Wolne piątki w twojej szkole

fot. Fundacja Think!

Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Głośno ostatnio mówi się w Polsce o potrzebie tworzenia sprzyjającej uczeniu się przestrzeni edukacyjnej. Jest wiele szkół, które wprowadzają zmiany, chcą by sale, korytarze i inne szkole pomieszczenia były przyjazne dla uczniów i nauki. To ważne inicjatywy, ponieważ przestrzeń, w której przebywamy ma na nas ogromny wpływ. Może przytłaczać, nudzić, zniechęcać, ale może też inspirować i stwarzać możliwości rozwoju.

Co się jednak stanie, gdy za fizyczną zmianą przestrzeni szkolnej nie nastąpi zmiana podejścia do uczenia? Czy ustawienie ławek w grupy sprawi, że uczniowie będą ze sobą współpracowali? A może zorganizowanie w szkole pracowni tematycznych pozwoli na pracę projektową?

Od pewnego czasu w kręgu moich zainteresowań znajdowała się między innymi kwestia motywacji wewnętrznej w procesie uczenia się. Szukałam sposobów jej podtrzymania rezygnując, np. z oceniania punktowego oraz systemu kar i nagród przypisywanych konkretnym umiejętnościom szkolnym. Zastanawiałam się, czy przestrzeń którą tworzę w klasie oraz wybierane przeze mnie metody, wpływają na zwiększenie samodzielności moich uczniów. Rozważałam, w jaki sposób wspierać dzieci w przejmowaniu przez nie odpowiedzialności za własną edukację.

W wyniku tych poszukiwań powstały wolne piątki, czyli taki dzień w tygodniu, w którym to uczniowie decydują i planują, co będą robili. W Stanach Zjednoczonych pomysł ten nosi nazwę Godziny Geniuszu (Genius Hour) i jest już bardzo popularny. Wolne piątki to przestrzeń, za którą uczniowie są całkowicie odpowiedzialni. Mogą pracować samodzielnie lub w grupie, realizować projekt, czy czytać książkę. Zasadniczo, to co robią jest trochę na drugim planie. Najważniejsze bowiem w wolnych piątkach jest samostanowienie, planowanie oraz czas potrzebny na popełnianie błędów i budowanie na nich.

***

Zapraszamy na wystąpienie Karoliny Gaweł podczas konferencji INSPIR@CJE WCZESNOSZKOLNE 2019 w Warszzawie.

***

Organizatorami zorganizowanej w dniach 23-24 lutego br. konferencji INSPIR@CJE WCZESNOSZKOLNE 2019 były: Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Wiedzy THINK!, Edunews.pl oraz Think Global sp. z o.o..

Partnerem merytorycznym była społeczność nauczycieli grupy Superbelfrzy RP i Superbelfrzy Mini.

Partnerami konferencji byli: Fundacja Orange, Learnetic S.A. oraz Warszawskie Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń.

Media partnerskie to Głos Nauczycielski i kwartalnik Wokół Szkoły.

 

Notka o autorce: Karolina Gaweł jest nauczycielką wczesnej edukacji w Korczakowskiej Szkole Marzeń w Olsztynie. Jest edukatorką prowadzącą zajęcia z zakresu technologii informatyczno-komunikacyjnych oraz edukacji alternatywnej dla studentów kierunków pedagogicznych. Trenerka w programie Zaprogramuj Przyszłość oraz Cyfrowy Dialog. Członkini grupy Superbelfrzy Mini.

 

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

Ppp napisał/a komentarz do Jak książeczki uczą rozmawiać?
Mama opowiadała mi, że zacząłem mówić bardzo późno, ale jak już zacząłem - od razu pełnymi zdaniami,...
Przerażająca wizja. Z jednej strony trzeba gonić za technologią która rozwija świat, z drugiej stron...
Stanisław Czachorowski napisał/a komentarz do Wykład w czasach postpiśmienności, czyli szukanie drogi we mgle
Tak, najważniejszy jest tok rozumowania, opowieść o wiedzy i dochodzeniu do wniosków, odkryć. To się...
Wykładam matematykę i staram się postępować na przekór pewnego określenia czym jest wykład: to trans...
Stanisław Czachorowski napisał/a komentarz do Wykłady w stylu programów popularnonaukowych?
Zawsze najważniejszym jest mieć coś do powiedzenia. Interesującego, ważnego, wartościowego. Dobrze j...
Jak widzę, odniósł się Pan do mojego komentarza, więc odpowiem.Programy B. Wołoszańskiego były różne...
Pani Anno, to co zamierzam napisać dotyczy zarówno psychologów szkolnych jak i pedagogów. I jedni i...
Drodzy Państwo, czy głupotę można nazywać po imieniu? Czy głupota ministra jest głupotą szkodliwą? C...

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie