Rewolucja w globalnej edukacji – włącz pozytywne wibracje

fot. Fotolia.com

Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Jako nauczyciel codziennie zastanawiam się po co idę do klasy, czego powinni nauczyć się moi uczniowie, czego powinnam nauczyć się ja sama. Sprawy oczywiste, a jednak nie do końca. Dzisiaj wiem, że wolę zapalić choć jedną iskierkę w tych dziesiątkach wpatrzonych we mnie oczu niż mieć 100% zdawalności klasy na teście ósmej klasy.

Moje myślenie o nauczaniu i uczeniu się i o roli szkoły w ogóle przeszło potężną transformację w ciągu ostatnich miesięcy. Dzięki kontaktom online przystąpiłam do programu Wiosna Edukacji – edukatorów chcących zmienić polską szkołę na nowoczesną, bliższą życiu, bliższą uczniom. Jako uczestnicy programu znaliśmy kierunek zmian, ale każdy obrał własną drogę w swojej szkole. Liderki programu – Oktawia Gorzeńska i Ewa Radanowicz, ale też setki innych nauczycieli, udzielają sobie wsparcia i inspiracji online i w realu. Tak więc poszłam drogą odwagi, jak mówi Oktawia, oraz robię co mi w sercu gra, jak radzi Ewa. Chcę, aby szkoła była przyjazna wszystkim jej członkom – uczniom, nauczycielom, rodzicom, żeby była miejscem gdzie czujemy się dobrze, mamy wybór i wolność, które przenosimy do własnego życia. Szkołą wzbudzającą pasję, emocje, ciekawość świata, samodzielność, kreatywność. Szkołą budująca zadowolonego, otwartego, twórczego człowieka, jak pisze Agnieszka Tomasik, liderka Kreatywnej Pedagogiki.

Niemożliwe? A jednak?

Są szkoły w Polsce, są też indywidualni nauczyciele, którzy uczą nie dla testów. Uczą projektowo, interdyscyplinarnie, oddają głos w ręce uczniów i ruszają uczniów z ławek – jak mówi Dorota Kujawa Weinke, autorka bloga inspirownia edukacyjna. Tych nauczycieli spotkałam na Pomorskim Hackatonie Edukacyjnym w Gdańsku w listopadzie. To właśnie tam Nauczyciel Roku 2018, trener, psycholog Przemek Staroń mówił – tak, korzystajmy z technologii na lekcji, bo dziś świat bez technologii nie istnieje. To Pomorski Kurator Oświaty pani Monika Kończyk – gospodarz spotkania radziła – tak, uczmy innowacyjnie, inspirujmy siebie i innych. To profesor Lech Mankiewicz – dyrektor Centrum Fizyki Polskiej Akademii Nauk zabrał nas na naszą własną drogę do Indii, na naszym własnym Atlantyku. Poszukiwanie siebie, własnych pasji, dróg, możliwości, szczęścia – czy nie o to chodzi wszystkim z nas? Ja właśnie płynę do moich Indii, na moim Atlantyku. Dołączają wszyscy chętni. Zabierzmy innych w tę podróż. Z uczniami robimy lekcje Skype z odległych zakątków świata (USA, Indie, Brazylia, Egipt), uczniowie piszą wiersze i piosenki do tematów lekcyjnych, stosujemy okulary VR (wirtualna rzeczywistość) do oglądania filmów i rozmów o nich, uczestniczymy i tworzymy projekty etwinning i Erasmus, wymiany uczniowskie.

Każdy uczeń zasługuje na to, by pójść własną ścieżką. Każdy ma swój Atlantyk, ma własną drogę do Indii. My tylko musimy zadbać o to, by mógł wypłynąć z portu. Ruszymy Ziemię z posad tylko razem - prof. Lech Mankiewicz 

Głos w globalnych zmianach zabrał Singapur jako lider edukacyjnej jakości, promujący teraz szkołę bez testów i ocen. Stawiajmy na pozytywne relacje, komunikację, kreatywność, współpracę, bo takie są wymagania przyszłości. To nowa polityka edukacyjna Singapuru, a za nim – świata.

Tak więc naprawdę w globalnej, edukacyjnej rewolucji chodzi o zmianę mentalności w stosunku do szkoły jako miejsca i misji, którą niesie. Szkoła to już nie instytucja z monopolem na wiedzę, produkująca rzesze uległych obywateli. To miejsce ludzi dbających o wzajemne potrzeby, życzliwych, wolnych i otwartych na ciągłe zmiany współczesnego świata.

Szkoła i życie to nie rankingi i wyniki, to ludzie, z którymi idziemy ku lepszej przyszłości.

 

Małgorzata Dobke-Buszman jest nauczycielką języka angielskiego i historii w Szkole podstawowej nr 35 w Gdańsku. Ambasadorka ogólnopolskiego programu Wiosna Edukacji - o nowoczesnym nauczaniu. Pasjonatka pozytywnych zmian i nowych technologii. Nauczyciel ekspert MIEE platformy Microsoft Education, blogerka na stronie
https://mbuszmanmajsterkowoedukacyjne.home.blog

 

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

Ppp napisał/a komentarz do Dziesięć błędów informacji zwrotnej
Wszystko to prawda, ale na "zerowym" punkcie powinno być: błędem krytyki jest samo jej istnienie! w ...
Zbyt ogólny opis by zrozumieć czym to się różni od istniejących aplikacji edukacyjnych które są zazw...
Robert Raczyński napisał/a komentarz do Natura matury
Miałem wrażenie, że dość jasno dałem do zrozumienia, że nie rozważam tu zasadności ani prawidłowości...
Mikołaj napisał/a komentarz do Natura matury
Trafne pokazuje to, że matura to nie tylko test wiedzy, ale rytuał przejścia, który ma sens tylko wt...
Ppp napisał/a komentarz do Natura matury
Maturę nalezy ZLIKWIDOWAĆ, ponieważ jest niesprawiedliwym egzaminem, którego można PRZYPADKOWO nie z...
Zapisałem dziecko na karate kontaktowe przez takich własnie małych gnojków by sam umiał się bronić
Nauczyciel napisał/a komentarz do Jeszcze większa automatyzacja pracy twórczej
Są też aplikacje które skutecznie potrafią wykrywać czy dany tekst został napisany przez AI czy nie ...
Kajtek napisał/a komentarz do Po co jest szkoła?
Szkoły niczego nas nie uczą oprócz polskiego oraz matematyki nic więcej nie jest nam potrzebne a nau...

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie