Grafika oko cieszy - narzędzia do ubogacania prac i projektów

(C) Edunews.pl

Narzędzia
Typografia
 • Smaller Small Medium Big Bigger
 • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Od kilku lat prowadzę różne blogi, tworzę gry dydaktyczne przy pomocy narzędzi jakie oferuje platforma Learning Apps, relacjonuję swoje działania realizowane w ramach projektów eTwinning na dzienniku Twinspace. Staram się, aby prezentowane przeze mnie zdjęcia i filmy, przyciągały uwagę tych, którzy je oglądają. Dzięki temu przedstawione przy okazji treści, lepiej zapadają w pamięć.

Oczywistym wydaje się fakt, że uczniowie chętniej grają w gry, które wyróżniają się wysoką estetyką. Rodzice z większą ciekawością śledzą relacje z klasowych wydarzeń, jeśli zostaną one podane w atrakcyjny wizualnie sposób. Wszak żyjemy w kulturze obrazkowej, a nasz umysł lubi obrazy i stojące za nimi emocje. Pojawia się zatem pytanie, z jakich narzędzi skorzystać aby szybko skonwertować nasze filmiki i „podrasować” zdjęcia. W jaki sposób nadać im niezapomniany, wyjątkowy charakter? Z pomocą przychodzą nam między innymi aplikacje dostępne w sklepie Google Play.

Ich zalety? Przede wszystkim pomagają zaoszczędzić czas. Dla porównania - obróbka filmu w popularnym programie Movie Maker zajmowała mi dobrą godzinę. Transfer 2-3 minutowego filmu do YouTube, zajmował kolejne 2 godziny. Zastanawiam się, skąd miałam tyle czasu i cierpliwości, zwłaszcza po kilkudniowej wycieczce?

Konwertowanie filmu przy pomocy dowolnej aplikacji zajmuje zaledwie kilka minut, a efekt jest nieporównywalnie ciekawszy. Aplikacje te umożliwiają scalanie i przycinanie edytowanych filmików, dodawanie muzyki, naklejek, animowanych napisów i gifów. Nietrudno tu uzyskać efekt „wow”. Szczególnie polecam aplikacje Vivavideo, Videoshow, Animoto i Filmora Go. To z nich najczęściej korzystam.

Aplikacje do obróbki zdjęć również oferują całą masę atrakcyjnych gadżetów takich jak: naklejki, efekty specjalne, dekoracje, napisy z bogactwem różnokolorowych czcionek. Umożliwiają one tworzenie różnorodnych, barwnych kolaży, także tematycznych. Narzędzia te są bezpłatne i intuicyjne w obsłudze. Do moich ulubionych należą aplikacje: Pizap, Photostudio, Szkic, Picsart, Collage+, Piccollage. Aplikacje te warto również pokazać uczniom, jeśli oczywiście dysponujemy w klasie urządzeniami moblinymi. Można je wykorzystać do tworzenia plakatów, komiksów, opisów czy utrwalania poznanych liter.

Zapraszam na moje wystąpienie podczas INSPIR@CJI WCZESNOSZKOLNYCH 2018:

 

Notka o autorce: Monika Walkowiak jest nauczycielką wczesnoszkolną w Szkole Podstawowej w Kamieńcu Wrocławskim i członkinią grupy Superbelfrzy RP. 

***

INSPIR@CJE WCZESNOSZKOLNE 2018 odbyły się w Warszawie w dniach 10-11 lutego 2018. Uczestniczyło w nich ponad 340 edukatorów i nauczycieli z całej Polski. Zdjęcia z konferencji dostępne są w galerii Edunews.pl na Flickr.com

 

Edunews.pl oferuje cotygodniowy, bezpłatny (zawsze) serwis wiadomości ze świata edukacji. Zapisz się:
captcha 
I agree with the Regulamin

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

 • Written by Robert Raczyński
  Bardzo mnie cieszy pańskie zainteresowanie tematem i moim tekstem, ale chyba nie do końca się rozumi...
 • Written by Jan
  Możemy się spierać czy powinno być mniej czy więcej państwa opiekuńczego, ale na końcu sporu ktoś mu...
 • Written by Iwona
  Dziękuję! Po prostu!
 • Written by Robert Raczyński
  "Szkoła ma więc dzisiaj także wymiar miejsca dającego szansę na obudzenie." - Wychodzę z tego samego...
 • Written by Robert Raczyński
  "Kierunki poszturchiwania" są wyborem zupełnie arbitralnym. Ja wybrałem ten absolutnie podstawowy, w...
 • Written by Robert Raczyński
  Oczywiście, że "Generalny przymus nauki nie wyklucza [...]"... I szczęśliwie (do pewnego stopnia) ta...

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie