W poszukiwaniu nowej kultury uczenia się

(C) Edunews.pl

Narzędzia
Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Z jednego z niedawnych badań wynika, że uczniowie lubią się uczyć, ale nie lubią chodzić do szkoły. Dość niepokojące... To powinno nas skłonić do zastanowienia, czy nie powinniśmy poszukiwać nowych metod i technik uczenia, żeby uczniom chciało się przychodzić do szkoły i tu właśnie zdobywać wiedzę. O tym, jak dążyć do tej zmiany rozmawiano podczas konferencji „INSPIRACJE 2014 – Jak uczynić polską szkołę jeszcze lepszą?“ (Warszawa, 3-4 lipca 2014).

Edukacja jest najpotężniejszą bronią do zmiany świata – powiedział kiedyś Nelson Mandela i ta jego myśl została przytoczona przez prof. Janusza Morbitzera z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie podczas jego wystąpienia pt. „O potrzebie kształtowania nowej kultury uczenia się – w szkole i poza nią“. Spróbujmy zatem poszukiwać takiej drogi, żeby ta zmiana mogła nastąpić. Wydaje się, że optymalnym rozwiązaniem mogłoby być jak najpełniejsze wykorzystanie potencjału mózgu człowieka i możliwości, jakie dają technologie, a dokładnie, zaangażowanie komputerów tam, gdzie pracę człowieka mogłyby wykonać lepiej od niego.

Żyjemy w czasie zmiany epok. Dlatego musimy poszukiwać nowego modelu szkoły. W niedalekiej przyszłości powinna ona zmienić swój charakter. Nie chodzi o to, żeby była instytucją i miejscem nauczania. Chodzi o to, żeby była środowiskiem uczenia się (poszukiwanie i przetwarzanie informacji, tworzenie wiedzy, kreatywne podejście do informacji, wiedzy, otaczającej rzeczywstości).

Zapraszamy na niezwykle bogate w różne wątki edukacyjne wystąpienie:

Organizatorami konferencji INSPIRACJE 2014 (Warszawa 3-4 lipca 2014) były: Edunews.pl, Think Global sp. z o.o., Fundacja Think! oraz grupa Superbelfrzy RP jako partner merytoryczny. Partnerzy wydarzenia: Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji, Warszawskie Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń oraz firmy RCS, VULCAN, Young Digital Planet, Learnetic. Patronat nad wydarzeniem objęły Gazeta Wyborcza, radio TOK FM i Głos Nauczycielski.

(Notka o autorze: Marcin Polak jest twórcą i redaktorem naczelnym Edunews.pl, zajmuje się edukacją i komunikacją społeczną, realizując projekty społeczne i komercyjne o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym. Jest również członkiem grupy Superbelfrzy RP).

Edunews.pl oferuje cotygodniowy, bezpłatny (zawsze) serwis wiadomości ze świata edukacji. Zapisz się:
captcha 
I agree with the Regulamin

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie