Przestrzeń dla edukacji – zrób to sam/a

(C) Edunews.pl

Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Niekoniecznie chodzi o to w szkole, żeby było ładnie i schludnie. Oczywiście, zwłaszcza jeśli są pieniądze, to można uczniom stworzyć raj edukacyjny na Ziemi (no ale tak w zasadzie nikt nie robi w szkołach...). Środowisko uczenia ma ogromny wpływ na to, jak się uczymy, ale jeśli wszystko dla uczniów zrobimy i oddamy im "w prezencie", niekoniecznie mogą poczuć, że to jest "ich" przestrzeń.

Kiedy niedawno wizytowałem jedną z najlepszych polskich szkół, Zespół Szkół Publicznych w Radowie Małym, jego dyrektorka oprowadzała mnie po szkole i w końcu dotarliśmy do sali, która miała być świetlicą. Ale ona nie była gotowa. Mimo trwającego w pełni roku szkolnego, było to pomieszczenie ciągle „w tworzeniu”.

„Mogłabym im dać gotową świetlicę. Pięknie wykończoną i poukładaną. Ale nie o to chodzi.” – mówiła Ewa Radanowicz, dyrektor tej szkoły. „Oni tu tworzą sobie świetlice, sami wymyślają, jak ona ma wyglądać. I długo jeszcze będą tu «dziubdziać». Ale to będzie ich pomieszczenie, do którego przyjdą z radością”

O tym, jak można angażować uczniów w tworzenie środowiska uczenia się opowiadali podczas INSPIR@CJI 2016 Katarzyna Górkiewicz z CEO i Marcin Polak z Fundacji THINK! / Edunews.pl:

W projekcie „Przestrzenie edukacji 21. Otwieramy szkołę!” opracowane zostały trzy poradniki dla dyrektorów i nauczycieli szkół. Każdy z nich poświęcono jednemu z wymiarów środowiska uczenia się: infrastrukturze i architekturze, przestrzeni wirtualnej i technologiom, otoczeniu społecznemu.

Poradniki, bogato ilustrowane i oparte niemal wyłącznie na dobrych praktykach ze szkół polskich i europejskich, można bezpłatnie pobrać z serwisu Edustore (Przestrzeń fizyczna i architektoniczna; Przestrzeń wirtualna i technologiczna; Przestrzeń społeczna i kulturowa). Warto nie tyle pooglądać, co zainspirować się i przeprowadzić dobre zmiany w szkole. Polecamy!

***

Organizatorami konferencji INSPIR@CJE 2016 są firma Think Global, Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Wiedzy THINK! oraz Edunews.pl.

Partnerem merytorycznym jest społeczność nauczycieli grupy Superbelfrzy RP.

Partnerami konferencji są: Fundacja Orange, Squla, Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji oraz Warszawskie Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń.

Partnerem globalnym konferencji jest Kulczyk Foundation.

Media partnerskie to Głos Nauczycielski, kwartalnik Wokół Szkoły oraz pismo Pieniądze są Dla Szkoły.

 

(Notka o autorze: Marcin Polak jest twórcą i redaktorem naczelnym Edunews.pl, zajmuje się edukacją i komunikacją społeczną, realizując projekty społeczne i komercyjne o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym. Jest również członkiem grupy Superbelfrzy RP).

 

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

Przerażająca wizja. Z jednej strony trzeba gonić za technologią która rozwija świat, z drugiej stron...
Stanisław Czachorowski napisał/a komentarz do Wykład w czasach postpiśmienności, czyli szukanie drogi we mgle
Tak, najważniejszy jest tok rozumowania, opowieść o wiedzy i dochodzeniu do wniosków, odkryć. To się...
Wykładam matematykę i staram się postępować na przekór pewnego określenia czym jest wykład: to trans...
Stanisław Czachorowski napisał/a komentarz do Wykłady w stylu programów popularnonaukowych?
Zawsze najważniejszym jest mieć coś do powiedzenia. Interesującego, ważnego, wartościowego. Dobrze j...
Jak widzę, odniósł się Pan do mojego komentarza, więc odpowiem.Programy B. Wołoszańskiego były różne...
Pani Anno, to co zamierzam napisać dotyczy zarówno psychologów szkolnych jak i pedagogów. I jedni i...
Drodzy Państwo, czy głupotę można nazywać po imieniu? Czy głupota ministra jest głupotą szkodliwą? C...
Jak się zadaje pytanie całej klasie to nie odpowiadają nieśmiali. Te rady są ok tylko dla tych, któr...

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie