W przyszłym roku w Polsce odbędzie się X Światowa Konferencja na temat Komputerów w Edukacji – WCCE 2013 (Toruń 2-5 lipca 2013 r.). Jest to jedna z najważniejszych edukacyjnych konferencji międzynarodowych. Jej uczestnicy będą się zastanawiać, jak spowodować, by dzisiejsi uczniowie, cały czas połączeni z siecią i za jej pośrednictwem – między sobą i z innymi osobami, wykorzystywali technologię i ten stan swojej świadomości do pogłębiania i poszerzania swojego kształcenia się.
Konferencje WCCE (World Conference on Computers in Education) są organizowane co 4-6 lat, pod auspicjami międzynarodowej organizacji IFIP (International Federation of Information Processing – www.ifip.or.at), afiliowanej przy UNESCO. Polska jest członkiem IFIP od 1960 roku, a instytucją reprezentującą nasz kraj jest Polska Akademia Nauk. Taka konferencja odbędzie się w Polsce po raz pierwszy. Organizatorami poprzednich konferencji były: Brazylia (Bento Goncalves, 2009), Afryka Południowa (Stellenbosch, 2005), Dania (Kopenhaga, 2001), Wielka Brytania (Birmingham, 1995), Australia (Sydney, 1990), Stany Zjednoczone (Norfolk, 1985), Szwajcaria (Lozanna, 1981), Francja (Marsylia, 1975), Holandia (Amsterdam, 1970).
Głównym organizatorem konferencji jest Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu. Patronat nad konferencją objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, Bronisław Komorowski. Wniosek do IFIPu o organizację konferencji został wsparty poparciem Prezydenta Miasta Torunia, Marszałka Kujawsko-Pomorskiego, Polskiej Akademii Nauk (reprezentuje Polskę w IFIPie), Polskiego Towarzystwa Informatycznego oraz przez firmy Intel i Pearson. Przyznanie organizacji tej konferencji Polsce można uznać za duże wyróżnienie.
Przewodnim tematem konferencji jest: uczyć się będąc połączonym (learning while we are connected), zaś jednym z gości konferencji będzie George Siemens, twórca konektywizmu, nowej teorii uczenia się.
Ostatni dzień konferencji będzie Dniem Narodowym, który będzie początkiem krajowej konferencji Informatyka w Edukacji, X, Lipiec 5-7, 2013, gromadzącej nauczycieli, naukowców, edukatorów z Polski; planowane są również wystąpienia gości z konferencji WCCE 2013. Ta kontynuacja międzynarodowej konferencji jest bardzo ważna dla nauczycieli z kraju. Spodziewany jest udział w tej krajowej konferencji przedstawicieli instytucji prowadzących szkoły oraz ministerstw MEN, MAiC, MNiSzW, do których zostały wysłane zaproszenia i propozycje współpracy.
Przed konferencją WCCE 2013 odbędzie się wiele konferencji i imprez towarzyszących, związanych z technologią w edukacji. W dniach 28.06 – 01.07.2013 odbędzie się konferencja i warsztaty Międzynarodowego Konkursu Informatycznego Bóbr – w warsztatach w 2012 roku uczestniczyli przedstawiciele ponad 30 krajów, a w konkursie wzięło udział ponad 250 tysięcy uczniów z blisko 20 krajów.
Organizatorzy zapraszają do uczestnictwa w obu konferencjach, nadsyłania propozycji wystąpień, warsztatów, paneli, stoisk firm. Szczegółowe informacje dotyczące konferencji są zamieszczane na stronie http://wcce2013.umk.pl. Materiały konferencyjne zostaną wydane przez Springer-Verlag a część prac zostanie skierowanych do specjalnych zeszytów renomowanych czasopism poświęconych edukacji.
Organizatorzy spodziewają się, że Konferencja będzie miała duży wpływ na dalsze działania związane z wdrażaniem najnowszych technologii w edukacji, zarówno w środowiskach edukacyjnych jak i wśród instytucji publicznych i prywatnych, wspierających polskie szkoły. W programie konferencji przewidujemy:
- wystąpienia znakomitych osobistości ze świata edukacji i technologii;
- panele dyskusyjne;
- prezentacje prac naukowych;
- prezentacje firm;
- warsztaty dotyczące wykorzystania komputerów i technologii w praktyce edukacyjnej, w szkołach i w edukacji indywidualnej;
Jedną z nowości organizacyjnych będzie możliwość uczestniczenia w konferencji WCCE 2013, czynnego i biernego, w trybie on-line.
Współprzewodniczącym Międzynarodowego Komitetu Programowego i przewodniczącym Komitetu Organizacyjnego Konferencji jest prof. Maciej M. Sysło.
Ostatnie komentarze
Przepraszam bardzo, ale tytuł i wstęp wprowadza w błąd.
Mindo jest rodzajem odpłatnej Inter...