Teatr (nie)oczywisty. Czasem mniej znaczy więcej

fot. Edunews.pl

Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Teatr. Miejsce wspólnych spotkań. Miejsce, które stwarza warunki do doskonalenia własnej samokontroli i dyscypliny, potrzebnej w różnych aspektach życia pozateatralnego. To miejsce sprzyjające budowaniu wzajemnych relacji, przygotowujące młodych ludzi do życia z innymi. W drugiej kolejności teatr jest miejscem do podejmowania wszelkich działań scenicznych. Nigdy odwrotnie.

Kiedy przygotowujemy z uczniami spektakl teatralny, często nie mamy zbyt wielkich nakładów finansowych. Czasem są nie równe zeru. Jednak w prostocie siła, bo czasem mniej znaczy więcej. Najważniejsze, by to co robimy było w tej samej konwencji. By wykreować kostium damy nie potrzeba nam sukni balowej. Wystarczy wtedy czarna koszulka i getry, kapelusz, okazały kwiatek przypięty do ubrania i torebka. Marynarze? Najzwyklejsze koszulki t-shirt i chustka na głowie. sprawią, że widz oczyma wyobraźni zobaczy naszych marynarzy.

Warto dać przestrzeń do działania naszym młodym aktorom, posłuchać ich pomysłów, poobserwować ich podczas ćwiczeń parateatralnych przygotowujących do spektaklu, czasem posłuchać tego co na dany temat mają do powiedzenia. Warto także bacznie obserwować wszystko wokół nas. Bo czasem z pozoru błahe rzeczy mogą stać się inspiracją do naszych rozwiązań scenicznych.

Może zdarzyć się też i tak, że różne rozwiązania sceniczne są kwestią przypadku, choćby braku w danym dniu któregoś z rekwizytów. Lornetkę, a raczej jej brak można przecież zastąpić swoimi dłońmi. Teatr nie powinien być oczywisty i dosłowny. W ten sposób damy przestrzeń nie tylko naszym aktorom, ale i widzom. Będzie to przestrzeń do myślenia, własnej interpretacji, uruchomienia wyobraźni. Widz nie potrzebuje od nas ze sceny komunikatu: to jest drzewo, a to nasz fortepian. Jeśli teatr jest w nim, to z pewnością on to zobaczy. Zatem warto pamiętać zatem, że czasem mniej, znaczy więcej. I to nie tylko na scenie.

Zapraszam do obejrzenia mojego wystąpienia na INSPIR@CJACH WCZESNOSZKOLNYCH 2022:

I jeszcze skecznotka z wystąpienia autorstwa Joanny Komorek:

***

Organizatorami zorganizowanej w dniach 14-15 maja 2022 w Warszawie konferencji INSPIR@CJE WCZESNOSZKOLNE 2022 byli:

Edunews.pl, Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Wiedzy THINK! oraz Think Global sp. z o.o.

Partnerem merytorycznym była społeczność nauczycieli grupy Superbelfrzy RP i Superbelfrzy Mini.

Partnerami konferencji byli: Learnetic SAFundacja Szkoła z Klasą (Program Asy Internetu), Stowarzyszenie Cyfrowy Dialog (Amazon Kindloteka i Minecraft Education) oraz Warszawskie Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń.

 

Notka o autorce: Ewa Kempska jest nauczycielką edukacji wczesnoszkolnej i przedszkolnej - absolwentka Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Bydgoszczy (obecnie Uniwersytet Kazimierza Wielkiego). Reżyser Teatru Dzieci i Młodzieży z dyplomem Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie (Wydział zamiejscowy we Wrocławiu). Ukończyła m.in. Terapię przez sztukę przy Teatrze Ludowym w Krakowie, Pedagogikę opiekuńczo-wychowawczą Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie oraz Terapię zaburzeń w mówieniu, czytaniu i pisaniu Uniwersytetu Jagiellońskiego. Od wielu lat prowadzi zajęcia korekcyjno-kompensacyjne z dziećmi i młodzieżą. Założycielka szkolnej grupy teatralnej „Turlicki”, którą prowadzi od 2002 r. przygotowując spektakle teatralne, jak i warsztaty. Należy do grupy Superbelfrzy RP. Pracuje w Szkole Podstawowej im. Andrzeja Skupnia–Florka w Gliczarowie Górnym - szkole na najwyższym poziomie - bo… najwyżej położonej n. p. m. w Polsce.

 

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

Przerażająca wizja. Z jednej strony trzeba gonić za technologią która rozwija świat, z drugiej stron...
Stanisław Czachorowski napisał/a komentarz do Wykład w czasach postpiśmienności, czyli szukanie drogi we mgle
Tak, najważniejszy jest tok rozumowania, opowieść o wiedzy i dochodzeniu do wniosków, odkryć. To się...
Wykładam matematykę i staram się postępować na przekór pewnego określenia czym jest wykład: to trans...
Stanisław Czachorowski napisał/a komentarz do Wykłady w stylu programów popularnonaukowych?
Zawsze najważniejszym jest mieć coś do powiedzenia. Interesującego, ważnego, wartościowego. Dobrze j...
Jak widzę, odniósł się Pan do mojego komentarza, więc odpowiem.Programy B. Wołoszańskiego były różne...
Pani Anno, to co zamierzam napisać dotyczy zarówno psychologów szkolnych jak i pedagogów. I jedni i...
Drodzy Państwo, czy głupotę można nazywać po imieniu? Czy głupota ministra jest głupotą szkodliwą? C...
Jak się zadaje pytanie całej klasie to nie odpowiadają nieśmiali. Te rady są ok tylko dla tych, któr...

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie