W najbliższym czasie sytuacja polskiej szkoły nie zmieni się – tak uważa większość dyrektorów szkół niepublicznych. Jak co kwartał, ich nastroje sprawdziło Społeczne Towarzystwo Oświatowe (STO). W ramach najnowszej edycji „Barometru Edukacji Niepublicznej”, 65% respondentów uznało, sytuacja oświaty jest „zdecydowanie zła” lub „raczej zła”. Odmiennego zdania było 10,3% ankietowanych dyrektorów szkół niepublicznych.
Krytycznie odnoszący się do oświatowych realiów dyrektorzy uzasadniali swoją ocenę, wskazując m.in. na deficyty kadrowe, niewystarczające finansowanie i postępującą biurokratyzację. Negatywnie oceniana jest także zbyt obszerna podstawa programowa, z powodu której uczniowie są przemęczeni i nie mają czasu na rozwój zainteresowań.
Wartość Indeksu Optymizmu wyniosła tym razem 3.1, co oznacza, że tylko taki odsetek respondentów spodziewa się poprawy sytuacji w kolejnych miesiącach. Od września 2021 roku, gdy STO zrealizowało badanie po raz pierwszy, Indeks niezmiennie przyjmuje wartość poniżej 10.
W porównaniu z ostatnimi edycjami badania, mniej jest dyrektorów, którzy spodziewają się dalszego pogorszenia sytuacji w oświacie. 3 miesiące temu takiej odpowiedzi udzieliła ponad połowa badanych (54,7%), a w najnowszej odsłonie „Barometru” – jedynie co trzeci ankietowany (34,1%). Wśród respondentów dominuje przekonanie, że sytuacja w oświacie nie zmieni się (57,7%).
Dyrektorzy szkół niepublicznych nie mają nadziei na poprawę sytuacji w oświacie. Podkreślają, że resort edukacji nie uwzględnia opinii ekspertów, przez co trudno spodziewać się zmian na lepsze w polskich szkołach. Inaczej jednak niż w poprzednich edycjach badania, ankietowani nie oczekują pogorszenia sytuacji. Może to wynikać m.in. z faktu zawetowania ustawy „Lex Czarnek 2.0”, która rodziła wiele poważnych obaw o przyszłość polskiej szkoły – mówi Zygmunt Puchalski, Prezes Społecznego Towarzystwa Oświatowego.
Dyrektorzy o swoich szkołach
Zdaniem większości dyrektorów (60,8%) ogólna kondycja ich szkół jest raczej dobra lub zdecydowanie dobra, a 30,9% ankietowanych twierdzi, że nie jest ona ani dobra, ani zła. Prawie połowa badanych dyrektorów (46,4%) uważa, że położenie ich szkół nie uległo zmianie w ciągu ostatniego roku.
Najważniejsze wyzwania, z jakimi aktualnie dyrektorzy mierzą się w pracy zawodowej to, podobnie jak w poprzednich edycjach badania, zadbanie o stabilną sytuację kadrową szkoły (73,2%) oraz zadbanie o stabilną sytuację budżetową placówki (65%). Znaczący odsetek ankietowanych koncentruje się ponadto na odpowiednim wsparciu psychologiczno-pedagogicznym uczniów (45,5%) i zadbaniu o dobrostan psychofizyczny nauczycieli (23,7%). Zdaniem co piątego ankietowanego, kluczowe jest z kolei reagowanie na zmiany w prawie, mające wpływ na pracę szkoły (20,6%) i skuteczna komunikacja z rodzicami uczniów (19,6%).
***
W ankiecie skierowanej do dyrektorów szkół niepublicznych wzięło udział 97 dyrektorów, reprezentujących niepubliczne szkoły podstawowe, ponadpodstawowe i artystyczne. Społeczne Towarzystwo Oświatowe bada nastroje dyrektorów szkół niepublicznych od września 2021 r.
(Źródło: Społeczne Towarzystwo Oświatowe)
Ostatnie komentarze