Poznawanie świata z wykorzystaniem GIS

Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Systemy informacji geograficznej (GIS) mogą stanowić świetne narzędzie wsparcia pracy nauczycieli z młodzieżą. Pozwalają spojrzeć na wiele problemów z perspektywy globalnej, lepiej rozumieć świat, w którym żyjemy. Na całym świecie, także w Polsce, rozwijają się inicjatywy szkolne i pozaszkolne, które wykorzystują GIS do realizacji projektów edukacyjnych.PHOTO: SXC.HU

Kilka dni temu odbyło się w Warszawie spotkanie, podsumowujące realizację projektu „Akademia EduGIS”, które zgromadziło nauczycieli przedmiotów przyrodniczych poziomu gimnazjum i liceum, doradców przedmiotowo-metodycznych, pracowników ośrodków edukacji ekologicznej, parków narodowych i krajobrazowych. Z uczestnikami konferencji spotkali się eksperci z Centrum UNEP/GRID-Warszawa, Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk, Uniwersyteckiego Centrum Badań nad Środowiskiem.

W wykładzie inauguracyjnym dr Witold Lenart (Uniwersytet Warszawski) przekonywał, że wzbogacenie lekcji np.: geografii czy biologii o elementy pracy z narzędziami geoinformacyjnymi ma bezpośrednie przełożenie na jakość nauczania i nabywanie przez uczniów praktycznych umiejętności.

Uczestnicy konferencji mieli także możliwość zapoznania się z realizacją rezultatów projektu „Akademia EduGIS” – w tym m.in. ze scenariuszami zajęć przygotowanymi przez zespół pracujący w ramach projektu, zasobami edukacyjnymi dla nauczycieli biologii i geografii. Zebrani poznali dostępne dla nauczycieli zasoby danych przestrzennych, oprogramowanie i aplikacje web-GIS. Zagadnienie satelitarnych obserwacji Ziemi, jako cennego źródła wiedzy o naszej planecie, przybliżył zebranym Michał Krupiński z Zespołu Obserwacji Ziemi Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk.

Wśród prelegentów nie zabrakło także zagranicznych gości. Dzięki połączeniu internetowemu Karl Donert (koordynator projektu Digital-earth.eu, Przewodniczący Europejskiego Stowarzyszenia Geografów) zaprezentował polskim edukatorom założenia tej międzynarodowej sieci współpracy w zakresie zastosowań GIS w edukacji. Założeniem Digital-earth.eu jest powstanie społeczności nauczycieli wykorzystujących w swojej pracy technologie geoinformacyjne. Donert zaprosił uczestników konferencji do aktywnego włączenia się w budowanie tej sieci.

„Popularyzacja nowoczesnych narzędzi edukacji ekologicznej jest priorytetem dla naszego Centrum“ – powiedziała Monika Rusztecka, kierownik Działu Zastosowań Geoinformacji w Centrum UNEP/GRID-Warszawa. „Wykorzystanie nowoczesnych technologii informacyjno-komunikacyjnych ICT i geoinformacyjnych GIS pozwala na praktyczne przekazywanie wiedzy w sposób interesujący dla młodzieży. Dlatego cieszymy się z zainteresowania tą tematyką i planujemy kontynuować działania zapoczątkowane w Akademii EduGIS“ – dodała.

Już dziś wszyscy zainteresowani mogą odwiedzić portal edugis.pl, gdzie udostępnione są m.in.: scenariusze zajęć, lista umiejętności odnoszących się do GIS, internetowa baza wiedzy oraz kursy e-learning dla nauczycieli. Wszystkie materiały opracowane są w bezpośrednim odniesieniu do obowiązującej podstawy programowej. Już wkrótce zostanie też opublikowany poradnik dla nauczycieli „GIS w szkole”, który w formie elektronicznej będzie bezpłatnie udostępniony na portalu.

GIS można wykorzystać również do realizacji wielu praktycznych zadań. W Katowicach powstał w 2010 r. nowatorski przewodnik po mieście na telefon komórkowy. Nowy przewodnik Katowic to aplikacja, funkcjonująca na smartfonach, przygotowana w dwóch wersjach językowych - po polsku i angielsku. W jego bazie znajduje się kilkadziesiąt miejsc - instytucji publicznych, hoteli, kin, teatrów, muzeów, monumentów i restauracji. Wystarczy tylko ściągnąć na swoją komórkę mapę o pojemności nie więcej niż 100 kB, by dzięki wbudowanemu w telefon kompasowi, GPS i kamerze odnaleźć ważne dla nas miejsce.

(Źródło: edugis.pl)

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

Robert Raczyński napisał/a komentarz do Natura matury
Miałem wrażenie, że dość jasno dałem do zrozumienia, że nie rozważam tu zasadności ani prawidłowości...
Mikołaj napisał/a komentarz do Natura matury
Trafne pokazuje to, że matura to nie tylko test wiedzy, ale rytuał przejścia, który ma sens tylko wt...
Ppp napisał/a komentarz do Natura matury
Maturę nalezy ZLIKWIDOWAĆ, ponieważ jest niesprawiedliwym egzaminem, którego można PRZYPADKOWO nie z...
Zapisałem dziecko na karate kontaktowe przez takich własnie małych gnojków by sam umiał się bronić
Nauczyciel napisał/a komentarz do Jeszcze większa automatyzacja pracy twórczej
Są też aplikacje które skutecznie potrafią wykrywać czy dany tekst został napisany przez AI czy nie ...
Kajtek napisał/a komentarz do Po co jest szkoła?
Szkoły niczego nas nie uczą oprócz polskiego oraz matematyki nic więcej nie jest nam potrzebne a nau...
Ludzie nie umieją słuchać bo są skupieni na sobie, na swoim ja. Do tego dochodzą narcystyczne wzorce...
Rafał Kapica napisał/a komentarz do Szkolna klasa - dobre miejsce do współpracy
tak tablice są bardzo dobrym rozwiązaniem - polecam

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie