Kiedy innowacja spotyka się z edukacją

(C) Edunews.pl

Narzędzia
Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

W edukacji szkolnej nie możemy zapomnieć o tym, że nasi uczniowie staną się kiedyś osobami dorosłymi, opuszczą szkoły i będą musieli sobie radzić we współczesnym świecie mając do dyspozycji to, co czego nauczyli się na zajęciach szkolnych. Szkoła powinna zatem ciągle zmieniać się, tak jak zmienia się świat, w którym żyjemy. Nie może pozostać z tyłu, powinna „nadążać” za różnymi zmianami, które we współczesnym świecie zachodzą.

Warunki dla rozwoju mamy dziś niemal idealne. Nauczyciele i uczniowie mają możliwość korzystania z szerokiej oferty edukacyjnej i narzędzi, które powstają na całym świecie i służą także rozwojowi osobistemu. Czasem barierą może być znajomość języka, ale jest to wyzwanie, któremu można sprostać. Mamy do dyspozycji ogromne zasoby informacji w sieci, świetne narzędzia komunikacyjne, badawcze, technologie. Korzystajmy z tego, aby się uczyć.

W jaki sposób przygotować uczniów do życia i pracy w gwałtownie globalizującym się świecie? Jak pomagać im rozwijać globalne kompetencje? W jaki sposób możemy ich włączać w realizację 17 Celów Zrównoważonego Rozwoju ? Jeśli chcemy mieć aktywnych i świadomych uczniów, to potrzebujemy również aktywnych i świadomych nauczycieli, którzy ciągle inwestują w swój rozwój i doskonalenie. Jak zatem mądrze wykorzystać nowe technologie w uczeniu się uczniów i nauczycieli, aby mogli sprostać wyzwaniom zmieniającego się świata?

Na te pytania próbuję znaleźć odpowiedzi w mojej codziennej praktyce szkolnej i starałam się podzielić nimi z uczestnikami konferencji INSPIR@CJE 2019:

***

Konferencja INSPIR@CJE 2019 odbyła się w Warszawie (27-28 czerwca 2019).

Partner merytoryczny: Superbelfrzy RP / Superbelfrzy Mini

Partnerzy: Brainly, Fundacja Orange, Katalyst Education, Learnetic, Microsoft, Skriware, Warszawskie Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń.

Partnerzy medialni: Głos Nauczycielski, Wokół Szkoły, Edustore.eu.

 

Notka o autorce: Małgorzata Kulesza jest nauczycielką chemii i przyrody w XIII Liceum Ogólnokształcącym w Krakowie, w którym od 2003 r. realizuje międzynarodowe projekty edukacyjne( Norweski Mechanizm Finansowy, Kapitał Ludzki, Erasmus+, Uczenie się przez całe życie). Współpracuje również z Kolegium Europejskim , liceum z międzynarodową maturą IB w Krakowie. Wielokrotnie wyróżniona w ogólnopolskim konkursie EDUinspiracje (FRSE) na najlepszy projekt finansowany ze środków europejskich. W roku 2015 projekt, który koordynowała w ramach programu FSS (fundusze norweskie i EOG) zwyciężył w tym konkursie. Jest członkiem europejskiej społeczności nauczycieli przedmiotów STEM Scientix. W 2018 roku projekt, którego była autorem Say Yes to STEM w 13LO zwyciężył w konkursie STEM Discovery Week 2018 (organizator European Schoolnet w Brukseli). Za swoją pracę została nominowana przez European Schoolnet w Brukseli i otrzymała tytuł Bohatera Europy w kampanii europejskiego kanału Euronews. Wyróżniona przez Prezydenta Miasta Krakowa tytułem Krakowski Nauczyciel z Pasją. Od sierpnia 2018 r jest członkiem globalnej społeczności Microsoft Innovative Education Expert. Uczestnik programu Pestalozzi Rady Europy, obecnie członek Stowarzyszenia Learn to Change-Change to Learn.

 

Edunews.pl oferuje cotygodniowy, bezpłatny (zawsze) serwis wiadomości ze świata edukacji. Zapisz się:
captcha 
I agree with the Regulamin

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie