Debata oksfordzka w szkole

fot. Edunews.pl

Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Metoda debaty oksfordzkiej jest chyba znana każdemu nauczycielowi, ale rzadko jednak wykorzystywany jest jej cały potencjał edukacyjny. W poradnikach metodycznych opisywana jest jako metoda aktywizująca, rodzaj dyskusji problemowej. W takim ujęciu gubi się w natłoku innych, mniej lub bardziej atrakcyjnych narzędzi. Tymczasem dzięki debacie oksfordzkiej mamy możliwość zaprojektować i przeprowadzić w przestrzeni szkoły czy klasy rodzaj „learning experience”, czyli doświadczenia edukacyjnego, uczenia się w różnorodny sposób i na wielu płaszczyznach.

Przygotowanie do debaty jest dla uczniów rodzajem procesu projektowego, sama debata sprawdzianem umiejętności prezentowania i wypowiadania się. Na każdym etapie debatowanie fundamentalnie związane jest z wykorzystywaniem myślenia krytycznego, budowaniem logicznej argumentacji i prowadzeniem dojrzałej dyskusji. Debata oksfordzka nie jest metodą „na jedną lekcję” Nie da się jej przeprowadzić bez przygotowania, wymaga sporego zaangażowania zarówno nauczyciela jak i uczniów, może jednak przynosić niesamowite i trwałe korzyści rozwojowe dla młodzieży.

Wykorzystanie debaty w ramach przygotowania do matury ustnej, na lekcjach takich jak wiedza o społeczeństwie, historia czy też niedawno wprowadzony do szkół HiT może być doskonałym sposobem na realizację ciekawych i angażujących lekcji. Organizując międzyklasowe czy też międzyszkolne sparingi i debaty pokazowe jesteśmy w stanie zintegrować uczniów z różnych szkół i środowisk. Debata oksfordzka nie jest metodą łatwą, za to jest metodą uniwersalną. Dzięki niej kształtujemy najważniejsze dziś kompetencje takie jak myślenie krytyczne, kreatywność, kompetencje językowe, a przede wszystkim kompetencje społeczne.

Zapraszam na wystąpienie podczas INSPIR@CJI 2022, w którym razem z Beatą Maleską-Pająk z ZS Technicznych i Ogólnokształcących nr 2 w Katowicach opowiadałyśmy od praktycznej strony o naszych przygodach z debatą oksfordzką. Warto zobaczyć:

I jeszcze skecznotka w wykonaniu Joanny Komorek z grupy FB BelfryBazgrolą (dziękujemy!):

 

***

Organizatorami zorganizowanej w dniach 24-25 września 2022 w Warszawie konferencji INSPIR@CJE 2022 byli:

Edunews.pl, Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Wiedzy THINK! oraz Think Global sp. z o.o.

Partnerem merytorycznym była społeczność nauczycieli: Superbelfrzy RP.

Partnerem strategicznym konferencji był: Microsoft Polska.

Partnerami konferencji byli: Amazon STEM KindlotekaFundacja Szkoła z Klasą & Program Asy Internetu), Learnetic, Wydawnictwo Nowa Era, Photon Entertainment, Samsung & Program Solve for Tomorrow, Stowarzyszenie Cyfrowy Dialog oraz Warszawskie Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń.

 

Notka o autorkach: Izabela Wyppich jest nauczycielką historii, plastyki, historii sztuki w I Liceum Ogólnokształcącym im. Adama Mickiewicza w Rudzie Śląskiej. Koordynatorka Śląskiej Sieci Szkół Debatujących. Beata Maleska-Pająk jest nauczycielką historii i HIT w ZSTiO nr 2 w Katowicach, koordynatorka Śląskiej Sieci Szkół Debatujących na Śląsku, członek zespołu Fundacji "Projekty Edukacyjne".

 

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

Przerażająca wizja. Z jednej strony trzeba gonić za technologią która rozwija świat, z drugiej stron...
Stanisław Czachorowski napisał/a komentarz do Wykład w czasach postpiśmienności, czyli szukanie drogi we mgle
Tak, najważniejszy jest tok rozumowania, opowieść o wiedzy i dochodzeniu do wniosków, odkryć. To się...
Wykładam matematykę i staram się postępować na przekór pewnego określenia czym jest wykład: to trans...
Stanisław Czachorowski napisał/a komentarz do Wykłady w stylu programów popularnonaukowych?
Zawsze najważniejszym jest mieć coś do powiedzenia. Interesującego, ważnego, wartościowego. Dobrze j...
Jak widzę, odniósł się Pan do mojego komentarza, więc odpowiem.Programy B. Wołoszańskiego były różne...
Pani Anno, to co zamierzam napisać dotyczy zarówno psychologów szkolnych jak i pedagogów. I jedni i...
Drodzy Państwo, czy głupotę można nazywać po imieniu? Czy głupota ministra jest głupotą szkodliwą? C...
Jak się zadaje pytanie całej klasie to nie odpowiadają nieśmiali. Te rady są ok tylko dla tych, któr...

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie