Przestrzeń dla edukacji – zrób to sam/a

(C) Edunews.pl

Narzędzia
Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Niekoniecznie chodzi o to w szkole, żeby było ładnie i schludnie. Oczywiście, zwłaszcza jeśli są pieniądze, to można uczniom stworzyć raj edukacyjny na Ziemi (no ale tak w zasadzie nikt nie robi w szkołach...). Środowisko uczenia ma ogromny wpływ na to, jak się uczymy, ale jeśli wszystko dla uczniów zrobimy i oddamy im "w prezencie", niekoniecznie mogą poczuć, że to jest "ich" przestrzeń.

Kiedy niedawno wizytowałem jedną z najlepszych polskich szkół, Zespół Szkół Publicznych w Radowie Małym, jego dyrektorka oprowadzała mnie po szkole i w końcu dotarliśmy do sali, która miała być świetlicą. Ale ona nie była gotowa. Mimo trwającego w pełni roku szkolnego, było to pomieszczenie ciągle „w tworzeniu”.

„Mogłabym im dać gotową świetlicę. Pięknie wykończoną i poukładaną. Ale nie o to chodzi.” – mówiła Ewa Radanowicz, dyrektor tej szkoły. „Oni tu tworzą sobie świetlice, sami wymyślają, jak ona ma wyglądać. I długo jeszcze będą tu «dziubdziać». Ale to będzie ich pomieszczenie, do którego przyjdą z radością”

O tym, jak można angażować uczniów w tworzenie środowiska uczenia się opowiadali podczas INSPIR@CJI 2016 Katarzyna Górkiewicz z CEO i Marcin Polak z Fundacji THINK! / Edunews.pl:

W projekcie „Przestrzenie edukacji 21. Otwieramy szkołę!” opracowane zostały trzy poradniki dla dyrektorów i nauczycieli szkół. Każdy z nich poświęcono jednemu z wymiarów środowiska uczenia się: infrastrukturze i architekturze, przestrzeni wirtualnej i technologiom, otoczeniu społecznemu.

Poradniki, bogato ilustrowane i oparte niemal wyłącznie na dobrych praktykach ze szkół polskich i europejskich, można bezpłatnie pobrać z serwisu Edustore (Przestrzeń fizyczna i architektoniczna; Przestrzeń wirtualna i technologiczna; Przestrzeń społeczna i kulturowa). Warto nie tyle pooglądać, co zainspirować się i przeprowadzić dobre zmiany w szkole. Polecamy!

***

Organizatorami konferencji INSPIR@CJE 2016 są firma Think Global, Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Wiedzy THINK! oraz Edunews.pl.

Partnerem merytorycznym jest społeczność nauczycieli grupy Superbelfrzy RP.

Partnerami konferencji są: Fundacja Orange, Squla, Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji oraz Warszawskie Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń.

Partnerem globalnym konferencji jest Kulczyk Foundation.

Media partnerskie to Głos Nauczycielski, kwartalnik Wokół Szkoły oraz pismo Pieniądze są Dla Szkoły.

 

(Notka o autorze: Marcin Polak jest twórcą i redaktorem naczelnym Edunews.pl, zajmuje się edukacją i komunikacją społeczną, realizując projekty społeczne i komercyjne o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym. Jest również członkiem grupy Superbelfrzy RP).

 

Jesteśmy na facebooku

fb
Edunews.pl oferuje cotygodniowy, bezpłatny (zawsze) serwis wiadomości ze świata edukacji. Zapisz się:
captcha 
I agree with the Regulamin

Ostatnie komentarze

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie