O transformacji słupskiej edukacji

(C) Edunews.pl

Narzędzia
Typografia
 • Smaller Small Medium Big Bigger
 • Default Helvetica Segoe Georgia Times

W polskiej edukacji oddolnie zmienia się całkiem sporo, choć pewnie nie zawsze to widać. Powstają nowe inicjatywy nauczycieli, tworzą się grupy wsparcia, łączą siły rodzice i nauczyciele, niektóre szkoły wyrastają na liderów edukacyjnej zmiany, samorządy próbują modernizować edukację na poziomie gminy. Dziś chcieliśmy opowiedzieć o tym, co dzieje się od pewnego czasu w Słupsku.

Z inicjatywy Słupskiej Rady Edukacji przy wsparciu Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Słupsk kontynuowany jest innowacyjny projekt Słupsk Miastem Rozwoju Kompetencji Kluczowych. W jego ramach powołane zostało Centrum Nauki i Rozwoju Kompetencji. CNiR nie jest instytucją, ale zorganizowaną forma współpracy wszystkich podmiotów zainteresowanych wysoką jakością edukacji w Słupsku. Słupskie CRiK jest nastawione na wspieranie działań w zakresie wyrównywania szans edukacyjnych uczniów szkół wszystkich etapów kształcenia, w tym edukacji przedszkolnej oraz rozwoju indywidualnych talentów.

Podczas zajęć, aktywności i inicjatyw dedykowani do współpracy w ramach Słupskiego CNiRK nauczyciele, pracownicy instytucji i firm oraz akademicy, prowadzą zajęcia w różnych formach: projekty, start-upy, staże, praktyki. Część zajęć prowadzą eksperci, zajmujący się profesjonalnie na co dzień określoną dziedziną. Powołano także Słupską Radę Edukacji, jako pewne forum współpracy i dialogu osób zainteresowanych i angażujących się w sektorze oświaty.

Jak to się zaczęło? Zorganizowano dla wszystkich(!) dyrektorów wizyty studyjne do szkół w Radowie Małym, Łodzi, Mysiadle, a następnie do Bolton i Londynu. Przygotowano program studiów podyplomowych Edukacja Nowej Generacji dla dyrektorów i nauczycieli - liderów słupskich szkół. Powołano sieci współpracy nauczycieli poszczególnych przedmiotów. Zorganizowano trzy debaty edukacyjne dla dyrektorów, nauczycieli, uczniów i rodziców. Przeprowadzono dla uczniów szkół podstawowych w ramach współpracy z firmą Cortland kolonie z programowania. Podjęto i podejmuje się wiele różnych inicjatyw, które mają wspierać edukacyjną zmianę w Słupsku.

O tym, jakie działania podejmowane są w Słupsku, opowiadał podczas INSPIR@CJI 2019 w Warszawie Witold Kołodziejczyk, przewodniczący Słupskiej Rady Edukacji:

***

Konferencja INSPIR@CJE 2019 odbyła się w Warszawie (27-28 czerwca 2019).

Partner merytoryczny: Superbelfrzy RP / Superbelfrzy Mini

Partnerzy: Brainly, Fundacja Orange, Katalyst Education, Learnetic, Microsoft, Skriware, Warszawskie Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń.

Partnerzy medialni: Głos Nauczycielski, Wokół Szkoły, Edustore.eu.

 

 

Edunews.pl oferuje cotygodniowy, bezpłatny (zawsze) serwis wiadomości ze świata edukacji. Zapisz się:
captcha 
I agree with the Regulamin

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

 • Written by Robert Raczyński
  Bardzo mnie cieszy pańskie zainteresowanie tematem i moim tekstem, ale chyba nie do końca się rozumi...
 • Written by Jan
  Możemy się spierać czy powinno być mniej czy więcej państwa opiekuńczego, ale na końcu sporu ktoś mu...
 • Written by Iwona
  Dziękuję! Po prostu!
 • Written by Robert Raczyński
  "Szkoła ma więc dzisiaj także wymiar miejsca dającego szansę na obudzenie." - Wychodzę z tego samego...
 • Written by Robert Raczyński
  "Kierunki poszturchiwania" są wyborem zupełnie arbitralnym. Ja wybrałem ten absolutnie podstawowy, w...
 • Written by Robert Raczyński
  Oczywiście, że "Generalny przymus nauki nie wyklucza [...]"... I szczęśliwie (do pewnego stopnia) ta...

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie