Rodzinne drzewko świąteczne

Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Nadchodzą wreszcie długo oczekiwane święta. Odpoczywamy po zakupach, przygotowaniach, gorączce przedświątecznej. Prezenty wręczone i rozpakowane, potrawy ugotowane i upieczone, mamy nareszcie czas dla siebie, rodziny przyjaciół. Czym teraz zająć dzieci, jeśli za oknem śniegu brak? A może by tak rodzinny stół wykorzystać nie tylko do zastawiania go talerzami i pysznościami?fot. sxc.hu

Dzieci ucieszą się jeśli znajdziemy czas i ochotę do zagrania w gry planszowe. Na pewno każdy ma swoje ulubione i czas wolny jest znakomitą okazją, żeby do nich wrócić. Zwłaszcza, że mamy coraz więcej ciekawych gier rodzinnych, wśród których każdy może znaleźć coś dla siebie i najbliższych.

A może wspólne świąteczne dzieło?

Boże Narodzenie jest wyjątkowym czasem, gdy spotyka się cała rodzina. Warto taką okazję wykorzystać do stworzenia drzewka genealogicznego, gdy mamy pod ręką niezastąpione źródła informacji o naszych krewnych. Babcie, dziadkowie, ciocie, wujkowie, przyjaciele przy okazji takiej zabawy na pewno opowiedzą nam o przeszłości rodziny niejedną ciekawostkę, którą trzeba uchronić od zapomnienia.

Co nam będzie potrzebne? Wystarczy duży arkusz papieru i kolorowe przybory do pisania. Możemy oczywiście narysować tradycyjne drzewo, ale nie ograniczajmy swojej rodzinnej kreatywności. A jakby naszą rodzinkę umieścić na choince, wszak świętujemy Boże Narodzenie? Może pokoleniami rozmieścimy się na pięterkach rozłożystej jodełki? Możemy też dopasować do każdego odpowiednią ozdobę. Pradziadkowie mogą być najważniejszymi gwiazdami, dziadkowie bombkami, rodzice piernikowymi sercami, dzieci aniołkami. Na takim drzewku znajdzie się miejsce zapewne dla przyjaciół naszej rodziny, ważnych dla nas osób. Narysujmy dla każdego z nich przedmiot, która naszym zdaniem do nich pasuje, charakteryzuje ich. Poświęćmy czas w naszych wspomnieniach osobom, których nie ma wśród nas. Oni oczywiście na naszej rodzinnej choince mają mieć wyjątkowe miejsce. Drzewko nabierze jeszcze bardziej wyjatkowego charakteru, jeżeli na małych karteczkach dokleimy informacje o sobie i osobach nam bliskich, napiszmy o ich ulubionych potrawach, grach, zabawach, zasługach i śmiesznostkach.

Bądźmy kreatywni także w Święta. Potraktujmy drzewko jak zabawę, dajmy każdemu pole do popisu. Zostaną nam miłe wspomnienia i oryginalna pamiątka.

Wesołych Świąt!

Notka o autorce: Anna Grzegory jest logopedą w Szkole Podstawowej nr 182 w Łodzi i członkiem grupy Superbelfrzy RP. Prowadzi własny serwis edukacyjny logofigle.pl. Niniejszy artykuł ukazał się w blogu Superbelfrów i jest na licencji CC-BY-SA.

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

GPT napisał/a komentarz do EjAj z lodówki
Ministerstwo kupuje pracownie STEAM, ogranicza fizykę i chemię, a wszystko to okrasza pięknym slogan...
GPT napisał/a komentarz do Kierunki rozwoju polskiej edukacji
Ministerstwo kupuje pracownie STEAM, ogranicza fizykę i chemię, a wszystko to okrasza pięknym slogan...
Ppp napisał/a komentarz do Dziesięć błędów informacji zwrotnej
Wszystko to prawda, ale na "zerowym" punkcie powinno być: błędem krytyki jest samo jej istnienie! w ...
Zbyt ogólny opis by zrozumieć czym to się różni od istniejących aplikacji edukacyjnych które są zazw...
Robert Raczyński napisał/a komentarz do Natura matury
Miałem wrażenie, że dość jasno dałem do zrozumienia, że nie rozważam tu zasadności ani prawidłowości...
Mikołaj napisał/a komentarz do Natura matury
Trafne pokazuje to, że matura to nie tylko test wiedzy, ale rytuał przejścia, który ma sens tylko wt...
Ppp napisał/a komentarz do Natura matury
Maturę nalezy ZLIKWIDOWAĆ, ponieważ jest niesprawiedliwym egzaminem, którego można PRZYPADKOWO nie z...
Zapisałem dziecko na karate kontaktowe przez takich własnie małych gnojków by sam umiał się bronić

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie