Google Classroom – mały poradnik nauczyciela

fot. Łukasz Rumiński

Narzędzia
Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Przygotowałem poradnik z myślą o nauczycielach, którzy szukają pomocy na temat aplikacji Google Classroom. Zawarłem w nim informacje co należy zrobić aby wdrożyć pakiet G Suite – jest to niezbędna czynność, aby uzyskać dostęp do Google Classroom, jak pracować z aplikacją. Podałem także kilka wskazówek, na które warto zwrócić uwagę.

Dlaczego warto wdrożyć te narzędzia w szkołach? G Suite (dawniej Google Apps dla Szkół) to zintegrowane narzędzia od Google: poczta, dokumenty, arkusze, formularze, prezentacje, kalendarze, witryny, nielimitowany dysk, oraz aplikacja Classroom, której poświęcony jest ten przewodnik. Classroom łączy wszystkie wymienione powyżej narzędzia i pozwala całkowicie odmienić sposób współpracy między uczniami, a nauczycielami. Najprościej mówiąc pozwala odejść od kserówek i przenieść nasze szkolne działania online. Zmienia też sposób myślenia – działamy z uczniami w cyfrowym świecie jako sieć społecznościowa, na bieżąco komentujemy, dzielimy się informacjami, linkami, udostępniamy materiały. Jest to świetne narzędzie ułatwiające pracę nam i uczniom – uczniowie nie muszą czekać na polecenia i jeszcze przed wejściem do klasy mogą w aplikacji zobaczyć instrukcje i zadania, które będzie trzeba wykonać. W sumie to duża oszczędność czasu i energii dla wszystkich!

W poradniku zebrałem moje własne doświadczenia, zdobyte podczas kliku lat pracy. Dodam, że na co dzień nie jestem informatykiem, a pracuję jako nauczyciel języka angielskiego, uczyłem się tej aplikacji sam i w taki sam sposób chciałem ją Wam przedstawić – prostymi słowami.

Pamiętajcie, że Classroom ulega co jakiś czas aktualizacjom dlatego poradnik będę starał się też w miarę aktualizować.

Poradnik dla nauczycieli można pobrać tutaj. Zobacz także moje wystąpienie podczas INSPIR@CJI 2015 poświęcone Google Classroom - Klasa od Google.

 

Notka o autorze: Łukasz Rumiński jest nauczycielem języka angielskiego w Zespole Szkół w Jamielniku w woj. warmińsko-mazurskim (obecnie na urlopie). Niniejszy wpis ukazał się w blogu Superbelfrów. Licencja CC-BY-SA.

 

 

Edunews.pl oferuje cotygodniowy, bezpłatny (zawsze) serwis wiadomości ze świata edukacji. Zapisz się:
captcha 
I agree with the Regulamin

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie