Dokąd zmierza Internet?

Narzędzia
Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

ict w edukacjiŻyjemy w epoce web 2.0. Cechami charakterystycznymi tego stadium rozwoju sieci są wyszukiwanie, sieciowe społeczności, media online, tworzenie kontentu, RSS, aplikacje sieciowe mashup i wiele innych. Ale czego możemy spodziewać się po sieci za 10 lat i później? Na to pytanie stara się odpowiedzieć Richard MacManus w swoim blogu.

 

Obecnie sieć odnosi się głównie do komputerów PC, ale można już zauważyć ekscytację Internetem w urządzeniach mobilnych (np. ostatnio iPhone) i konsolach do gier telewizyjnych (np. XBox Live 360). Sieć zmienia szybko nasze przyzwyczajenia, styl życia, sposoby komunikowania i pracy, kreuje nowe nawyki i zwyczaje. Dzieje się to tak szybko, że wielu z nas nie jest świadomych zmian, które następują wokół. Spróbujmy zatem wytypować dziesięć zmian, które będą najważniejszymi trendami w Internecie w następnych 10 latach…

 

1. Sieć semantyczna
Wizja sieci semantycznej przedstawiona przez Tima Berners-Lee od dawna jest zapowiadana jako najbliższy wielki krok w dziejach Internetu. W uproszczeniu oznacza to, że maszyny będą ze sobą rozmawiać. Inaczej mówiąc, to trend aby uczynić Sieć bardziej „inteligentną”, albo jak to ujął Berners-Lee, sprawić aby komputery same analizowały wszystkie dane w Internecie – zawartość stron, linki, transakcje dokonane pomiędzy ludźmi i komputerami.

 

2. Sztuczna inteligencja (AI)
W kontekście rozwoju Internetu, AI oznacza inteligentne maszyny. W tym sensie ma wiele wspólnego z wizją sieci semantycznej. Dopiero zaczynamy wykorzystywać sztuczną inteligencję w sieci, czego przykładem mogą być na przykład próby Amazon.com wykorzystania elementów AI w usłudze Mechanical Turk. Polega to na tym, że programy komputerowe zlecają ludziom wykonanie pewnych działań i zadań, które same nie są w stanie zrobić.

 

3. Światy wirtualne
Biorąc Koreę Południową za przykład, młodzi ludzie będą dorastali w środowisku, w którym światy wirtualne staną się ważną częścią rynku. To nie tylko cyfrowe życie, ale również czynienie naszego życia bardziej cyfrowym. Second Life to tylko niewielka zapowiedź tego, co nas czeka.

 

4. Mobilna sieć
To kolejne wielkie wyzwanie na następne 10 lat. Będziemy mieć do czynienia z wieloma usługami oferowanymi w danym miejscu za pośrednictwem urządzeń mobilnych – na przykład bardziej spersonalizowane zakupy w naszym lokalnym supermarkecie albo otrzymywanie wskazówek co do kierunku jazdy samochodem w miarę zbliżania się do celu.

 

5. Ekonomia zarządzania uwagą (ang. attention economy)
W czasie zalewu informacji nasza uwaga może mieć olbrzymią wartość. Powstanie nowy rynek, na którym do transakcji będzie dochodziło, gdy konsumenci zgodzą się otrzymywać określone usługi w zamian za poświęcenie przez nich uwagi określonym zagadnieniom. Inaczej mówiąc konsumenci zyskają prawdziwy wybór i będą decydować na co są skłonni odpłatnie przeznaczyć swój czas.

 

6. Strony w sieci jako usługi w sieci
Sieć przemienia się w stronę jednocześnie platformy komunikacji i gigantycznej bazy danych. Największe strony internetowe będą chciały wykorzystać te zasoby i będą przekształcać się w stronę usług sieciowych, dzięki którym skuteczniej będą komunikować się ze światem i użytkownikami Internetu.

 

7. Telewizja interaktywna
Z tym trendem już mamy do czynienia (YouTube, Joost) – ale ciągle jeszcze pozostaje wiele miejsca do zagospodarowania. Za 10 lat Internet TV będzie kompletnie się różniła od tego, z czym dziś mamy do czynienia. Obraz większej jakości, znacznie lepszy streaming, personalizacja, dzielenie zasobów. Ciekawe, jak się do tego dopasuje dzisiejsza telewizja?

 

8. Bogate aplikacje sieciowe
Internautów przyciągać będą coraz bardziej wyrafinowane narzędzia internetowe, które pozwalać będą na wykorzystanie ich aktywności. Będzie to ciekawy czas dla wszystkich, którzy są zaangażowani w wymyślanie nowych narzędzi sieciowych, zwłaszcza w sytuacji, gdy za formą będzie szedł kontent.

 

9. Sieć w pełni międzynarodowa
Jeszcze w 2007 r. Stany Zjednoczone są ciągle największym rynkiem internetowym, ale za 10 lat to ulegnie zmianie, wraz z włączaniem się do globalnej wioski coraz większych rzesz Chińczyków, Hindusów czy mieszkańców Afryki. To wszystko będzie sprawiać, że sieć stanie się w pełni globalna, gdyż będzie wspólnym dziełem mieszkańców wielu zakątków świata.

 

10. Personalizacja
To już jest ważny temat, zwłaszcza w kontekście tego, co osiąga Google tworząc dla nas różne narzędzia. Możemy spodziewać się, że to nie wszystko i że będziemy otrzymywać jeszcze szybciej i z większą trafnością to, czego będziemy potrzebować. Komputery będą po prostu znać nasze upodobania.

 

Wszystkie te trendy będą miały olbrzymi wpływ na nasze życie, naukę, pracę, spędzanie czasu wolnego. Za dziesięć lat dzięki rozwojowi nowych technologii nasze życie w społeczeństwie informacyjnym może wyglądać zupełnie inaczej niż teraz sobie to wyobrażamy. Wraz z rozwojem Internetu na znaczeniu zyskuje koncepcja edukacji przez całe życie. Jedno jest bowiem pewne, otaczającego świata musimy się stale uczyć na nowo.

Edunews.pl oferuje cotygodniowy, bezpłatny (zawsze) serwis wiadomości ze świata edukacji. Zapisz się:
captcha 
I agree with the Regulamin

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie