Warto oszczędzać... bez względu na pogodę

Narzędzia
Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Światowy Dzień Oszczędzania obchodzony jest przez społeczność międzynarodową 31 października. Na całym świecie obfituje on w liczne inicjatywy z zakresu edukacji finansowej. W roku 2012, dzięki Fundacji Kronenberga przy Citi Handlowy, Polska już po raz szósty dołącza do grona państw, w których dzień ten jest doskonałą okazją do dyskusji na temat różnych aspektów gospodarowania domowymi finansami.photo: sxc.hu

Czy we współczesnym, dynamicznie zmieniającym się świecie, umiejętność oszczędzania jest ważna? Na pewno tak, zarówno w wymiarze osobistym, jak i zawodowym. Zbyt często uczymy się tego wyłącznie na (kosztownych nieraz) błędach. Dlatego organizatorzy akcji Tydzień dla Oszczędzania przygotowali kilka aktywności, które pomogą rozwijać umiejętność zarządzania własnymi finansami.

Jednym z najważniejszych elementów tegorocznej edycji Tygodnia dla Oszczędzania jest internetowa gra symulacyjna Pierwszy Milion (www.1milion.edu.pl), która udowadnia, że każdy z nas może w życiu zostać milionerem. Możemy przećwiczyć w niej zachowania w codziennych sytuacjach życiowych, w których podejmujemy decyzje finansowe. Gracz, aby osiągnąć cel gry, którym jest jak najszybsze zarobienie miliona złotych, musi nauczyć się korzystać z narzędzi finansowych (fundusze inwestycyjne, lokaty, akcje, obligacje, surowce), zarządzać domowym budżetem (między innymi planować wydatki), dbać o standard życia i realizację swoich potrzeb konsumpcyjnych, a także podnosić kwalifikacje z wiedzy finansowej. W październiku o milion wirtualnych złotych (i realnych 5000 złotych) rywalizuje już ponad 6500 studentów. Organizatorzy planują także konkurs dla uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, który odbędzie się w dniach 1-14 grudnia.

W projekcie przygotowany został Scenariusz zajęć poświęconych oszczędzaniu – organizatorzy zachęcają nauczycieli do ich przeprowadzenia w szkołach, na przykład w ramach godziny wychowawczej. Scenariusz dostępny jest do pobrania w Strefie dla Nauczyciela na stronie www.tdo.edu.pl. Nauczyciele, którzy przeprowadzą najciekawsze zajęcia, także przy wykorzystaniu Scenariusza mogą wziąć udział w konkursie i zdobyć cenne nagrody (więcej informacji). Organizatorzy szacują, że łącznie w lekcjach o oszczędzaniu weźmie udział w tym roku 20 tysięcy uczniów.

We współpracy z Centrum Edukacji Obywatelskiej realizowane są także konkursy rozwijające wiedzę i umiejętności związane z finansami osobistymi. Finanse bez tajemnic - to konkurs dla uczniów na najciekawszą gazetkę szkolną online na temat finansów osobistych i upowszechnianie jej w Internecie. Wirtualny plakat, realne zyski - to konkurs na wirtualny plakat promujący oszczędzanie.

Akcję tradycyjnie wspiera serwis www.tdo.edu.pl - z którego chętnie korzystają nauczyciele i uczniowie. Zawiera on wiele pomocnych artykułów i narzędzi edukacyjnych z zakresu edukacji finansowej. Jego użytkownicy mogą skorzystać m.in. z przystępnych artykułów poradnikowych, a także otrzymać zestaw ćwiczeń do praktycznego planowania finansów osobistych, instrukcje, jak otworzyć własny rachunek bankowy, informację o możliwości i konsekwencji zadłużenia oraz wyjaśnienie, dlaczego warto odkładać na emeryturę.

Akcja społeczna Tydzień dla Oszczędzania obchodzona jest w Polsce w dniach 24-31 października. Fundacja Kronenberga prowadzi akcję wspólnie z Fundacją Think!

(Notka o autorze: Marcin Polak jest twórcą i redaktorem naczelnym Edunews.pl, zajmuje się edukacją i komunikacją społeczną, realizując projekty społeczne i komercyjne o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym)

Edunews.pl oferuje cotygodniowy, bezpłatny (zawsze) serwis wiadomości ze świata edukacji. Zapisz się:
captcha 
I agree with the Regulamin

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie