Technologie humanizują szkołę!

Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Czy możemy wyobrazić sobie szkołę obróconą o 180 stopni? Taką, w której jako pracę domową uczniowie otrzymują do obejrzenia wykłady na wideo i powiązane z nimi ćwiczenia online, a podczas pobytu w szkole rozmawiają, dyskutują ze sobą, pomagają sobie, tworzą związane z danym tematem symulacje, gry, zabawy itp.? Czy to w ogóle możliwe? Tak, zobaczmy, że to jest możliwe.(C) Khan Academy

W poniższym wystąpieniu Salman Khan opowiada, w jaki sposób i w jakim celu stworzył niezwykłą Khan Academy - starannie zaplanowany cykl wykładów wideo z zakresu matematyki, a obecnie również innych dziedzin. Khan demonstruje potencjał ćwiczeń interaktywnych oraz wzywa do zastąpienia tradycyjnego modelu edukacji oglądaniem przez uczniów wideo wykładów w domu i odrabianiu, z pomocą nauczyciela, 'prac domowych' podczas zajęć.

Wszystko zaczęło się od przekazywania wiedzy kuzynom. Salman Khan był analitykiem w funduszu inwestycyjnym w Bostonie, więc matematykę miał w małym palcu. Uczęszczający do szkoły w Nowym Orleanie kuzyni mieli kłopoty z matematyką, więc podczas spotkań rodzinnych starał się im pomagać. Ale szybko zamiast się z nimi spotykać, zaczął dla nich przygotowywać filmy wideo. Wkrótce przyszło pierwsze odkrycie – kuzyni „powiedzieli mi, że wolą mnie na YouTube niż twarzą w twarz, że wolą wirtualną wersję kuzyna od niego samego“ – wspomina Khan. „Patrząc na to z ich perspektywy – ma to sens. Na YouTube można zatrzymać i przewinąć kuzyna bez poczucia winy, że marnuje się mu czas. Jeśli mają potrzebę przypomnienia sobie czegoś, co powinni byli się nauczyć kilka tygodni temu, a może nawet i lat, nie muszą się czuć zakłopotani, pytając o to kuzyna.“

Zaczęło się od pracy z członkami swojej rodziny, potem pojawiły się pierwsze komentarze i listy od użytkowników YouTube, aż wreszcie Khan Academy odkryli nauczyciele. I wtedy rozwój Akademii nabrał dynamiki. Pomysł zainteresował urzędników oświatowych – w okręgu Los Altos zgodzili się na pilotaż, w którym uczestniczą cztery klasy (dwie piąte szkoły podstawowej i dwie rocznika siódmego – czyli odpowiednika pierwszej klasy gimnazjum). Ci uczniowie nie mają podręczników, korzystają z zasobów Akademii i oprogramowania przez nią dostarczanego.

Technologie humanizują szkołę! Doświadczenie Khan Academy pokazuje, że każdy może się uczyć we własnym tempie korzystając z potencjału technologii edukacyjnych, zaś nauczyciel otrzymuje wreszcie to czego mu najbardziej brakowało: czas na nauczanie, interakcję i pracę z tymi osobami, które mają problemy.

Warto zobaczyć wystąpienie Salmana Khana w serii TED Talks, aby przekonać się, że dzięki technologiom edukacja szkolna może stać się ciekawsza, bardziej angażująca uczniów i sprzyjająca tworzeniu się prawdziwej społeczności osób uczących się. Te dwadzieścia minut, jest fantastyczną podróżą po innowacyjnej edukacji, która być może wkrótce stanie się także naszą, polską rzeczywistością. O ile trafi nam się taki Khan.

Notka o autorze: Salman Khan jest założycielem Khan Academy, organizacji non-profit, której celem jest dostarczanie za pomocą internetu, filmów i oprogramowania e-learningowego wolnej, wysokiej jakości edukacji do każdego miejsca na świecie. Powstało dotąd ponad 2400 filmów wideo tłumaczących treści edukacyjne z wielu przedmiotów, zaś w sieci odbyło się ponad 30 milionów lekcji – z oprogramowania korzystali już uczniowie i nauczyciele z całego świata.

Źródło: TED Talks

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

Robert Raczyński napisał/a komentarz do Natura matury
Miałem wrażenie, że dość jasno dałem do zrozumienia, że nie rozważam tu zasadności ani prawidłowości...
Mikołaj napisał/a komentarz do Natura matury
Trafne pokazuje to, że matura to nie tylko test wiedzy, ale rytuał przejścia, który ma sens tylko wt...
Ppp napisał/a komentarz do Natura matury
Maturę nalezy ZLIKWIDOWAĆ, ponieważ jest niesprawiedliwym egzaminem, którego można PRZYPADKOWO nie z...
Zapisałem dziecko na karate kontaktowe przez takich własnie małych gnojków by sam umiał się bronić
Nauczyciel napisał/a komentarz do Jeszcze większa automatyzacja pracy twórczej
Są też aplikacje które skutecznie potrafią wykrywać czy dany tekst został napisany przez AI czy nie ...
Kajtek napisał/a komentarz do Po co jest szkoła?
Szkoły niczego nas nie uczą oprócz polskiego oraz matematyki nic więcej nie jest nam potrzebne a nau...
Ludzie nie umieją słuchać bo są skupieni na sobie, na swoim ja. Do tego dochodzą narcystyczne wzorce...
Rafał Kapica napisał/a komentarz do Szkolna klasa - dobre miejsce do współpracy
tak tablice są bardzo dobrym rozwiązaniem - polecam

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie