Z troską o wszechstronny rozwój i od najmłodszych lat...

Narzędzia
Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times
Stowarzyszenie ParafiadaTruizmem jest stwierdzenie, że proces edukacji i wychowania dziecka nie ogranicza się do czasu, jaki spędza ono w szkole czy przedszkolu. Co więcej – zwłaszcza wśród starszych dzieci i młodzieży –  grupa rówieśnicza oddziaływuje znacznie silniej na zachowanie i poglądy jej uczestników niż instytucje do tego powołane.
 
Stowarzyszenie ParafiadaCzęsto te pozaformalne kontakty, a zwłaszcza opinie kolegów mają bardzo istotny wpływ na decyzje młodego człowieka, dotyczące ważnych aspektów życia, jak wybór szkoły czy stosunek do obowiązków; decyzje, które raz podjęte i zrealizowane wpływają na całe życie. 

Zatem przestrzeń "pomiędzy" szkołą a domem rodzinnym - ze względu na jej znaczenie i wpływ na młodego człowieka – domaga się zainteresowania i troski wychowawców. Jednak obecność dorosłych musi być mądra i oparta na innych zasadach niż w szkole tak, by nie odebrać podopiecznym ich zapału i autonomii w tworzeniu własnego środowiska. Próbą znalezienia tego złotego środka są wszelkie formy edukacji nieformalnej, podczas której opiekunowie kontynuują  pracę edukacyjno-wychowawczą z dziećmi w ich środowisku.

Stowarzyszenie ParafiadaMożliwość ułatwienia pełnego rozwoju psychospołecznego dziecka, jaką daje edukacja pozaformalna, stało się impulsem do założenia i celem działań podejmowanych przez Stowarzyszenie PARAFIADA im. św. Józefa Kalasancjusza. Stowarzyszenie powstało w roku 1992, jako dostosowana do polskich potrzeb, forma realizowania głównego założenia pedagogiki Zakonu Pijarów - troski o wszechstronny rozwój człowieka od najmłodszych lat. Coraz bardziej zapracowani rodzice, pojawiające się duże obszary biedy i bezrobocia, konsumpcyjny styl życia, niezwykła dostępność wszelkich używek i substancji uzależniających, wszystkie te ”nowe” zjawiska nasiliły występowanie patologii wśród dzieci i młodzieży, a z drugiej strony – wywołały większe zapotrzebowanie na inicjatywy edukacyjno-wychowawcze z zakresu edukacji nieformalnej, które – dobrze prowadzone – stanowią skuteczną profilaktykę wobec wymienionych zagrożeń.
 
Szczególnie ważną grupą adresatów działań programowych Stowarzyszenia stały się zatem dzieci ze środowisk zagrożonych społecznie oraz znajdujących się w trudnych warunkach materialnych. Drugim równie ważnym celem Stowarzyszenia – wpisującym się także w szeroko pojęte działania profilaktyczne - jest budowanie i wzmacnianie lokalnych więzi społecznych, co prowadzi do wzrostu poczucia odpowiedzialności za najbliższe środowisko oraz wyzwala cenne lokalne inicjatywy.

Stowarzyszenie ParafiadaWieloraka aktywność podejmowana przez Stowarzyszenie Parafiada koncentruje się na płaszczyźnie starogreckiej triady: STADIONIE-TEATRZE-ŚWIĄTYNI, które reprezentują najważniejsze dziedziny ludzkiej aktywności: sport, kulturę i duchowość. Połączenie tych czynników we właściwych proporcjach w edukacji zapewnia dzieciom i młodzieży wszechstronny rozwój.

Poprzez lata aktywności, w tym coroczne organizowanie Międzynarodowej Parafiady Dzieci i Młodzieży, Stowarzyszenie pozyskało wielu Partnerów z terenu całego kraju i poza jego granic spośród instytucji edukacyjno-wychowawczych i opiekuńczych takich, jak szkoły, kluby sportowe, domy dziecka, parafie, świetlice i ogniska  oraz  stało się centrum wymiany doświadczeń i kreowania nowych idei pomiędzy Partnerami, realizującymi (w swoich regionach) programy Stowarzyszenia w sposób dostosowany do lokalnych potrzeb.

Do najważniejszych programów realizowanych przez Stowarzyszenie w ramach projektu edukacyjno-wychowawczego RUCH RZEŹBI  UMYSŁ, SERCE I CIAŁO należą:
• Parafiady Lokalne i Regionalne – Stowarzyszenie - Parafiady Regionalne
• Finały Międzynarodowej Parafiady Dzieci i Młodzieży w roku 2009 już XXI Parafiady - Stowarzyszenie Finały XXI MPDiM
• Międzynarodowa Współpraca i Wolontariat - Stowarzyszenie-wolontariat
• Współpraca z Polonią i Polakami za granicą - Stowarzyszenie-Polonia
• Obozy Parafiadowe – Stowarzyszenie – Obozy Parafiadowe.
• Moja Mała Ojczyzna – Stowarzyszenie - Moja Mała Ojczyzna
• Katyń... ocalić od zapomnienia – Stowarzyszenie - Katyń... ocalić od zapomnienia

Wymienione powyżej działania to nie jest jednak pełna programowa propozycja proponowana i realizowana przez Stowarzyszenie Parafiada, natomiast po więcej informacji o tych i innych działaniach warto zajrzeć na stronę Stowarzyszenia.
 
1% podatku - wesprzyj Stowarzyszenie ParafiadaOd 2004 roku Stowarzyszenie PARAFIADA posiada status organizacji pożytku publicznego, dzięki czemu każdy podatnik może wesprzeć działania Stowarzyszenia zapisując mu swój  1% podatku (szczegółowa informacja, jak to uczynić, znajduje się na stronie Stowarzyszenia). W ramach zbiórki ”1% podatku” Stowarzyszenie podjęło także Akcję ”1% dla Twojej Szkoły/Świetlicy/Klubu/Parafii”. Inicjatywa tego przedsięwzięcia wypłynęła ze strony samych placówek - Partnerów Stowarzyszenia, którzy pozyskując wpłaty z 1% podatku ”w swoich środowiskach i na swoim terenie” gromadzą te środki z przeznaczeniem wykorzystania ich w całości na własne potrzeby i działania w ramach uczestnictwa w projektach Programu PARAFIADA. W roku 2009 Program ten – praktyką lat minionych - został wpisany w hasło: "Ruch rzeźbi umysł, serce i ciało (Parafiada 2009)". Szczegółową informację wraz z programem pomocnym w wypełnianiu zeznań podatkowych (PIT’ów) można znaleźć tutaj: 1% podatku lub kontaktując się bezpośrednio ze Stowarzyszeniem.

Stowarzyszenie ParafiadaSTOWARZYSZENIE PARAFIADA IM. ŚW. JÓZEFA KALASANCJUSZA
00-704 Warszawa, ul. Gwintowa 3,
tel. (022) 651- 07 -01, fax: (022) 651-08-71
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
KRS 0000124134 

(Artykuł promocyjny. Źródło: Parafiada)


Edunews.pl oferuje cotygodniowy, bezpłatny (zawsze) serwis wiadomości ze świata edukacji. Zapisz się:
captcha 
I agree with the Regulamin

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie