10 pomysłów na pracę z projektorem

Narzędzia
Typografia
 • Smaller Small Medium Big Bigger
 • Default Helvetica Segoe Georgia Times
narzędzia edukacyjneW wielu szkołach pojawiły się już multimedialne projektory podłączane do komputera. Zastąpiły stare dobre rzutniki i mniej lub bardziej czytelne folie. Jednocześnie wszechobecne prezentacje w PowerPoint to dopiero przedsmak możliwości, które dają nowoczesne projektory. Ich kupno to dopiero pierwszy krok do zmiany sposobu nauczania.
 
Na przykładzie wprowadzania nowych technologii widać, że naszpikowanie szkół techniką nie spowoduje oczekiwanych zmian, jeżeli nie zostaną one zintegrowane z resztą nauczania. Jednym słowem, potrzebna jest zmiana filozofii uczenia, a wraz z nią również bardziej kreatywne wykorzystanie posiadanych w klasie zasobów, zarówno tradycyjnych, jak i cyfrowych. Bez tego nowego myślenia, projektor cyfrowy tylko zastąpi folie, a tablica multimedialna stanie się jedynie planszą do wyświetlania filmów i nudnych prezentacji. Uczniowie nie odczują żadnej zmiany, skoro nadal lekcja pozostanie teatrem jednego aktora, a im pozostanie rola biernej widowni. Tymczasem istnieje wiele sposobów, żeby w pełni wykorzystać możliwości, jakie ukryte są w nowych technologiach edukacyjnych. Także w prostym projektorze multimedialnym. Poniżej przedstawiamy 10 ciekawych pomysłów na pracę z tym narzędziem.

1. Pisanie/Czytanie: za pomocą projektora można wyświetlać słowa i całe frazy, które staną się inspiracją do kreatywnego pisania, na przykład w czasie zajęć poświęconych poezji. Ucząc uczniów w jaki sposób formatować i edytować tekst, można przygotować demonstrację na żywo – po prostu włączając edytor i pokazując, jakie efekty można osiągnąć dzięki pracy z tekstem. Projektor może okazać się bardzo pomocny w czasie zajęć z języka obcego – zamiast żmudnych ćwiczeń wymowy i niekończącego się powtarzania wyrazów wystarczy włączyć uczniom… karaoke. Będą mogli śledzić jednocześnie tekst i wymowę.

2. Matematyka: w sieci dostępnych jest wiele prostych gier edukacyjnych dla uczniów w każdym wieku, takich jak ilustracje, zadania czy też matematyczne puzzle, albo quizy. Obejmują one takie zakresy przedmiotowe, jak nauka liczenia, algebra, geometria, czy analizę danych. Część dostępna jest bezpłatnie. Projektor spowoduje, że cała klasa będzie mogła uczestniczyć w zajęciach i wspólnie rozwiązywać zadania.

3. Biologia, chemia fizyka: ciekawym pomysłem jak poproszenie uczniów o przeprowadzenie eksperymentu i przeniesienie danych wprost do arkuszu nauczyciela. Następnie tworzy on grafy i zestawienia, dzięki którym wszyscy mogą zobaczyć rezultaty. Dzięki wyświetlaczowi można również pokazywać skomplikowane, a często również niebezpieczne doświadczenia. To świetna okazja dla uczniów w szkołach, które nie dysponują własną pracownią chemiczną.
 
4. Nauki społeczne: projektor cyfrowy może posłużyć do wyświetlania różnych map, również tych, które oprócz statycznego obrazu posiadają różne funkcje. Doskonałym narzędziem jest oczywiście Google Earth, ale trzeba pamiętać, że potrzebne jest do niego sprawnie działające łącze internetowe. Ostatnio pojawiły się również prezentacje, które pokazują zjawiska społeczne za pomocą danych, przedstawionych w formie animacji.

5. Projekt z ograniczonym czasem realizacji: dzięki projektorowi można dużo łatwiej zarządzać pracą uczniów, szczególnie w sytuacji ograniczonego czasu. Projektor pozwala na wyświetlanie czasu, który pozostał do realizacji kolejnego etapu pracy. Nieco kontrowersyjnym pomysłem jest również odliczanie wsteczne do czekającego egzaminu…

6. Gry i quizy: warto czasem przełamać szkolną rutynę i zaproponować uczniom małą zabawę. Można przygotować na przykład prezentację przypominającą „Milionerów” i zaprosić uczniów do uczestnictwa. Wiele takich interaktywnych gier dostępnych jest za darmo w sieci, ale również nauczyciel może je bez trudu przygotować. Efekt powtórzenia materiału zostanie bez trudu osiągnięty, a uczniowie na pewno polubią tę formę zajęć.

7. Redukcja stresu: dla wielu uczniów moment, kiedy muszą stanąć przy tablicy kojarzy się z dużą presją i zdenerwowaniem. Tym bardziej, że umiejętność pisania na tablicy wcale nie jest prosta, a każdy błąd popełniony na niej wydaje się dużo większy i kompromitujący. Dlatego właśnie dużo łatwiej jest uczniom przygotować zadanie na własnej kartce papieru, którą potem wyświetli się za pomocą projektora. Wielu dzieciom może to oszczędzić niepotrzebnych nerwów i tremy. 

8. Grafika: dzięki takim narzędziom jak Gliffy czy Bubbl, można tworzyć samodzielnie atrakcyjne schematy, grafy, diagramy i inne pomoce naukowe. Pomoc tych narzędzi powoduje, że przygotowanie tych pomocy jest bardzo łatwe.

9. Wirtualni goście: dzięki Internetowi świat zewnętrzny znajduje się na wyciągnięcie ręki. Dzięki podkastom, oraz relacjom w na żywo uczniowie mogą wziąć udział w ciekawych wirtualnych spotkaniach z gośćmi i autorytetami w różnych dziedzinach. Zresztą również sami nauczyciele mogą dzielić się swoimi zajęciami, chociażby za pomocą aplikacji Camtasia oraz Slideshare. Zarówno z kolegami po fachu, jak również swoimi uczniami.

10. Zabawa w teatr: zajęcia w szkole, szczególnie z młodszymi uczniami, powinny zawierać również elementy zabawy. Projektor może okazać się ciekawym narzędziem, dzięki któremu można wyczarować zupełnie nowy świat. Wystarczy rozwiesić biały ekran za którym uczniowie odegrają teatr cieni. Natomiast za pomocą projektora, nauczyciel może dodać dowolne elementy scenografii, dodać muzykę i światło.

To tylko 10 pomysłów, ale oczywiście możliwości drzemiące w tak niepozornym wydawałoby się urządzeniu są nieograniczone. Warto korzystać kreatywnie z narzędzi dostępnych w sieci i ułatwiać sobie codzienną pracę.

(Źródło: Tech&Learning)
Edunews.pl oferuje cotygodniowy, bezpłatny (zawsze) serwis wiadomości ze świata edukacji. Zapisz się:
captcha 
I agree with the Regulamin

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

 • Written by Joanna
  Szacun! Wspaniałe, merytoryczne i rzeczowe, a przy tym obiektywne przedstawienie i wyjaśnienie probl...
 • Written by Maciej
  Artykuł traktuje o pracy nauczyciela z podręcznikiem, z gotowym podręcznikiem, a więc faktycznie jeg...
 • Written by Robert Raczyński
  Jak to najczęściej w szkolnej praktyce bywa, regułą jest, że nie ma reguły. Jakość podręczników, spo...
 • Written by Kinga
  ..."Pedagog z wykształcenia i powołania"... dokładnie tak !!!! Pani Małgosiu, wspaniały i mądry arty...
 • Written by Robert Raczyński
  Czytając lead miałem nadzieję na ciekawą refleksję nad wyciągniętym w nim wnioskiem, a otrzymałem ko...
 • Written by Yuyy
  Co za czasy. Ja też okaleczalam się i nie była to wina moich rodziców tylko rówieśników w szkole. Dz...

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie