Wkrótce rusza kolejna edycja Szkoły z klasą 2.0

Narzędzia
Typografia
 • Smaller Small Medium Big Bigger
 • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Szkoła z Klasą 2.0 prowadzona jest od 2002 roku przez Centrum Edukacji Obywatelskiej i „Gazetę Wyborczą” pod honorowym patronatem Ministra Edukacji Narodowej. Od 2010 roku skupiamy się na mądrym wykorzystywaniu technologii informacyjno-komunikacyjnych w uczeniu i nauczaniu.(C) Edunews.pl

Szkoła z Klasą 2.0 skierowana jest do szkół wszystkich poziomów edukacyjnych z całej Polski. Wspólnie z nauczycielami, dyrektorami i ekspertami promujemy i współtworzymy szkołę, która przygotowuje do życia w nowoczesnym świecie i wychowuje młodych ludzi na aktywnych obywateli, którzy chcą i potrafią stale się uczyć i podejmować nowe wyzwania. Pomagamy rozwijać u uczniów umiejętności samodzielnego i krytycznego myślenia, odpowiedzialnie korzystać ze źródeł, stosować szkolną wiedzę w praktyce i bezpiecznie korzystać z internetu. 

Co roku jest z nami około 500 szkół (łącznie ponad 8 000 placówek od 2002 roku) około 3000 nauczycieli i 60 000 uczniów. Współpracują z nami wybitni specjaliści: eksperci od języka polskiego – profesorowie Jan Miodek i Jerzy Bralczyk, popularyzatorka nauki prof. Magdalena Fikus, obrończyni praw człowieka Janina Ochojska, podróżnik Marek Kamiński, medalistka olimpijska Maja Włoszczowska, reżyser Andrzej Jakimowski, wielokrotnie nagradzany współtwórca gry „Wiedźmin” Michał Kiciński, rektor UW prof. chemii Marek Pałys. Ponadto, naszych uczestników wspiera silny zespół metodyków i specjalistów od nowych technologii i edukacji.

Co dzieje się w szkole?

 • W programie bierze udział cała szkoła. Dyrektor, szkolny koordynator (wybrany spośród nauczycieli) zainteresowani nauczyciele i uczniowie. Zapraszamy szkoły wszystkich poziomów edukacyjnych.
 • Kodeksy 2.0. Każda szkoła wypracowuje zasady korzystania z nowych technologii w uczeniu się i nauczaniu. Nauczyciele wprowadzają Kodeksy do codziennej pracy szkolnej, prowadzą zajęcia wymagające wykorzystania wybranych zasobów i narzędzi i podawania źródeł. Uczniowie uczą się przestrzegać zasad, które sami pomagali układać.
 • Projekty edukacyjne. Nauczyciele i uczniowie realizują projekty edukacyjne z użyciem nowych technologii, ucząc się samodzielności, krytycznego myślenia, kreatywności i pracy w zespole.
 • Szkolne Festiwale 2.0. To podsumowanie całorocznej pracy uczniów i nauczycieli, podczas którego uczniowie prezentują społeczności lokalnej i szkolnej efekty swoich działań.

Co zapewniamy dyrektorom i nauczycielom?

 • BAZĘ 2.0 – cyfrową bibliotekę materiałów edukacyjnych i dobrych praktyk. Od lat budujemy otwartą dla wszystkich bibliotekę materiałów edukacyjnych – przykładów dobrych praktyk, poradników i narzędzi wspomagających pracę nauczycieli. Trafiają do niej najlepsze przykłady działań uczestników, materiały eksperckie oraz obudowane metodycznie linki do różnych programów i zasobów.
 • WSPARCIE ONLINE – stałą pomoc moderatorów i ekspertów na platformie e-coachingowej. Uczestnicy regularnie otrzymują informację zwrotną na temat swojej pracy od moderatorów i ekspertów. To stałe wsparcie i nadzór są dla nich kluczowe: nam – organizatorom – pozwalają wybrać najciekawsze praktyki, wspierać szkoły merytorycznie w trakcie całego roku szkolnego, zauważyć zaangażowanie nauczycieli i dyrektorów, a uczestnikom dają poczucie, że ich praca jest doceniana.
 • Bezpłatne konferencje i warsztaty o mądrej edukacji z TIK. Organizujemy konferencje i warsztaty dla dyrektorów i nauczycieli, podczas których wymieniają się dobrymi praktykami, korzystają z nowych materiałów, tworzą sieci współpracy i poznają nowe trendy w edukacji.
 • Wirtualne Pracownie Przedmiotowe 2.0. Zapewniamy nauczycielom wszystkich przedmiotów, od nauczania początkowego do matury, możliwość wymiany wiedzy i doświadczeń online. W tym celu stworzyliśmy Wirtualne Pracownie 2.0: sieci wymiany dobrych praktyk i materiałów. Nad dyskusją czuwa doświadczony opiekun, który regularnie publikuje wartościowe materiały edukacyjne, wspiera i inspiruje nauczycieli. W tej wymianie dobrych praktyk biorą udział nie tylko nauczyciele, ale także eksperci. 
 • Debaty publiczne. Szkołą z klasą 2.0 jest mocno zaangażowana w publiczną debatę na ważne, bieżące tematy dotyczące edukacji. W naszych debatach brali udział Ministrowie Edukacji Narodowej – Katarzyna Hall i Krystyna Szumilas, Minister Administracji i Cyfryzacji Michał Boni, wybitni eksperci i przedstawiciele najważniejszych instytucji edukacyjnych w Polsce.
 • Szkolenia dla rad pedagogicznych. Szkolenia dotyczą różnych sposobów motywowania uczniów do pracy i samodzielnego zdobywania wiedzy z wykorzystaniem nowych technologii.
 • Certyfikaty dla szkół, które wykonają zadania przewidziane w programie.
 • Promocję działań uczniów i nauczycieli, w szczególności w „Gazecie Wyborczej” i na stronach CEO.

Co zapewniamy uczniom?

 • Chętni uczniowie prowadzą pod opieką moderatorów i ekspertów blogi edukacyjne, na których opisują swoje doświadczenia i pracę w programie. Blogi uczą formułowania rzeczowych wypowiedzi, wyrażania własnego zdania. Pozwalają młodym ludziom pokazać wysiłek włożony w realizowane zadania i dzielić się swoimi zainteresowaniami. Blogowanie rozwija współpracę w zespole: uczniowie chętnie czytają i komentują wpisy innych – w roku szkolnym 2012/13 założyli blisko 1000 blogów i napisali do siebie nawzajem ponad 35 000 komentarzy! Dodatkowo, uczniom na blogach przyznajemy odznaki, które potwierdzają ich aktywność i nabyte umiejętności. Dzięki odznakom uczniowie czują się docenieni i zmotywowani do dalszej pracy. Zobacz, co się dzieje na blogach.
 • Sprawdzone materiały edukacyjne ze wskazówkami, jak prowadzić własny blog, ciekawie pisać, jak korzystać z nowych technologii do uczenia się i codziennej pracy szkolnej i jak realizować projekty edukacyjne i dokumentować postępy uczniów. Materiały obejmują też takie zagadnienia jak: przestrzeganie praw autorskich, bezpieczeństwo w sieci, umiejętność dyskusji.
 • Możliwość udziału w konkursach, rozwijających umiejętności pracy zespołowej, krytycznego myślenia i twórczego wykorzystywania nowych technologii.
 • Możliwość udziału w Ogólnopolskim Festiwalu Projektów 2.0, organizowanym co roku w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Jest to przegląd najciekawszych projektów uczniowskich.

Koszty prowadzenia akcji ponoszą prawie w całości nasi partnerzy. Szkoła (lub jej organ prowadzący, rada szkoły, etc.) ponosi jedynie symboliczną opłatę wpisową w wysokości 180 zł za cały rok szkolny – niezależnie od liczby nauczycieli, którzy zgłoszą się do programu.

Każda edycja programu trwa przez cały rok szkolny – od września do czerwca. Rejestracja do edycji 2013/2014 możliwa jest od połowy czerwca do końca września 2013, przez formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie www szkolazklasa.pl. Liczba miejsc jest ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń.

(Źródło: Centrum Edukacji Obywatelskiej)

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie