Moje Portfolio – darmowa aplikacja wspierająca rozwój zawodowy

fot. Instytut Badań Edukacyjnych

Narzędzia
Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Instytut Badań Edukacyjnych wprowadza na rynek aplikację Moje Portfolio, która jest w stanie łatwo zgromadzić wszystko, co potwierdza naszą wiedzę i umiejętności. Mogą to być wykonane przez nas projekty, zdjęcia, grafiki, filmy, teksty i utwory muzyczne. Aplikacja została zaprojektowana tak, by możliwe było dodawanie załączników w różnych formach oraz przyporządkowanie ich do poszczególnych kwalifikacji.

Program umożliwia także wygenerowanie czytelnego, uporządkowanego i nowoczesnego CV, które pokazuje nasze kompetencje w praktyce. Jest to świetny projekt dla osób, które ubiegają się o prace, ale i dla samych potencjalnych pracodawców, którzy w namacalny sposób dowiedzą się o dokonań swojego możliwego przyszłego pracownika.

Moje Portfolio zostało opracowane jako nowoczesne rozwiązanie, które wychodzi naprzeciw potrzebom rynku pracy. Obecnie rynek warunkuje konieczność maksymalnego skrócenia czasu rekrutacji oraz celnego doboru pracowników na dane stanowiska. Istotne jest, by kandydaci do pracy posługiwali się językiem dowodów i praktyki – papierowe CV to już za mało, żeby przekonać do siebie potencjalnego pracodawcę czy pokazać największe zawodowe atuty. Dla pracodawcy najistotniejsze jest obecnie to, co faktycznie umiemy, czy potrafimy to przekonująco udowodnić, a w konsekwencji – przełożyć na efektywność w pracy.

Rozmowa z Iwoną Gmaj, ekspertką ds. Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji na temat aplikacji Moje Portfolio.

Czym jest Moje Portfolio?

Moje Portfolio to darmowa aplikacja, która umożliwia zebranie w jednym miejscu naszych kompetencji wraz z dowodami na to, że je posiadamy. Celem aplikacji jest ułatwienie gromadzenia tego rodzaju informacji i przedstawiania ich w klarowny sposób. Moje Portfolio umożliwia łączenie kompetencji z dowodami oraz porządkowanie ich za pomocą teczek, z których każda może służyć innemu celowi – prezentacji swojej kandydatury pracodawcy, pogłębianiu własnych zainteresowań lub formalnemu potwierdzeniu umiejętności i zdobyciu kwalifikacji.

Czym właściwie są „dowody” na posiadane kompetencje?

Dowody mogą mieć różną formę, wszystko zależy od tego, jak chcemy pokazać swoje dokonania. Mogą to być np. referencje z poprzedniego miejsca pracy lub opis zrealizowanego projektu, link do strony internetowej, przygotowane prezentacje, zdjęcia własnych dzieł lub nagrania wideo, na których demonstrujemy swoje umiejętności. Przedstawicielom wolnych zawodów aplikacja daje możliwość zaprezentowania prac graficznych, konstruktorskich czy artystycznych. Dzięki aplikacji pracodawca może przeglądać namacalne efekty naszej pracy i odnieść je do swoich potrzeb. Ponadto Moje Portfolio jest zawsze aktualne, bo dzięki bezpiecznemu przechowywaniu danych w chmurze, w każdej chwili możesz je uzupełnić lub zmodyfikować.

W jaki sposób Moje Portfolio może wspierać weryfikowanie naszych umiejętności?

Za pomocą aplikacji możemy udostępniać portfolio wszystkim zainteresowanym osobom, które chciałyby zweryfikować, czy posiadamy konkretne umiejętności. Może to być np. potencjalny pracodawca, który w ten sposób dowiaduje się o nas czegoś więcej niż z samego CV, bo od razu widzi nasze dokonania. Pozwala to przyspieszyć czas weryfikacji naszych kompetencji. Jeśli zaś będziesz potrzebować klasycznego CV, możesz wygenerować je bezpłatnie na podstawie informacji, które wcześniej wprowadziłeś.

Cała koncepcja Mojego Portfolio polega na odejściu od klasycznych metod sprawdzenia kompetencji – poprzez wieloetapowe systemy rekrutacyjne i testy, które bywają kosztowne, czasochłonne i nie zawsze miarodajne. Dzięki metodzie portfolio możesz pracować na konkretach – skompletować każdy efekt swojego uczenia się i pokazać, co naprawdę potrafisz.

Czy aplikację można potraktować jako dodatkowe rozwiązanie wspierające Zintegrowany System Kwalifikacji?

Tak, aplikacja została opracowana również z myślą o Zintegrowanym Systemie Kwalifikacji – odpowiada jego założeniom, pomaga upowszechniać ideę uczenia się przez całe życie. Tworząc portfolio łatwiej nam planować swój rozwój, bo widzimy, co już osiągnęliśmy i co jeszcze możemy dokonać.

Moje Portfolio umożliwia też wyszukiwanie efektów uczenia się oraz dodanie ich do listy swoich kompetencji. W ten sposób użytkownik aplikacji może odszukać w systemie nie tylko pojedyncze efekty uczenia się, ale również całą kwalifikację, która odnosi się do jego umiejętności. Jeśli zgromadzi przekonujące dowody, że spełnia wszystkie wymagania dla danej kwalifikacji, może przystąpić do walidacji w instytucji uprawnionej do jej nadawania i zdobyć wiarygodny certyfikat. Taka kwalifikacja może otworzyć mu nowe możliwości na rynku pracy.

Co zyskają pracodawcy dzięki tej nowatorskiej aplikacji?

Dla pracodawcy istotne jest przede wszystkim, aby proces rekrutacji pracownika trwał krótko i był efektywny. Kluczowe jest precyzyjne określenie potrzeb i szybkie dotarcie do potencjalnych kandydatów. Moje Portfolio daje firmom możliwość sprawnej weryfikacji portfolio potencjalnego pracownika i jego umiejętności.

Co trzeba zrobić, żeby skorzystać z Mojego Portfolio?

Wystarczy wejść na stronę mojeportfolio.ibe.edu.pl. Założenie profilu jest bardzo proste, a dodawanie materiałów do swojego portfolio nie powinno nastręczać żadnych trudności. Oczywiście usługa jest darmowa, a przechowywane dane są bezpieczne.

***

Instytut Badań Edukacyjnych to instytut badawczy prowadzący interdyscyplinarne badania naukowe nad funkcjonowaniem i efektywnością systemu edukacji w Polsce. Instytut uczestniczy w krajowych i międzynarodowych projektach badawczych i wdrożeniowych, przygotowuje raporty, sporządza ekspertyzy oraz pełni funkcje doradcze. Wspiera szeroko rozumianą politykę i praktykę edukacyjną. IBE współpracuje z centralną administracją publiczną i przedstawicielami samorządów. W 2017 roku Komitet Ewaluacji Jednostek Naukowych zdecydował się przyznać Instytutowi Badań Edukacyjnych kategorię A. Wysoko ocenił osiągnięcia naukowe i twórcze, potencjał naukowy oraz praktyczne efekty działalności naukowej IBE. Od 1982 roku Instytut jest wydawcą kwartalnika „EDUKACJA".

 

(Źródło: Instytut Badań Edukacyjnych)

 

 

Edunews.pl oferuje cotygodniowy, bezpłatny (zawsze) serwis wiadomości ze świata edukacji. Zapisz się:
captcha 
I agree with the Regulamin

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie