagadki i słownik najważniejszych ekonomicznych pojęć. Można ją pobrać bezpłatnie ze strony Instytutu Obywatelskiego (PDF).

Polecamy publikację do wykorzystania nie tylko na zajęciach w szkole podstawowej, ale i przez rodziców w domach. Oczywiście nie wystarczy ona do przygotowania młodego człowieka do realiów ekonomicznych, z którymi zmaga się większość osób dorosłych, ale trzeba od czegoś zacząć. Na pewno na dalszych etapach kształcenia w gimnazjum i szkole ponadgimnazjalnej warto rozwijać świadomość ekonomiczną i pogłębiać kompetencje, które zaowocują po ukończeniu szkoły na rynku pracy. Za mało ciągle polska szkoła robi w tym kierunku.

(Notka o autorze: Marcin Polak jest twórcą i redaktorem naczelnym Edunews.pl, zajmuje się edukacją i komunikacją społeczną, realizując projekty społeczne i komercyjne o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym)

(Źródło: Instytut Obywatelski, opr. własne)

Edunews.pl oferuje cotygodniowy, bezpłatny (zawsze) serwis wiadomości ze świata edukacji. Zapisz się:
captcha 
I agree with the Regulamin

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

  • Written by Ppp
    Zmniejszenie liczby, a najlepiej likwidacja egzaminów likwiduje problem egzaminów - proste i logiczn...
  • Written by Robert Raczyński
    Czegoś tu nie rozumiem, albo mi coś umknęło. Na jakiej podstawie AI dokonała tendencyjnej oceny pra...
  • Written by Robert Raczyński
    Bardzo istotne zagadnienie (zastanawiałem się już kiedyś nad tym problemem na blogu), ale nie ograni...
  • Written by Maciej M. Sysło
    Jako komentarz kilka cytatów: Oscar Wild: edukacja to rzecz godna podziwu, ale dobrze jest od czasu d...
  • Written by Ppp
    Kiedy ja chodziłem do szkoły popularna była raczej metafora "szkoła naszym spólnym więzieniem". Choc...
  • Written by Joanna
    Szacun! Wspaniałe, merytoryczne i rzeczowe, a przy tym obiektywne przedstawienie i wyjaśnienie probl...

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie