Nie chcemy wracać do szkoły

Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

e-learningPrzeważająca większość młodych Amerykanów, gdyby mieli ponownie rozpoczynać naukę, skorzystałaby raczej z różnych form kształcenia online. Wyniki badań portalu eLearners.com wskazują, że e-learning cieszy się w Stanach Zjednoczonych coraz większą popularnością i zaufaniem. Jest to zarazem trend globalny, o czym świadczy rozwój e-learningu w innych krajach.

 

Popularność e-learningu nie jest jedynie trendem amerykańskim – jest to zauważalne także w Europie i innych częściach świata, a dowodem tego jest ciągle rosnąca liczba studentów kursów edukacji formalnej i nieformalnej za pośrednictwem Internetu. W Polsce na przykład wielką popularnością cieszą się kursy e-learning edukacji ekonomicznej zamieszczone w www.NBPortal.pl. W 2007 r. skorzystało z nich już około 75 tys. osób.

Kiedy eLearners.com zapytał dorosłych Amerykanów co by wybrali – powrót do szkoły, czy edukację online, zdecydowana większość wybrała to drugie. 60% respondentów wolało edukację w miejscu i czasie dla nich odpowiednich niż przymus edukacji szkolnej. Dla osób w wieku 18-24 lat odsetek ten był jeszcze wyższy i wyniósł 80%. W Stanach Zjednoczonych zwolenników e-learningu przybywa z każdym rokiem. Według The Sloan Consortium od 2003 liczba uczestników (płatnych) kursów e-learning wzrosła z 2,3 miliona do 3,2 miliona osób w 2007 r.

Rozwój nowych technologii i form komunikacji przyczynia się do rozwoju e-learningu, ponieważ tworzone są coraz atrakcyjniejsze i bardziej funkcjonalne narzędzia edukacyjne. Poprawa jakości kształcenia na odległość przyczynia się do wzrostu zaufania użytkowników do różnych form kształcenia na odległość. Eduventures, firma badająca trendy w edukacji, szacuje, że w 2010 r. co dziesiąty student amerykański będzie studiował online.

„Nie ma wątpliwości, że nadszedł czas edukacji online. Z każdym rokiem ta forma dokształcania i doszkalania jest lepiej akceptowana i częściej poszukiwana przez osoby chcące się rozwijać” – mówi Andrew Gansler, szef eLearners.com. „Dane uzyskane z badań oraz fakt, że obecnie ponad 1,6 miliona studentów zapisało się na kursy edukacyjne w całości prowadzone zdalnie, potwierdza, że e-learning jest dziś jedną z najpopularniejszych form edukacji.”

(Notka o autorze: Marcin Polak jest twórcą i redaktorem naczelnym Edunews.pl, zajmuje się edukacją i komunikacją społeczną, realizując projekty społeczne i komercyjne o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym. Prowadzi także międzynarodowy serwis edukatorów ekonomicznych i finansowych EconomicEducator.eu).

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

A potem oburzenie harnasiów i halyn jak ktoś stwierdza że Polacy to debile. Wiecie że za granicą nie...
Anna napisał/a komentarz do Nauczyciele jako problem społeczny
Pani Sylwia ma marne pojęcie o pracy nauczycieli w świetlicy szkolnej...Miałam okazję, przez krótki ...
Sylwia napisał/a komentarz do Nauczyciele jako problem społeczny
Proszę wyjaśnić, w jaki sposób nauczyciel wspomagający przygotowuje się do zajęć. Przecie on po pros...
Taaa, a premier, z wielkim hałasem, przed kamerami otwiera "największą w Europie fabrykę amunicji". ...
Gdyby jeszcze Ministerstwo Edukacji chciało inwestować w takie rozwiązania, które z pewnością przyda...
Justyna napisał/a komentarz do Nauczyciele jako problem społeczny
... i co to za określenie "świetliczanka" :( To jest nauczyciel z takimi samymi kwalifikacjami jak P...
Justyna napisał/a komentarz do Nauczyciele jako problem społeczny
Całkowicie się z Panią nie zgadzam, że nauczyciel WSPÓŁORGANIZUJĄCY nie przygotowuje się do zajęć! Ł...
Eleonora napisał/a komentarz do Nauczyciele jako problem społeczny
Poniosły emocje tego dyrektora i nie ma prawa wygadywać takich bzdur: (cyt) "trwają w niekoniecznie ...

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie