Edugadki, czyli coś o podcastach dla nauczycieli

(C) Edunews.pl

Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Podcasty to audycje dźwiękowe, których odcinki ukazują się regularnie i można je odsłuchać za pomocą urządzenia mobilnego, zdobywają coraz większą popularność w naszym kraju. Podczas gdy w krajach anglosaskich, np. w USA czy Kanadzie, podcasty ugruntowały już swoją pozycję, w Polsce świadomość tego, czym jest podcast oraz dostępność szerokiej bazy podcastów na różne tematy wciąż się dopiero tworzy.

W świecie edukacji potencjał wykorzystania podcastów jest naprawdę ogromny. Z jednej strony to doskonałe narzędzie do rozwoju zawodowego nauczyciela i zdobywania najnowszych informacji o aktualnych trendach edukacyjnych i inspirujących edukatorach-praktykach, a z drugiej podcasty mają ogromny potencjał jeśli zaproponuje się ich tworzenie samym uczniom.

Zarówno ich słuchanie jak i tworzenie nie wymagają praktycznie żadnych nakładów finansowych, bo podcasty dostępne są bezpłatnie i najczęściej nie są przerywane uciążliwymi i nachalnymi reklamami, a nagrywać je można po prostu na urządzeniu mobilnym z podłączonym mikrofonem z zestawu głośnomówiącego. Z kolei do publikacji uczniowskich wersji podcastów wystarczą bezpłatne apki, których pobranie i obsługa są naprawdę proste.

Aktualnie dostępne jest kilka polskich kanałów podcastowych poświęconych edukacji oraz kilkadziesiąt, jeśli nie kilkaset, kanałów w języku angielskim. Jakie są zalety słuchania i tworzenia podcastów? Tego dowiecie się z mojego wystąpienia na INSPIR@CJACH 2019 (a przy okazji zapraszam do odwiedzin naszych EduGadek!):

***

Konferencja INSPIR@CJE 2019 odbyła się w Warszawie (27-28 czerwca 2019).

Partner merytoryczny: Superbelfrzy RP / Superbelfrzy Mini

Partnerzy: Brainly, Fundacja Orange, Katalyst Education, Learnetic, Microsoft, Skriware, Warszawskie Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń.

Partnerzy medialni: Głos Nauczycielski, Wokół Szkoły, Edustore.eu.

 

Notka o autorze: Marcin Zaród jest Nauczyciel Roku 2013, członkiem grupy Superbeflrzy RP, anglistą w V Liceum Ogólnokształcącym im. Janusza Korczaka w Tarnowie, jednym z twórców Centrum Edukacji i Kreacji Cyfrowej Fabryka Przyszłości w Tarnowie, ekspertem i trenerem w projekcie Laboratorium Dydaktyki Cyfrowej, Latarnikiem Polski Cyfrowej, zdobywcą tarnowskiego tytułu Nauczyciel z Kulturą 2016. Współprowadzi z Jackiem Staniszewskim polski podcast edukacyjny EduGadki, jeden z najpopularniejszych polskich podcastów edukacyjnych, a także stosuje podcasty w swojej pracy z uczniami w tarnowskim liceum.

 

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

Przerażająca wizja. Z jednej strony trzeba gonić za technologią która rozwija świat, z drugiej stron...
Stanisław Czachorowski napisał/a komentarz do Wykład w czasach postpiśmienności, czyli szukanie drogi we mgle
Tak, najważniejszy jest tok rozumowania, opowieść o wiedzy i dochodzeniu do wniosków, odkryć. To się...
Wykładam matematykę i staram się postępować na przekór pewnego określenia czym jest wykład: to trans...
Stanisław Czachorowski napisał/a komentarz do Wykłady w stylu programów popularnonaukowych?
Zawsze najważniejszym jest mieć coś do powiedzenia. Interesującego, ważnego, wartościowego. Dobrze j...
Jak widzę, odniósł się Pan do mojego komentarza, więc odpowiem.Programy B. Wołoszańskiego były różne...
Pani Anno, to co zamierzam napisać dotyczy zarówno psychologów szkolnych jak i pedagogów. I jedni i...
Drodzy Państwo, czy głupotę można nazywać po imieniu? Czy głupota ministra jest głupotą szkodliwą? C...
Jak się zadaje pytanie całej klasie to nie odpowiadają nieśmiali. Te rady są ok tylko dla tych, któr...

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie