Studiować blogując

Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times
Innowacje w edukacjiWielu studentów uczy się najlepiej wtedy, gdy mogą pracować na ustrukturyzowanych i zarządzanych przez siebie projektach. Naukowcy pracujący przy realizacji programu iCAMP stworzyli oprogramowanie społecznościowe, które integruje prowadzone w różnych systemach blogi studenckie i inne serwisy społecznościowe w potężną przestrzeń wirtualnej współpracy.
 
Celem finansowanego przez Unię Europejską projektu iCAMP (Intercultural Learning Campus) jest stworzenie przyjaznych i użytecznych studiującym narzędzi, które umożliwią im efektywną współpracę w sieci, bez względu na rodzaj oprogramowania blogów i serwisów społecznościowych, którego używają. Wstępne oceny po trzech latach prac i konsultacji są obiecujące – opracowane rozwiązanie może przyczynić się do podniesienia jakości nauki i zmiany sposobu pracy na uczelniach.

„Można zaobserwować istotne różnice pomiędzy tym, w jaki sposób młodzi ludzie wykorzystują sieć w czasie wolnym od nauki oraz sposobem pracy, jaki jest narzucony przez kontrolowane i scentralizowane systemy organizacji nauki na uczelni.” – mówi Barbara Kieslinger z wiedeńskiego Centrum Innowacji Społecznych. „iCAMP może kompletnie zmienić szkolnictwo wyższe. Jeśli projekt się powiedzie, może przyczynić się do większej demokratyzacji procesu nauczania na uczelniach.”

Kieslinger i jej współpracownicy z kilkunastu uczelni z całej Europy (w tym krakowskiej AGH) postanowili wypełnić lukę pomiędzy istniejącymi narzędziami software używanymi w szkołach wyższych – zazwyczaj sztywnymi i wymagającymi kontroli ze strony pracownika naukowego, oraz oprogramowaniem opartym na swobodnej aktywności i kreatywności użytkowników Internetu w czasie wolnym od nauki, takich jak blogi, komunikatory, czytniki RSS i inne narzędzia web 2.0.
 
Innowacje w edukacji  
 
iCAMP jest oparty na koncepcji konstruktywistycznej. Jego twórcy uznali, że studenci zdobywają wiedzę i uczą się nowych umiejętności przede wszystkim pracując z rówieśnikami nad projektami, w których sami muszą zdefiniować cele, sposoby realizacji zadań, harmonogramy, opisać rezultaty, dokonać ewaluacji, itp., nie zaś oczekiwać na rozwiązanie problemu przez nauczyciela. I to jest właśnie korzyść, którą daje studentom iCAMP.

„Studenci powinni przejąć kontrolę nad własnym procesem uczenia się” – uważa Kieslinger. „W środowisku pracy ludzie muszą być kompetentni w różnych wymiarach - zarządzaniu własną pracą, kolaboracji w sieci społeczności, korzystania z różnych narzędzi w środowisku technologicznym.”

Od samego początku przyjęto, że to blogi staną się fundamentem nowego środowiska pracy akademickiej. „Blogi są najważniejszymi spośród narzędzi” – mówi Kieslinger. „Są łatwe w użyciu, ludzie je lubią, mogą być wykorzystane w dziesiątkach rozmaitych aktywności społecznych i naukowych oraz w różnych środowiskach uczenia się.”

Jedyny problem, który wiąże się z blogami to różnice w oprogramowaniu, przez co blogi założone na różnych serwisach nie były ze sobą kompatybilne, uniemożliwiając czasem prowadzenie wspólnych blogów i dostarczanie kontentu do innych. Zdaniem uczestników projektu iCAMP była to jedna z głównych przeszkód na drodze do rozwijania współpracy studentów w sieci. Problem ten został wyeliminowany przez informatyków iCAMP, którzy opracowali system FeedBack, pozwalający blogom i blogującym komunikować się bez problemów i dostarczać automatycznie nowe wpisy i aktualizacje. Opracowali oni również pakiet rozwiązań open-source iLOGUE, które pozwala zarządzać procesem uczenia się. Student określa cele i zadania, zasoby, a także może prowadzić dziennik postępów w nauce. Postępy w nauce może zaś omawiać z rówieśnikami czy opiekunem danego kursu. Jest to zarazem dobre narzędzie samooceny pracy.
 
Innowacje w edukacji  
 
Prace nad projektem zmierzają ku końcowi. iCAMP przeszedł już etap testowania. Łącznie w badaniach wzięło udział 136 studentów i 19 moderatorów z 10 krajów UE. Zaangażowanie kilku europejskich uczelni w prace nad projektem skłoniło je do uruchomienia kursów opartych na rozwiązaniach iCAMP.

„Zebraliśmy wiele pozytywnych ocen od studentów” – mówi Kieslinger. „Polubili oni nowe rozwiązania technologiczne i możliwość współpracy ze studentami z innych krajów. Dzięki temu każdy może zbudować swoje własne środowisko uczenia się i wybrać takie narzędzia, jakich akurat potrzebuje do rozwiązania danego zadania”.
 
(Źródło: iCAMP, Science Daily)

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

Ppp napisał/a komentarz do Jak książeczki uczą rozmawiać?
Mama opowiadała mi, że zacząłem mówić bardzo późno, ale jak już zacząłem - od razu pełnymi zdaniami,...
Przerażająca wizja. Z jednej strony trzeba gonić za technologią która rozwija świat, z drugiej stron...
Stanisław Czachorowski napisał/a komentarz do Wykład w czasach postpiśmienności, czyli szukanie drogi we mgle
Tak, najważniejszy jest tok rozumowania, opowieść o wiedzy i dochodzeniu do wniosków, odkryć. To się...
Wykładam matematykę i staram się postępować na przekór pewnego określenia czym jest wykład: to trans...
Stanisław Czachorowski napisał/a komentarz do Wykłady w stylu programów popularnonaukowych?
Zawsze najważniejszym jest mieć coś do powiedzenia. Interesującego, ważnego, wartościowego. Dobrze j...
Jak widzę, odniósł się Pan do mojego komentarza, więc odpowiem.Programy B. Wołoszańskiego były różne...
Pani Anno, to co zamierzam napisać dotyczy zarówno psychologów szkolnych jak i pedagogów. I jedni i...
Drodzy Państwo, czy głupotę można nazywać po imieniu? Czy głupota ministra jest głupotą szkodliwą? C...

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie