Pajacyki, wypady i przysiady – lepsze wyniki w testach

Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Mimo, że był to dopiero wrzesień, uczniowie byli zmęczeni i zaangażowanie w lekcję siadło. Nauczycielka próbowała apelować o uwagę uczniów, ale nie przyniosło to efektu. Wtedy poprosiła uczniów, aby wstali, okrążali sale i na dany sygnał zmieniali kierunek biegu. Po chwili uczniowie wraz z nauczycielką powrócili do nauki i to z większą uwagą. Na koniec lekcji uczniowie zapytani, co im się w lekcji podobało, wszyscy jako pierwsze wymienili przerwę na ruch.

To zdarzenie z sali lekcyjnej opowiedziane przez Joannę Walczak, nauczycielkę matematyki w szkole średniej. Liczne badania edukacyjne pokazują, że robienie przerw, a szczególnie ruchowych daje świetne efekty.

Badania naukowców Uniwersytetu Karoliny Północnej w Greensboro (USA) wykazały, że uczniowie, którzy przed testem wykonują intensywne ćwiczenie ruchowe, osiągają znacznie lepsze wyniki. Odkryto również, że po intensywnym wysiłku uczniowie popełniają znacznie mniej błędów.

Finlandia, Estonia i Szwecja stosują już powszechnie więcej ruchu w czasie lekcji. W Finlandii na 45 minut zajęć lekcyjnych przypada 15-minutowe przerwy na ćwiczenia lub zabawę ruchową.

Nauczycielom często szkoda czasu na ćwiczenia ruchowe. Dlatego warto opracować zestaw ćwiczeń zajmujących nie tak dużo czasu, mogą to być: unoszenie kolan, pajacyki, wypady i przysiady.

Uczniowie mają lekcje wychowania fizycznego, jednak w tym artykule bardziej chodzi o przerwy na ruch podczas lekcji przedmiotowych.

Łatwiej jest wprowadzić ruch w klasach szkoły podstawowej, ale jak widać na przykładzie Joanny Walczak, można również organizować ruch w klasach ponad podstawowych i cieszy się on uznaniem uczniów.

Należy zwrócić uwagę, aby ruch nie zmieniał się w rywalizacje, na przykład – kto zrobi więcej pompek, wtedy jest zniechęcający, szczególnie dla uczniów z mniejszą kondycja fizyczną.

Za moich uczniowskich czasów praktykowana była gimnastyka śródlekcyjna. Szczególnie w klasach młodszych, w szkole średniej już zanikła. Można byłoby do niej powrócić, szczególnie, gdy zaplanowane ćwiczenia byłyby dla uczniów atrakcyjne. Powinny być naturalna częścią lekcji.

Ciekawym pomysłem może być oddanie organizacji ćwiczeń w ręce uczniów, można wyznaczyć osoby, które kolejno będą prowadziły taką przerwę na ruch podczas lekcji.

Nauczyciele wychowania fizycznego na pewno mogą podrzucić pomysły na ćwiczenia.

 

Notka o autorce: Danuta Sterna jest byłą nauczycielką matematyki i dyrektorką szkoły, ekspertką oceniania kształtującego. Współpracowała z Centrum Edukacji Obywatelskiej tworząc programy szkoleń i kursów. Jest autorką książek i publikacji dla nauczycieli, propaguje ocenianie kształtujące w polskich szkołach, prowadzi też swoją stronę: OK nauczanie. Inspiracja artykułem z serwisu edukacyjnego 74million.org.

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

Janusz Korczak pisał prostym ( a jednak pięknym) językiem, więc zasadniczo nie powinno być problemów...
Znaczy, jeśli ja NIGDY nie nauczyłem się trygonometrii, to moja klasa nigdy nie powinna wyjść poza n...
To działa automatycznie, jeśli człowieka coś faktycznie bardzo interesuje. Nie sądzę jednak, by zadz...
Jako nauczyciel potwierdzam,że konsekwencja i sumienność może przynieść rewelacyjne efekty.Talent ow...
Bardzo ważna kwestia, ubolewam nad tym, że tak w dyskursie publicznym (debaty wokół reform oświatowy...
Bartosz napisał/a komentarz do Inżynieria sukcesu zamiast "talentu" do matematyki
Dziękuję za ten głos. Nie twierdzę, że talent nie istnieje. Ale nie można korzystać z twierdzenia "n...
Ppp napisał/a komentarz do Notatki nadają sens uczeniu się
Uczniowie nie maja czasu na to wszystko - lepiej notatkę po prostu podyktować, a do prawdziwej nauki...
Likwidacja egzaminów likwiduje WSZYSTKIE problemy z egzaminami - kiedy to wreszcie zrozumiecie?Pozdr...

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie