W szkole nie chodzi o szkołę

fot. Fundacja Think!

Narzędzia
Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Kiedy nadchodzi wrzesień, zaczynamy pędzić. Ciągle nam się spieszy, żeby zdążyć. Z biurokracją, z realizacją podstawy programowej, z uroczystościami szkolnymi, z tysiącem spraw, które nie mogą oczywiście poczekać. A może powinniśmy być bardziej uważni na potrzeby własne i uczniów? Czy znajdujemy czas, aby o tych potrzebach porozmawiać, czy budujemy kulturę wsparcia i zrozumienia w naszej szkole? Na to warto znaleźć czas – naprawdę nie ma sensu ciągle działać pod jego presją.

Nie możemy się zatrzymać... „Musimy pamiętać o jednej kluczowej rzeczy w szkole. Jeśli o coś rzeczywiście chodzi w szkole, to o godność. O godność nauczyciela, ucznia i rodzica. I to nie jest żaden slogan” – przekonywała podczas INSPIR@CJI 2020 Ewa Radanowicz, wieloletniej dyrektor jednej z najlepszych szkół w Polsce, Szkoły Podstawowej w Radowie Małym, współtwórczyni ruchu Wiosna Edukacji. „Co to znaczy godność? To jest to, jak traktujemy siebie i innych każdego dnia. To, że mamy dobre zdanie o sobie. To także zaufanie do drugiego człowieka. Czy w szkole jest miejsce na poszanowanie godności?”

Spróbujmy zatrzymać się w tym pędzie szkolnym już 1 września każdego roku. Spróbujmy tworzyć takie sytuacje w ciągu roku szkolnego, aby móc się zatrzymywać. Posłuchajmy przekazu Ewy Radanowicz, który zbudowany został o wiele lat osobistych doświadczeń z własnej szkoły i płynących ze spotkań z dyrektorami, nauczycielami, rodzicami i uczniami innych szkół. Warto zatrzymać się na moment:

I jeszcze skecznotka autorstwa Mateusza Łyska z @BelfryBazgrolą:

***

Konferencja INSPIR@CJE 2020 odbyła się w formule hybrydowej w dniach 26-27 września w Warszawie i Internecie.

Organizatorzy: Edunews.plThink Global sp. z o.o. oraz Fundacja Think!

Partner merytoryczny: Superbelfrzy RP

Organizacja konferencji była możliwa dzięki zaangażowaniu Partnerów:

Patronat medialny: Głos NauczycielskiWokół szkoły

W 2020 roku zorganizowaliśmy INSPIR@CJE już po raz ósmy (zaczęliśmy w 2013 - a tutaj znajdziecie pewien manifest, dlaczego je organizujemy).

Zapraszamy na kolejne wydarzenia z cyklu!

 

Edunews.pl oferuje cotygodniowy, bezpłatny (zawsze) serwis wiadomości ze świata edukacji. Zapisz się:
captcha 
I agree with the Regulamin

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie