Ordonka - niekonwencjonalna lekcja patriotyzmu

Narzędzia
Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Święto Niepodległości powinno być świętem radosnym, które uruchamia rozmaite inicjatywy i wspiera Polaków w budowaniu nowoczesnej niepodległości. Ordonka - interaktywny projekt artystyczno-edukacyjny ma na celu przybliżenie młodzieży życia oraz twórczości wybitnej pieśniarki i aktorki polskiej, w tym również jej działalności patriotycznej. Drugim ważnym celem przedstawienia jest promocja języka oraz kultury polskiej.fot. Katarzyna Wieczorek

Spektakl prezentuje historie życia słynnej polskiej aktorki w kontekście wydarzeń historycznych i przypomina znane stare przeboje kabaretowe przedwojennej bohemy warszawskiej. Prezentujący oprócz muzyki i piosenek kolaż anegdot składający się na opowieść o fascynującym życiu słynnej artystki, „Pieśniarki Warszawy”- Hanki Ordonówny. Autorką tego innowacyjnego projektu jest Marlena Maria Uziębło, pedagog, wokalistka oraz inicjatorka edukacyjnych koncertów, która współtworzy projekt z profesjonalnymi muzykami i pedagogami.

Podczas spektaklu Marlena Uziębło, która wciela się w postać Hanki Ordonówny, śpiewa piosenki, pochodzące z filmów oraz przedstawień kabaretowych, w których artystka występowała przed wojną.

Ważną część projektu stanowi wątek patriotyczny. W tej części koncertu prezentowane są na scenie pieśni patriotyczne pochodzące z jej repertuaru, np. „O mój rozmarynie”, „Rozkwitały pąki białych róż” czy „Rozszumiały się wierzby płaczące”. Piosenki wyświetlane są na specjalnym telebimie w tyle sceny. Wokalistka śpiewa znane pieśni polskie z widownią, porusza się pomiędzy widzami, widzowie zapraszani są na scenę i biorą czynny udział w spektaklu, śpiewając piosenki patriotyczne wraz z artystami. Występ wymownie uzupełnią wizualizacje przedwojennej Warszawy, stroje i sceneria wprowadzająca osobliwy klimat 20-lecia międzywojennego.

Projekt skierowany jest do uczniów, nauczycieli, studentów, rodziców, dyrektorów szkół. W aktywny sposób wspiera nauczycieli języka polskiego oraz nauczycieli wiedzy o kulturze, oparty jest na metodzie edutainment - opiera się na idei nauki poprzez rozrywkę oraz na interakcji z publicznością.

Więcej informacji na profilu Niezapomniana Hanka w Facebook.com.

fot. Katarzyna Wieczorek

Edunews.pl oferuje cotygodniowy, bezpłatny (zawsze) serwis wiadomości ze świata edukacji. Zapisz się:
captcha 
I agree with the Regulamin

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie