Chatbot Edzia porozmawia z nauczycielami

fot. Centralny Dom Technologii

Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Centralny Dom Technologii, Fundacja Centrum Cyfrowe, Centrum Edukacji Obywatelskiej, Stowarzyszenie Cyfrowy Dialog, Fundacja Szkoła z Klasą i IBM stworzyli wspólnie program komputerowy, który będzie odpowiadał na pytania nauczycieli dotyczące zdalnej edukacji.

Chatbot “Edzia” to wirtualny asystent, który wie, jakie narzędzie pomoże udostępnić widok ekranu, a jakiego użyć do rozmów z uczniami. Podpowie, co zrobić, kiedy nie wszyscy uczniowie mają dostęp do komputerów lub nie wiadomo, jak ocenić pracę z matematyki.

Wystarczy, że nauczyciel/nauczycielka wpisze pytanie, a chatbot wyświetli na ekranie odpowiedź, odeśle także do stron ze sprawdzonymi informacjami, tutorialami i scenariuszami lekcji. Pytania mogą dotyczyć narzędzi używanych do edukacji zdalnej, wsparcia metodycznego, materiałów edukacyjnych czy sposobu organizacji zajęć. Edzia zna się także na prawie autorskim i ochronie wizerunku. Będzie pełniła rolę dobrze poinformowanej koleżanki lub kolegi, wspierających nauczycieli linkami i dobrymi pomysłami.

Presja czasu, dziesiątki, setki pytań, stres i potrzeba odpowiedzi z wiarygodnego źródła o każdej porze dnia i nocy to trudne doświadczenia nauczycieli, uczniów i rodziców z ostatnich kilku tygodni związane z rewolucją dziejącą się w szkołach a właściwie poza nimi - w sieci. Edzia jest odpowiedzią na palącą potrzebę i udziela odpowiedzi po dwóch kliknięciach myszką – mówi Agnieszka Bilska, edukatorka i Superbelferka RP, trenerka Fundacji Szkoła z Klasą.

Ten projekt to przykład jak technologia może być wykorzystywana w odpowiedzialny sposób, w społecznych inicjatywach, wspierając nauczycieli i nauczycielki w intensywnym procesie cyfryzacji edukacji - zauważa Van Anh Dam, Centralny Dom Technologii.

COVID-19 dotknął wiele sfer naszego życia, dlatego tym bardziej cieszymy się, że jako IBM możemy pro-bono pomóc wspierać instytucje edukacyjne, dzieląc się technologią AI i świadcząc usługi, w ramach inicjatyw na rzecz budowania wspólnego dobra z naszymi kluczowymi w tym obszarze partnerami z sektora NGO. – powiedział Piotr Beńke, CTO IBM

Chatbot przeszedł już fazę testów, ale z każdym zadanym pytaniem będzie działał coraz sprawniej i uczył się rozwiązywać kolejne problemy. Opiera się bowiem na technologii IBM Watson Assistant czyli algorytmie, który korzysta z technik uczenia maszynowego, sieci neuronowych oraz baz referencyjnych. Dzięki wbudowanym mechanizmom sztucznej inteligencji i wyszukiwania informacji, poprzez chmurę publiczną IBM, natychmiast udziela odpowiedzi w trybie online.

Dodatkowo chatbot będzie cały czas aktualizowany o nowe zagadnienia. Edukacja zdalna to nie tylko chwilowe rozwiązanie na czas pandemii, a raczej niezbędny element systemu szkolnego, który będzie coraz chętniej wykorzystywany, a chatbot Edzia będzie niosła niezbędną pomoc w jej wdrażaniu.

Chatbot “Edzia” jest już dostępny na stronach partnerów projektu i tam też można z nią porozmawiać: Centralny Dom Technologii, Stowarzyszenie Cyfrowy Dialog, Centrum Cyfrowe, Fundacja Szkoła z Klasą, Centrum Edukacji Obywatelskiej.

 

(Źródło: Centralny Dom Technologii)

 

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

Robert Raczyński napisał/a komentarz do Natura matury
Miałem wrażenie, że dość jasno dałem do zrozumienia, że nie rozważam tu zasadności ani prawidłowości...
Mikołaj napisał/a komentarz do Natura matury
Trafne pokazuje to, że matura to nie tylko test wiedzy, ale rytuał przejścia, który ma sens tylko wt...
Ppp napisał/a komentarz do Natura matury
Maturę nalezy ZLIKWIDOWAĆ, ponieważ jest niesprawiedliwym egzaminem, którego można PRZYPADKOWO nie z...
Zapisałem dziecko na karate kontaktowe przez takich własnie małych gnojków by sam umiał się bronić
Nauczyciel napisał/a komentarz do Jeszcze większa automatyzacja pracy twórczej
Są też aplikacje które skutecznie potrafią wykrywać czy dany tekst został napisany przez AI czy nie ...
Kajtek napisał/a komentarz do Po co jest szkoła?
Szkoły niczego nas nie uczą oprócz polskiego oraz matematyki nic więcej nie jest nam potrzebne a nau...
Ludzie nie umieją słuchać bo są skupieni na sobie, na swoim ja. Do tego dochodzą narcystyczne wzorce...
Rafał Kapica napisał/a komentarz do Szkolna klasa - dobre miejsce do współpracy
tak tablice są bardzo dobrym rozwiązaniem - polecam

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie