Ożyw smartfona w Europejskim Tygodniu Języków

Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Nie ma chyba osoby, która nie zetknęłaby się z tajemniczymi, kwadratowymi kodami. Kody QR (Quick Response) są wszędzie. Na wizytówkach, etykietach produktów, billboardach, w gazetach, w materiałach drukowanych. Są jak zagadka, jak obietnica otrzymania niespodzianki, jak brama, za którą można znaleźć mnóstwo ciekawych informacji. 26 września - w Europejskim Dniu Języków chcemy przekroczyć tą bramę razem z naszymi uczniami. Tym samym – chcemy zachęcić każdego: bądź nowoczesny, korzystaj z kodów QR! Posiadasz smartfon lub tablet? Wykorzystaj go w pełni!fot. fotolia.com

Podróż do krainy kodów rozpoczynamy od pobrania specjalnej aplikacji. To nasz klucz do tajemniczych wrót. Z jej pomocą zmienimy nasze mobilne urządzenie w skaner kodów QR. W sieci jest ich bardzo wiele. Ważne, aby na dzień lub dwa przed rozwieszeniem kodów na szkolnych korytarzach lub w klasie, poprosić uczniów o wcześniejsze pobranie i zainstalowanie tych darmowych aplikacji na telefonach lub tabletach. Jeśli dysponujecie ogólnodostępną siecią WiFi w szkole, uczniowie mogą pobrać je nawet na chwilę przed rozpoczęciem skanowania.

Aplikacje na Android

QR Droid Private

QR SKANER

Aplikacje na iPada/iPhone’a

Qrafter

QR Code Reader and Scanner

Po zainstalowaniu wybranego czytnika możemy śmiało wkroczyć do świata magicznych kwadracików. Miała być niespodzianka na trwający od 23 do 27 września Europejski Tydzień Języków? I jest! Super zestaw kodów QR do wykorzystania z uczniami w szkole. Doskonałe źródło sprawdzonych aplikacji i linków do stron www do nauki języka angielskiego. Szkoła podstawowa, gimnazjum, szkoła ponadpodstawowa? Wybierz poziom, wytnij kody, a następnie rozmieść je w swojej szkole. Wspaniała przygoda z kodami QR i angielskim. Nawet jeśli sam nie używasz smartfona, zrób eksperyment. Wydrukuj kody, potnij je i rozwieś w szkole – zobaczysz, co będą robili uczniowie. Może warto do nich dołączyć?

Superbelfrzy przygotowali dla Was gotowe zestawy kodów, prowadzących do sprawdzonych w praktyce darmowych materiałów, dzięki którym Wasi uczniowie zamienią swoje smartfony i tablety w narzędzia przydatne w poznawaniu języków obcych. Osobny zestaw przeznaczony jest dla szkoły podstawowej, a osobny dla gimnazjum i szkoły ponadgimnazjalnej. Każdy z zestawów składa się z kodów QR z linkami do stron internetowych przydatnych w nauce języka angielskiego, kodów z linkami do pobrania darmowych aplikacji językowych na smartfon/tablet z systemem Android oraz kodów z linkami do filmików na Youtube odpowiednich do danego poziomu edukacji. Dodatkowo dla liceów przygotowaliśmy stronę z kodami prowadzącymi do filmików z praktycznymi poradami do matury z języka angielskiego.

Powodzenia na szlakach nauki języka angielskiego z wykorzystaniem darmowych zasobów Internetu!

Zestawy kodów QR

EUROPEJSKI DZIEŃ JĘZYKÓW – KODY QR (szkoła podstawowa)

EUROPEJSKI DZIEŃ JĘZYKÓW – KODY QR (gimnazjum, ponadgimnazjalna)

Notka o autorach: Agnieszka Kubiak - nauczycielka języka angielskiego w Szkole Podstawowej nr 2 w Koluszkach. Administratorka szkolnej strony internetowej. Szkolna koordynatorka projektów eTwinning, Comenius, Szkoła z klasą 2.0. Pasjonatka nowych technologii, szczególnie narzędzi internetowych przydatnych w pracy dydaktycznej z dziećmi. Należy do Superbelfrów RP.

Marcin Zaród - anglista w V Liceum Ogólnokształcącym im. Janusza Korczaka w Tarnowie. Jeden z pomysłodawców tarnowskiej Fabryki Przyszłości. Latarnik Polski Cyfrowej. Szkolny koordynator projektu Szkoła z klasą 2.0. Entuzjasta nowoczesnych technologii. Należy do Superbelfrów RP.

Artykuł ukazał się w blogu Superbelfrów. Licencja CC-BY-SA. 

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

Ppp napisał/a komentarz do Jak książeczki uczą rozmawiać?
Mama opowiadała mi, że zacząłem mówić bardzo późno, ale jak już zacząłem - od razu pełnymi zdaniami,...
Przerażająca wizja. Z jednej strony trzeba gonić za technologią która rozwija świat, z drugiej stron...
Stanisław Czachorowski napisał/a komentarz do Wykład w czasach postpiśmienności, czyli szukanie drogi we mgle
Tak, najważniejszy jest tok rozumowania, opowieść o wiedzy i dochodzeniu do wniosków, odkryć. To się...
Wykładam matematykę i staram się postępować na przekór pewnego określenia czym jest wykład: to trans...
Stanisław Czachorowski napisał/a komentarz do Wykłady w stylu programów popularnonaukowych?
Zawsze najważniejszym jest mieć coś do powiedzenia. Interesującego, ważnego, wartościowego. Dobrze j...
Jak widzę, odniósł się Pan do mojego komentarza, więc odpowiem.Programy B. Wołoszańskiego były różne...
Pani Anno, to co zamierzam napisać dotyczy zarówno psychologów szkolnych jak i pedagogów. I jedni i...
Drodzy Państwo, czy głupotę można nazywać po imieniu? Czy głupota ministra jest głupotą szkodliwą? C...

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie