Egzamin z telefonem do przyjaciela?

Narzędzia
Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times
ict w edukacji Każdy uczeń pomstuje na sprawdziany, w czasie których zmuszany jest do zapamiętywania niezliczonych ilości informacji, z których po tygodniu pozostaje tylko wspomnienie. Australijczycy zdecydowali się na radykalny krok – w Presbyterian Ladies’ College w Croydon uczennice mogą w czasie egzaminu korzystać z Internetu, a nawet dzwonić do przyjaciela.
 
Dzięki zgodzie nauczycieli na korzystanie przez uczennice z podcastów, zasobów internetowych i telefonu do zaufanej osoby pojęcie „ściągania” zostało całkowicie zredefiniowane. Na razie taka pomoc jest dozwolona tylko w czasie zajęć z angielskiego, ale jeżeli odniesie skutek, będzie mogła być zastosowana też w czasie innych zajęć. Pilotażowy program nadzoruje Dierdre Coleman, która uważa, że zachęcanie uczniów do korzystania z internetowych źródeł informacji nie prowadzi wcale do plagiatów, ponieważ uczniowie muszą zaznaczyć każde źródło, z którego korzystają. „Jeżeli chodzi o przygotowanie ich uczniów do wyjścia w świat, musimy zredefiniować nasze tradycyjne pojęcie do tego, co rozumiemy przez ściąganie” - mówi Coleman. „Jeżeli nasi uczniowie nie będą rozumieli koncepcji zadania, ani tego, nad czym mają konkretnie pracować, to dostęp do fragmentarycznych informacji nie pomoże im w efektywnym jego wykonaniu.” Nauczycielka uważa również, że wkrótce w czasie swojej zawodowej kariery, żaden z jej uczniów nie będzie musiał składować takiej ilości informacji w swoich głowach. Ich zadaniem będzie przede wszystkim znaleźć wartościowe źródło informacji w krótkim czasie, a następnie zweryfikować jego wiarygodność.

Telefon do cioci pomaga na egzaminie
Uczniowie, którzy mieli możliwość skorzystania z tego typu pomocy w czasie pisania testu, na początku pomysł przyjęli z rezerwą. Na przykład Emily Waight mówi: „Na początku byłam trochę niepewna, bo nie wiedziałam, w jaki sposób mogłoby to nam pomóc. Ale nie wydaje mi się, że można to nazwać ściąganiem po tym, jak dwa razy już pisałam taki egzamin. To po prostu pomaga w znalezieniu odpowiednich informacji i właściwej odpowiedzi na pytania”. Inna uczennica, Annie Achie, była jeszcze bardziej optymistyczna - „Telefon do przyjaciela naprawdę mi pomógł. Fajnie było móc z kimś porozmawiać i przedyskutować kilka pomysłów. Zadzwoniłam do mojej cioci, która jest całkiem niezła z angielskiego. Spytałam ją o Igrzyska Olimpijskie i czy to nie strata pieniędzy. Podpowiedziała mi, że zużyto te pieniądze na infrastrukturę, zamiast na pomoc ludności Chin. Rozwinęłam ten temat”.

Niezależnie od uczuć, jakie wzbudza w czytającym fakt, że piętnastoletnia licealistka nie wpadła na ten pomysł sama, trzeba przyznać, że w takim wypadku pomoc drugiej osoby, może wzbogacić pracę ucznia, który przecież i tak napisać wszystko musi sam. Podobnie uważa Coelman, która przytacza jako przykład zadanie polegające na zastosowaniu „języka perswazji”. Jego cechy były najpierw identyfikowane na podstawie przemówienia Martina Luthera Kinga oraz „Opowieści Wigilijnej” Dickensa. Potem, wykorzystując temat igrzysk olimpijskich, należało umiejętnie go użyć. Tak więc wiedza o samych igrzyskach nie była tym, co chciano przetestować. W końcu skoro w telewizji wszyscy uczestnicy popularnych „Milionerów” mogli liczyć na swoje trzy koła ratunkowe, to czemu nie pozwolić na to uczniowi, który gra nie o pokaźną sumę pieniędzy, ale po prostu o zwykłą ocenę?

Komentarz
W debacie nad polskim systemem edukacyjnym często przejawia się wątek przeładowywania głów uczniów wiedzą faktograficzną. Również studenci kojarzą egzaminy z długimi stronami informacji, które należy zapamiętać, a potem wyrecytować w trakcie egzaminu. Natomiast umiejętności logicznego myślenia, czytania ze zrozumieniem i wyciągania wniosków są nadal zaniedbywane, mimo, że uwzględnione już są w egzaminach maturalnych. A to przecież właśnie one będą bardziej przydatne w dorosłym życiu, niż wszystkie lewe dopływy Wisły, albo łacińskie nazwy części pantofelka. Gorzej, jeżeli uczeń na lekcji biologii wpisze w Google „pantofelek” i napisze pasjonującą rozprawkę na temat wyższości butów włoskich nad francuskimi, lub przytoczy dramatyczne losy Kopciuszka…

(Źródło: The Sydney Morning Herald)

Edunews.pl oferuje cotygodniowy, bezpłatny (zawsze) serwis wiadomości ze świata edukacji. Zapisz się:
captcha 
I agree with the Regulamin

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

  • Written by Ola
    Bardzo ciekawy artykuł. Ciesze się, że na niego trafiłam. Wcześniej nie wiedziałam o tych specjalnyc...
  • Written by Administrator
    A nie jest to przypadkiem "wkład" mediów (w tym społecznościowych) poszukujących sensacji i dziury w...
  • Written by Ppp
    Z drugiej strony mamy przykład z wiosny, kiedy wprowadzono zakaz zadawania zadań domowych. W mediach...
  • Written by Ppp
    Jaki procent nauczycieli jest w stanie skończyć lekcję pięć minut przed dzwonkiem, by coś takiego pr...
  • Written by Ppp
    Problemem jest obowiązek szkolny. Skoro wszyscy chodzili do szkoły, to wszyscy mają wspomnienia doty...
  • Written by Robert Raczyński
    Ja również dziękuję Pani za uzupełnienie i zapewniam, że też pokładam nadzieje w edukacji - inaczej ...

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie