Światowy Dzień Nauczycieli 2015

fot. Fotolia.com

Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

„Wzmacniać nauczycieli - wspierać zrównoważony rozwój społeczeństw.” – to slogan, który promuje UNESCO z okazji wypadającego dziś (5.10) Światowego Dnia Nauczyciela (World Teachers’ Day). Co to znaczy wzmacniać? Angielskie słowo empowerment jest - mam takie wrażenie - bogatsze w znaczenia, niż polskie tłumaczenie. Niezależnie od znaczenia, jedno jest pewne – nie chodzi o jednorazowe poklepanie po plecach przy okazji Święta Edukacji Narodowej.

Empowerment oznacza szczególny proces wspierania określonej osoby lub grupy, w którym następuje „podniesienie duchowych, politycznych, społecznych i ekonomicznych zdolności jednostek i społeczności” (za: Wikipedia). Według prognoz statystycznych UNESCO, do 2020 roku – aby wypełnić cel zapewnienia wszystkim dzieciom na świecie podstawowej edukacji – potrzebnych będzie jeszcze 12,6 miliona nauczycieli. Może to zawód przyszłości? Tak, ale…

Nauczyciele mają wielką misję do spełnienia, ale ona nie polega przecież jedynie na osiąganiu celów edukacyjnych zaplanowanych przez urzędników i dyrektorów. Papierki naprawdę są mało istotne… Zdaniem (nie tylko zresztą) UNESCO, praca nauczycieli ma kluczowe znaczenie dla zrównoważonego rozwoju społeczeństw, zwłaszcza dziś, w epoce gwałtownych turbulencji politycznych w różnych zakątkach globu. Nauczyciele mogą wpływać na kształtowanie jednostek i społeczeństw na takich fundamentach jak wiedza, wartości i etyka. Problemy są zdaniem UNESCO w wielu krajach wspólne – mamy wciąż zbyt mało nauczycieli, zbyt słabo przygotowanych i słabo opłacanych.

Jak możemy wzmacniać nauczycieli? Może (my, nie-nauczyciele) zacznijmy od życzliwej rozmowy? Dialog, szacunek, to dwie cechy relacji, które z pewnością mogą wzmocnić nauczyciela. Z kolei my, nauczyciele, pozwólmy sobie pomóc, posłuchajmy rozmówcy, wszak nie zawsze musimy mieć we wszystkim rację. Korzystajmy z wymiany, poszukujmy nowych rozwiązań, wszak wiele wokół szkoły się zmienia. Twórzmy dobry klimat do społecznego rozwoju, już na poziomie wspólnoty szkoły: uczniów, nauczycieli, rodziców.

Wszystkim Nauczycielom z okazji Światowego Dnia Nauczyciela DZIĘKUJEMY za niekończące się dzielenie się wiedzą, umiejętnościami, radami, pomysłami, dobrym słowem.

Z okazji Światowego Dnia Nauczyciela grupa Superbelfrzy, która od trzech lat systematycznie i aktywnie uczestniczy w jego obchodach, zaprasza wszystkich nauczycieli do włączenia się do akcji memowej, w której pokazujemy swoje pasje, zainteresowania, hobby i bziki. Niech żyją Belfry!

Oto rezultaty tej akcji:

 

Wersja zdjęcia z lupką na stronie http://media.eyia.eu/2015-10-05/

Jak przygotować mem-a? Instrukcja na blogu Superbelfrów: http://www.superbelfrzy.edu.pl/pomyslodajnia/swietujmy-razem-nauczyciele-z-pasja/.

Powstał także prosty filmik z memów:

(Notka o autorze: Marcin Polak jest twórcą i redaktorem naczelnym Edunews.pl, zajmuje się edukacją i komunikacją społeczną, realizując projekty społeczne i komercyjne o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym. Jest również członkiem grupy Superbelfrzy RP).

#worldteachersday

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

Przerażająca wizja. Z jednej strony trzeba gonić za technologią która rozwija świat, z drugiej stron...
Stanisław Czachorowski napisał/a komentarz do Wykład w czasach postpiśmienności, czyli szukanie drogi we mgle
Tak, najważniejszy jest tok rozumowania, opowieść o wiedzy i dochodzeniu do wniosków, odkryć. To się...
Wykładam matematykę i staram się postępować na przekór pewnego określenia czym jest wykład: to trans...
Stanisław Czachorowski napisał/a komentarz do Wykłady w stylu programów popularnonaukowych?
Zawsze najważniejszym jest mieć coś do powiedzenia. Interesującego, ważnego, wartościowego. Dobrze j...
Jak widzę, odniósł się Pan do mojego komentarza, więc odpowiem.Programy B. Wołoszańskiego były różne...
Pani Anno, to co zamierzam napisać dotyczy zarówno psychologów szkolnych jak i pedagogów. I jedni i...
Drodzy Państwo, czy głupotę można nazywać po imieniu? Czy głupota ministra jest głupotą szkodliwą? C...
Jak się zadaje pytanie całej klasie to nie odpowiadają nieśmiali. Te rady są ok tylko dla tych, któr...

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie