Filozofia i kultura pracy online, czyli nearpodowe wariacje i kreacje

fot. Edunews.pl

Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Nearpod to platforma, która najlepiej sprawdziła się w moich działaniach edukacyjnych podczas nauki zdalnej. Znałam i wykorzystywałam to narzędzie już kilka lat przed pandemią, jednak dopiero w sytuacji zamknięcia i wymuszonej pracy online dla wszystkich w systemie - uświadomiła mi, jak ważnym aspektem jest monitorowanie zaangażowania uczniów w czasie rzeczywistym oraz planowanie lekcji i jej organizację według zasad pomagających w indywidualizacji nauczania.

Chciałabym podzielić się moimi doświadczeniami z prowadzenia lekcji z Nearpodem.

Po pierwsze, ważnym aspektem każdej lekcji powinien być element SEL (ang. socio-emotional learning), czyli zadbanie o kompetencje społeczno-emocjonalne. Pytanie o samopoczucie i nastawienie zawsze dają nam szerszy obraz grupy, z którą mamy pracować. Taka krótka aktywność wprowadza dobra pozytywną atmosferę i często rozładowuje trudne emocje.

Po drugie, korzystając z Nearpoda - stawiajmy na minimalizm formy. Bez zbędnych rozpraszaczy, efektów WOW! i dodatkowych bodźców. Jeden dobrze nazwany cel lekcji wystarczy! Po drugie ilość slajdów w naszej lekcji - nie przesadzajmy! Zbyt duża ilość slajdów spowoduje zbyt szybkie tempo prowadzenia lekcji, co w efekcie przełoży się na efektywność pracy klasy. Pięć slajdów z kilkoma nearpodowymi aktywnościami w zupełności wystarczy

Po trzecie - wykorzystajmy metodologię 5E proponowaną przez nearpodowych edukatorów. Jet to technika porządkująca nam nauczycielom proces edukacyjny (dla zainteresowanych opis w jęz. angielskim) i warto ją przenieść na własny warsztat pracy: Engage (włącz się) / Explore (badaj) / Explain (wyjaśnij, ale w sposób aktywny) / Extend (poszerz) / Evaluate (wyciągnij wnioski).

Po czwarte - pamiętajmy, że jedyną stałą jest zmiana i nasze lekcje możemy, a wręcz powinniśmy ciągle modyfikować i dostosować do okoliczności oraz do grupy, z którą pracujemy.

Zapraszam na moje wystąpienie na INSPIR@CJACH 2021:

Dziękujemy Mateuszowi Łyskowi za skecznotkę do wystąpienia:

***

Konferencja INSPIR@CJE 2021 odbyła się w Warszawie w dniach 25-26 września 2021 r. Uczestniczyło w nich blisko 300 nauczycieli z całego kraju. Organizatorami były: Think Global sp. z o.o., Fundacja Think! i Edunews.pl. Partner merytoryczny: Superbelfrzy RP.
Partnerzy: Amazon, Samsung, Cartoon Network, Learnetic, Skriware, Wydawnictwo Pedagogiczne Operon, ZłotyNauczyciel.pl, Warszawskie Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń. Wszystkim Partnerom dziękujemy za wsparcie tego wydarzenia edukacyjnego.

 

Notka o autorce: Marta Florkiewicz-Borkowska jest laureatką tytułu Nauczyciel Roku 2017. Nauczycielka języka niemieckiego i zajęć rozwijających kreatywność w Szkole Podstawowej im. Karola Miarki w Pielgrzymowicach. Trenerka edukacyjna, tutorka, dyplomowana arteterapeutka i trenerka treningu umiejętności społecznych. Autorka publikacji i materiałów edukacyjnych dotyczących nowoczesnych technologii i arteterapii w edukacji. Należy do społeczności Superbelfrzy RP.

 

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

Przerażająca wizja. Z jednej strony trzeba gonić za technologią która rozwija świat, z drugiej stron...
Stanisław Czachorowski napisał/a komentarz do Wykład w czasach postpiśmienności, czyli szukanie drogi we mgle
Tak, najważniejszy jest tok rozumowania, opowieść o wiedzy i dochodzeniu do wniosków, odkryć. To się...
Wykładam matematykę i staram się postępować na przekór pewnego określenia czym jest wykład: to trans...
Stanisław Czachorowski napisał/a komentarz do Wykłady w stylu programów popularnonaukowych?
Zawsze najważniejszym jest mieć coś do powiedzenia. Interesującego, ważnego, wartościowego. Dobrze j...
Jak widzę, odniósł się Pan do mojego komentarza, więc odpowiem.Programy B. Wołoszańskiego były różne...
Pani Anno, to co zamierzam napisać dotyczy zarówno psychologów szkolnych jak i pedagogów. I jedni i...
Drodzy Państwo, czy głupotę można nazywać po imieniu? Czy głupota ministra jest głupotą szkodliwą? C...
Jak się zadaje pytanie całej klasie to nie odpowiadają nieśmiali. Te rady są ok tylko dla tych, któr...

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie