Programy stypendialne - dobra inwestycja

Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Uniwersytet Jagielloński, Miasto Tychy, Fundacja BGŻ oraz Fundusz Lokalny Masywu Śnieżnika, to tylko niektórzy spośród laureatów III edycji Konkursu „Dobre Stypendia 2012”. 7 listopada w siedzibie Przedstawicielstwa w Polsce Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności m.in. te instytucje odebrały nagrody za najlepsze programy stypendialne podczas konferencji „Programy stypendialne - dobra inwestycja”. Gościem specjalnym konferencji był prof. Michał Kleiber, Prezes Polskiej Akademii Nauk.(C) Fundacja Dobra Sieć

O miano najlepszego programu stypendialnego dla swoich inicjatyw ubiegały się organizacje pozarządowe, firmy, uczelnie wyższe i samorządy z całej Polski. Tegorocznymi laureatami III edycji Konkursu na najlepsze programy stypendialne są:

  • w kategorii „Programy stypendialne uczelni wyższych”: nagrody Ex aequo - Uniwersytet Jagielloński za prowadzenie Funduszu Królowej Jadwigi (FKJ) oraz Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie za program stypendialny Stypendium im. Księcia Aleksandra Lubomirskiego;
  • w kategorii „Lokalne programy stypendialne NGO”: nagroda dla Fundusz Lokalny Masywu Śnieżnika za realizację programu „z RĄCZKI DO RĄCZKI” oraz wyróżnienie za program stypendialny Fundacji Nauka i Pasja;
  • w kategorii „Ogólnopolskie programy stypendialne NGO”: GFPS -Polska Stowarzyszenie Naukowo - Kulturalne w Europie Środkowej i Wschodniej za realizację Programu stypendiów naukowo-kulturalnych dla studentów i doktorantów. stypendia;
  • pośród samorządowych programów stypendialnych: Miasto Tychy za program stypendialny „Tyskie Orły”;
  • wśród programów stypendialnych firm tytuł „Dobre Stypendia 2012” otrzymała Fundacja BGŻ za realizację od 10 lat programu „Klasa BGŻ” - ponadto wyróżnienie za innowacyjny charakter programu otrzymał Amgen Sp. z o.o. za realizację programu stypendiów zagranicznych Amgen Europe Scholars Program.

Ponadto podczas konferencji odbyły się dwa panele dyskusyjne poświęcone zagadnieniom promocji programów stypendialnych oraz roli biznesu w ich wspieraniu i budowaniu oferty stypendialnej, dostosowanej do realnych potrzeb młodych Polaków.

W pierwszym z nich - „Mądre Stypendia czyli biznes odpowiedzialny społecznie” - udział wzięli: Andrzej Klesyk, Prezes Zarządu PZU, Małgorzata Zdzienicka-Grabarz, Prezes Fundacji BGŻ oraz Dyrektor VII Liceum im. Juliusza Słowackiego w Warszawie Agata Dowgird i Paweł Oksianowicz z Radia PIN. Uczestnicy dyskusji prowadzonej przez Jacka Pochłopienia, zastępcę reaktora naczelnego magazynu Forbes, podkreślali, że w Polsce potrzebny jest spójny i mądry system stypendialny odpowiadający realnym potrzebom młodzieży tworzony wspólnymi siłami przez przedstawicieli zarówno biznesu jak i edukacji - „10 lat doświadczenia w realizacji naszego programu stypendialnego Klasa BGŻ pozwoliło nam zauważyć, że w Polsce zaczyna tworzyć się rynek stypendialny. Oferta jest bardzo szeroka i urozmaicona, ale organizacje czy firmy przyznające stypendia nie mówią tak naprawdę jednym wspólnym głosem. Abyśmy jeszcze efektywniej mogli wspierać młodych ludzi w ich rozwoju, aby budować społeczeństwo obywatelskie musimy nauczyć się ze sobą współpracować i się uzupełniać.” - powiedziała Małgorzata Zdzienicka-Grabarz, Prezes Fundacji BGŻ.

Uczestnicy zwrócili także uwagę na konieczność kompleksowego wsparcia młodych ludzi - „Chodzi o to, aby zainwestować nie tylko pieniądze, ale dać tym ludziom coś jeszcze.” - mówił Andrzej Klesyk, podkreślając rolę patronów i mentorów jakimi dla stypendystów staja się starsi koledzy.

Uczestnicy drugiego panelu zastanawiali się, jak dotrzeć do młodych z informacją o stypendiach i jak skutecznie promować postawy aktywne wśród młodzieży. W dyskusji wzięli udział m.in. Klaudia Wojciechowska z Ministerstwa Edukacji Narodowej, dr Zofia Sapijaszka z Fundacji Edukacyjnej Przedsiębiorczości, Monika Nimkiewicz reprezentująca serwisy edukacyjne WP.pl oraz Michał Senk, Kierownik Działu Społecznego Centrum Myśli Jana Pawła II.

Paweł Łukasiak, Prezes Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce zachęcał zebranych do podpisywania Karty zasad dobrego programu stypendialnego, będącej efektem wspólnej pracy instytucji zaangażowanych w rozwój programów stypendialnych. Karta formułuje stanowi propozycje standardów, których przestrzeganie przyczyni się do unowocześnienia systemu stypendialnego w Polsce - „W efekcie wspólnych prac środowiska organizacji i instytucji zaangażowanych w rozwój programów stypendialnych skupionych wokół konferencji pt. „Stypendia w polskiej edukacji” powstała Karta zasad dobrego programu stypendialnego. Jej treść ogłosiliśmy w czasie zeszłorocznej konferencji. To propozycja dobrowolnego przyjęcia standardów realizacji programu stypendialnego. Mam nadzieję, że Karta będzie praktyczną wskazówką dla instytucji zajmujących się organizowaniem programów stypendialnych, a dla tych, którzy jeszcze nie zaczęli lub chcą dawać stypendia, inspiracją i motywacją do działania.” - powiedział Paweł Łukasiak.

Wydarzeniem specjalnym w ramach konferencji była Kanapa Forbesa i rozmowa prof. Michała Kleibera, Prezesa Polskiej Akademii Nauk z Jackiem Pochłopieniem, zastępcą Redaktora Naczelnego miesięcznika Forbes, o szansach i potrzebach rynku stypendialnego w Polsce.
Zdaniem prof. Kleibera w Polsce panuje dobra atmosfera wokół programów stypendialnych, a podnoszenie świadomości wokół tego typu działań jest kluczowe dla ich sukcesu. Zwrócił uwagę na konieczność współdziałania różnych środowisk w celu wytworzenia synergii prowadzącej do zbudowania silnych podwalin dla przyszłych pokoleń - „Nasza przyszłość zależy od tego, jak będziemy budować nasz kapitał intelektualny” - mówił Profesor Kleiber - „a kapitał ten ma dwie składowe - kapitał ludzki i społeczny”. Rozmowę w ramach Kanapy Forbesa zorganizowała Fundacja BGŻ, obchodząca 10-lecie programu „Klasa BGŻ”.

Organizatorem Konferencji „Programy stypendialne - dobra inwestycja!” była Fundacja Dobra Sieć w partnerstwie z Polsko-Amerykańską Fundacją Wolności. Gospodarzem wydarzenia specjalnego- Fundacja BGŻ.

(Źródło: Fundacja Dobra Sieć)

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

Ppp napisał/a komentarz do Jak książeczki uczą rozmawiać?
Mama opowiadała mi, że zacząłem mówić bardzo późno, ale jak już zacząłem - od razu pełnymi zdaniami,...
Przerażająca wizja. Z jednej strony trzeba gonić za technologią która rozwija świat, z drugiej stron...
Stanisław Czachorowski napisał/a komentarz do Wykład w czasach postpiśmienności, czyli szukanie drogi we mgle
Tak, najważniejszy jest tok rozumowania, opowieść o wiedzy i dochodzeniu do wniosków, odkryć. To się...
Wykładam matematykę i staram się postępować na przekór pewnego określenia czym jest wykład: to trans...
Stanisław Czachorowski napisał/a komentarz do Wykłady w stylu programów popularnonaukowych?
Zawsze najważniejszym jest mieć coś do powiedzenia. Interesującego, ważnego, wartościowego. Dobrze j...
Jak widzę, odniósł się Pan do mojego komentarza, więc odpowiem.Programy B. Wołoszańskiego były różne...
Pani Anno, to co zamierzam napisać dotyczy zarówno psychologów szkolnych jak i pedagogów. I jedni i...
Drodzy Państwo, czy głupotę można nazywać po imieniu? Czy głupota ministra jest głupotą szkodliwą? C...

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie