Klocki w życiu dzieci są wszechobecne i towarzyszą im od najmłodszych lat, przyczyniając się do rozwoju kreatywności, logicznego myślenia i wyobraźni. Dzięki producentom klocków takim jak np. Lego, klocki utrzymują swoją popularność także wśród starszych dzieci, które otrzymują coraz bardziej złożone i wymagające zestawy (także w szkołach, m. in. na robotyce). Ale mimo tego szkoły nie wykorzystują w pełni potencjału edukacyjnego tych zabawek. Czy można to zmienić?
Oczywiście, nic prostszego. Każde dziecko posiada w domu jakieś klocki. Za pomocą kilkunastu elementów można już wykonywać skomplikowane zadania matematyczne. Kilkadziesiąt pozwoli nam tworzyć scenki rodzajowe będące na przykład ilustracją do lektury czy znanego powiedzenia czy przysłowia. Doskonale sprawdzą się na zajęciach językowych, tak z języka polskiego, jak i obcego.
O tym, jak można rozwijać kreatywność i logiczne myślenie dzieci w szkole podstawowej i gimnazjum, mówił podczas INSPIR@CJI WCZESNOSZKOLNYCH 2017 Jacek Suliga, nauczyciel wspomagający z Gimnazjum nr 13 w Łodzi i twórca programów Lego Math oraz Mobilna Akademia Lego Education.
Wykorzystanie klocków na zajęciach szkolnych rozwija także kompetencje międzyprzedmiotowe, na przykład związane z przestrzenią, w której funkcjonujemy. „Uczniowie mogą wykonywać proste zadania z wykorzystaniem klocków, które przybliżą im pojęcie długości, szerokości, szacowania, przyporządkowania do zbiorów, ułamków, ale także pojęć bardziej abstrakcyjnych, jak na przykład demokracja, ekologia, prawa dziecka. Wszystko to odbywa się w atmosferze zabawy.” – mówi Jacek Suliga. „Wszystkie zadania są wykonywane w 2-3 osobowych zespołach, dzięki czemu dzieci doskonalą umiejętności komunikacji, rozwiązywania konfliktów oraz współpracy.”
Zapraszamy po inspiracje związane z klockami w edukacji szkolnej:
***
Organizatorami zorganizowanej w dniach 11-12 lutego br. konferencji INSPIR@CJE WCZESNOSZKOLNE 2017 były: firma Think Global, Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Wiedzy THINK! oraz Edunews.pl.
Partnerem merytorycznym była społeczność nauczycieli grupy Superbelfrzy RP i Superbelfrzy Mini.
Partnerami konferencji byli: Fundacja Orange, Squla, DrOmnibus, EduSense oraz Warszawskie Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń.
Partnerem globalnym konferencji była Kulczyk Foundation.
Media partnerskie to Głos Nauczycielski i kwartalnik Wokół Szkoły.
(Notka o autorze: Marcin Polak jest twórcą i redaktorem naczelnym Edunews.pl, zajmuje się edukacją i komunikacją społeczną, realizując projekty społeczne i komercyjne o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym. Jest również członkiem grupy Superbelfrzy RP).
Ostatnie komentarze
Zamiast krzyczeć "CISZA!!!", lepiej kilkakr...