Święto Wody

Narzędzia
Typografia
 • Smaller Small Medium Big Bigger
 • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Spis treści

Edukacja konsumenckaDzisiaj święto wody, bez której nie byłoby życia na Ziemi. Nie wszędzie jest jej pod dostatkiem. Według szacunków ONZ, ponad miliard ludzi na świecie cierpi z powodu braku dostępu do czystej wody pitnej, a co roku z tego powodu umiera prawie 2 miliony dzieci. Nic więc dziwnego, że woda to jeden z najważniejszych tematów edukacji ekologicznej.
 
Światowy Dzień Wody (www.unwater.org) został ustanowiony w 1992 r. przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. Jego obchody ustalono na dzień 22 marca (po raz pierwszy odbyły się w 1993). W tym dniu organizacje ekologiczne na całym świecie podejmują działania edukacyjne podnoszące świadomość społeczeństw na temat gospodarowania wodą i znaczenia zrównoważonego zarządzania zasobami słodkiej wody.

Głównym organizatorem światowych obchodów jest Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Oświaty, Nauki i Kultury (UNESCO), która przygotowuje Światowy Dzień Wody 2009 przy wsparciu Komisji Gospodarczej Organizacji Narodów Zjednoczonych dla Europy (UNECE) oraz do spraw Wyżywienia i Rolnictwa Organizacji Narodów Zjednoczonych (FAO).

„Na co dzień korzystamy z wody machinalnie, nie zdając sobie sprawy z tego jak wielki skarb spływa na nasze ręce podczas mycia czy nalewania do kubka.“ – mówi Janina Ochojska z Polskiej Akcji Humanitarnej. „Ci, którzy na co dzień nie mają dostępu do wody wiedzą, że dosłownie każda kropla jest ważna, szanują ją i używają wielokrotnie do różnych czynności. Wiem, że trudno sobie wyobrazić, co to znaczy, że ponad miliard ludzi na świecie nie ma dostępu do czystej wody. To znaczy, że co szósty człowiek na ziemi codziennie martwi się, skąd weźmie wodę i poświęca sporą część dnia na jej zdobycie.“
 
Edukacja konsumencka 
 
W Polsce do większej dbałości o wodę zachęca m.in. Fundacja Ekologiczna Arka. Program Surowce na wodę polega na segregowaniu odpadów w celu ponownego wykorzystania surowców. Puszki, złom, butelki PET, makulatura można sprzedawać w skupie, zaś pieniądze w ten sposób uzyskane przekazać na konto Fundacji Ekologicznej Arka – koniecznie z dopiskiem „Surowce na wodę”. Zostaną one następnie przekazane Polskiej Akcji Humanitarnej, która dzięki nim może budować studnie zaopatrujące ludzi w wodę w Sudanie. Każda szkoła współpracująca z Fundacją w tym programie otrzyma specjalny dyplom.
 
Z opublikowanego przed kilkoma dniami raportu National Geographic Channel "Polacy a świadomość oszczędzania wody" wynika, że Polacy postrzegają wodę jakosurowiec ważniejszy od węgla, ropy czy gazu. Najczęściej znanym Polakom sposobem oszczędzania wody jest zakręcanie jej podczas mycia zębów bądź innych czynności związanych z jej użyciem – połowa badanych (51%) deklaruje, że zna ten sposób. W dalszej kolejności respondenci wymieniają: mycie się pod prysznicem (42%),  stosowanie oszczędnościowych programów w pralkach lub zmywarkach oraz w ogóle zmywanie naczyń w zmywarkach (39%), dbanie o to, aby rury nie przeciekały i dbanie o instalacje wodne (32%) oraz oszczędne podlewanie ogródka (21%).

Poniżej prezentujemy użyteczny zestaw 43 porad dla tych, którzy chcą oszczędzać wodę (przygotowany przez firmę Wodociągi Ustka).

WEWNĄTRZ DOMU:
1. Nigdy nie wylewaj niepotrzebnie wody, kiedy można jej użyć np.: do podlewania kwiatów, ogrodu, czy sprzątania
2. Sprawdź czy Twoje instalacje wodociągowe nie mają przecieków. Odczytaj swój wodomierz przed i po dwugodzinnym nie korzystaniu z wody. Jeżeli nie wykazuje dokładnie tego samego, masz przeciek.
3. Napraw kapiące krany wymieniając uszczelki. Jeżeli kran kapie z częstotliwością 1 kropli na sekundę można oczekiwać utraty 11935 litrów wody rocznie. Zostanie to dodane do kosztów Twojego rachunku za wodę i ścieki.
4. Sprawdź, czy nie wycieka woda ze zbiornika Twojej toalety. Dodaj do zbiornika barwnik spożywczy. Jeżeli występuje przeciek barwnik pojawi się w ciągu 30 minut. Sprawdź, czy nie ma tam zużytych, zardzewiałych czy zepsutych części. Większość z nich jest niedroga, dostępna i łatwa w montażu.. (Spuść wodę od razu po teście, aby barwnik nie zabarwił zbiornika)
5. Unikaj zbędnego spłukiwania toalety. Chusteczki, owady i inne tego typu śmieci wynieś raczej do kosza na odpadki, niż do toalety.
6. Bierz szybki prysznic. Zastąp natrysk wersją oszczędnościową, z małym strumieniem.
7. Używaj małej ilości wody do kąpieli. Napełniaj wannę w 1/3 , a przedtem zatkaj odpływ korkiem. Początkowy napływ zimnej wody może być ogrzany przez dodatnie później gorącej.
8. Nie pozwól , aby woda była odkręcana, kiedy golisz się lub myjesz twarz.
9. Zmień wszystkie nie oszczędzające wody krany, przez zainstalowanie napowietrzaczy (aeratorów) z ogranicznikiem strumienia.
 
Czytaj dalej...
Edunews.pl oferuje cotygodniowy, bezpłatny (zawsze) serwis wiadomości ze świata edukacji. Zapisz się:
captcha 
I agree with the Regulamin

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

 • Written by Danuta
  Racja. Poczucie sensu jest konieczne. Jeśli wykreślimy zadania, które nie maja sensu, to będziemy mi...
 • Written by Administrator
  Problem w tym, że każdy ma nieco inne doświadczenia, podobnie jak inne warunki, w których uczy. Do t...
 • Written by Ppp
  Pisze Pani, że żadna z tych przyczyn nie jest potwierdzona badaniami naukowymi??? A miliardy godzin ...
 • Written by Ppp
  Bardzo dobry artykuł - właśnie owa "nic nie wnosząca dłubanina" była przyczyną żądania likwidacji za...
 • Written by Ppp
  Zamiast kształtować, wystarczy nie niszczyć. Niesprawiedliwe ocenianie, czepianie się bzdur, niereal...
 • Written by Stefan
  Józefa Szot - kobieta legenda. Dobrze, że stanęła na mojej drodze.

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie