Postulaty efektywnego nauczania i uczenia się

fot. Fotolia.com

Narzędzia
Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Szkoła jest (powinna być) instytucją uczącą się. Ale żeby taką była, nauczyciele w tej szkole muszą nieustannie się rozwijać. Dobry nauczyciel to przede wszystkim ktoś, kto zdobywa (i chce zdobywać) wiedzę wraz ze swoimi uczniami.

Uczniowie nie potrzebują nauczycieli, którzy wszystko wiedzą i robią, ale autentycznych ludzi, którzy sami chcą się uczyć i rozwijać. Bo prawdziwy mistrz – nauczyciel – jest wiecznym uczniem. Te słowa przywołał Tomasz Szwed, nauczyciel matematyki z Zespołu Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego w Raciborzu, trener w programie Szkoła Ucząca Się Centrum Edukacji Obywatelskiej, w wystąpieniu podczas INSPIR@CJI 2018 w Warszawie.

Mówiąc o efektywnym nauczaniu i uczeniu się powołał się na cztery kobiety (Carol Dweck, Angela Duckworth, Jo Boaler, Danuta Sterna), które w swoich pracach i działaniach zaproponowały kilka istotnych założeń dla procesu edukacji, aby uczniowie i nauczyciel najwięcej z niego skorzystali.

Kształcenie i praca umożliwiają zmiany poziomu inteligencji. Nikt nie urodził się z niezmiennym poziomem inteligencji. Można się zawsze rozwinąć, jeśli tylko tego chcemy. To nastawienie jest kluczowe dla ucznia i musimy w szkole zrobić wszystko, aby dobre nastawienie do nauki umacniać.

Zapraszamy na wystąpienie Tomasza Szweda:

***

Konferencja INSPIR@CJE 2018 odbyła się w Warszawie w dniach 28-29 czerwca br. Uczestniczyło w niej ok. 380 nauczycieli i edukatorów z całej Polski. W tym roku połączona była z obchodami 10 lat istnienia portalu Edunews.pl

Organizatorem konferencji były: portal Edunews.pl, Fundacja Think! oraz Think Global sp. z o.o.

Partnerem merytorycznym cyklu konferencji organizowanego od 2013 roku są nauczyciele i edukatorzy z grup Superbelfrzy RP i Superbelfrzy Mini.

Partnerem głównym INSPIR@CJI 2018 był Samsung Electronics Polska i program Mistrzowie Kodowania.

Partnerzy: Fundacja Orange, Vulcan, Katalyst Education, Nordweco, Centrum Nauki Kopernik, Warszawskie Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń.

Partnerzy medialni: Głos Nauczycielski, Cogito, Wokół Szkoły.

 

(Notka o autorze: Marcin Polak jest twórcą i redaktorem naczelnym Edunews.pl, zajmuje się edukacją i komunikacją społeczną, realizując projekty społeczne i komercyjne o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym. Jest również członkiem grupy Superbelfrzy RP). 

 

Edunews.pl oferuje cotygodniowy, bezpłatny (zawsze) serwis wiadomości ze świata edukacji. Zapisz się:
captcha 
I agree with the Regulamin

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie