O komiksach na lekcjach

Narzędzia
Typografia
 • Smaller Small Medium Big Bigger
 • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Ekranizacje komiksów przyciągają wielu młodych ludzi do kin. Sam tylko „Mroczny rycerz“ opowiadający historię o Batmanie zarobił na świecie już ponad miliard dolarów. Czytelnictwo komiksów raczej nie rośnie, ale coraz popularniejsze wśród młodzieży stają się e-komiksy. Skoro tak, spróbujmy to wykorzystać w szkole - możemy być pozytywnie zaskoczeni rezultatami.© Edunews.pl

Komiks może być świetnym narzędziem wspierającym edukację szkolną. Może być z powodzeniem wykorzystany na większości przedmiotów szkolnych, w tym szczególnie na historii, WOS, języku polskim i językach obcych - podstawa programowa sprzyja wykorzystaniu komiksów w procesie dydaktycznym. Gdy mówimy o kształceniu u uczniów umiejętności wyszukiwania, porządkowania, wykorzystania informacji z różnych źródeł, gdy chcemy kształcić z poszanowaniem innych kultur, omawiać różne wydarzenia historyczne kraju i małej ojczyzny – możemy posiłkować się zarówno dostępnymi wydawnictwami komiksowymi, jak i tworzyć własne komiksy z uczniami.

Komiks jest elementem naszej współczesnej kultury, można zatem na różne sposoby korzystać z tej formy wydawniczej i nie powinniśmy traktować go jako („marnego“) substytutu książki. Choćby dlatego, że w przypadku wielu komiksów zrozumienie wydarzeń w nim przedstawionych będzie wymagało także pracy z innymi źródłami.

O tym, jak wykorzystać komiks na lekcjach dyskutowaliśmy podczas konferencji „INSPIRACJE 2014 – Jak uczynić polską szkołę jeszcze lepszą?“. Swoim doświadczeniem podzielił się z nami Bartłomiej Janicki, nauczyciel z Gimnazjum TAK im. Ireny Sendlerowej w Opolu. Na swoich zajęciach chętnie korzysta z uczniami z komiksów. Zapraszamy na wystąpienie:

Organizatorami konferencji INSPIRACJE 2014 (Warszawa 3-4 lipca 2014) były: Edunews.pl, Think Global sp. z o.o., Fundacja Think! oraz grupa Superbelfrzy RP jako partner merytoryczny. Partnerzy wydarzenia: Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji, Warszawskie Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń oraz firmy RCS, VULCAN, Young Digital Planet, Learnetic. Patronat nad wydarzeniem objęły Gazeta Wyborcza, radio TOK FM i Głos Nauczycielski.

(Notka o autorze: Marcin Polak jest twórcą i redaktorem naczelnym Edunews.pl, zajmuje się edukacją i komunikacją społeczną, realizując projekty społeczne i komercyjne o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym. Jest również członkiem grupy Superbelfrzy RP).

Edunews.pl oferuje cotygodniowy, bezpłatny (zawsze) serwis wiadomości ze świata edukacji. Zapisz się:
captcha 
I agree with the Regulamin

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

 • Written by Robert Raczyński
  Jak to najczęściej w szkolnej praktyce bywa, regułą jest, że nie ma reguły. Jakość podręczników, spo...
 • Written by Kinga
  ..."Pedagog z wykształcenia i powołania"... dokładnie tak !!!! Pani Małgosiu, wspaniały i mądry arty...
 • Written by Robert Raczyński
  Czytając lead miałem nadzieję na ciekawą refleksję nad wyciągniętym w nim wnioskiem, a otrzymałem ko...
 • Written by Yuyy
  Co za czasy. Ja też okaleczalam się i nie była to wina moich rodziców tylko rówieśników w szkole. Dz...
 • Written by Robert Raczyński
  Od bardzo dawna nie czytałem materiału promocyjnego o tak dużym ładunku społecznej użyteczności. Bra...
 • Written by Ppp
  Podane przykłady brzmią bardzo sztucznie (warto przeczytać sobie tekst na głos!), ale sama zasada sł...

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie