Dziewczynki a nauki ścisłe

Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times
badania edukacyjneBadania Amerykańskiej Akademii Nauk, prowadzone w latach 2000-2008 nie dają podstaw do obrony twierdzenia, że dziewczynki są gorsze w naukach ścisłych od chłopców. Jak się okazuje, takie przekonanie jest stereotypem, w wielu krajach silnie zakorzenionym w świadomości społecznej, nie znajdującym potwierdzenia w wynikach edukacyjnych.
 
Amerykańska Akademia Nauk opublikowała niedawno na stronie Implicit.harvard.edu wyniki testów przeprowadzonych w latach 2000-2008 w 34 krajach świata. Testy przeprowadzane były także w Polsce i zajmowały jedynie dziesięć minut. Głównym zadaniem było szybkie kojarzenie ze sobą słów oznaczających płeć (np. on, ona, syn, matka) oraz różnych dziedzin nauk społecznych i matematyczno-przyrodniczych (fizyka, sztuka, inżynieria, historia).
 
Zastosowana metoda pozwoliła sprawdzić, co faktycznie dorośli respondenci uważają na temat kształcenia swoich dzieci i w jaki sposób starają się wpływać na dokonywane przez nich wybory edukacyjne. Wyniki pokazały, że aż 70 proc. Testowanych, niezależnie od ich płci, kojarzy matematykę oraz przedmioty ścisłe z karierą właściwą dla mężczyzn, a przedmioty humanistyczne - z karierą właściwą dla kobiet. Tak więc skoro myślimy o budowniczym mostów, czy pilocie – to musi być to mężczyzna, jeśli o nauczycielu czy socjologu - to zawód właściwy dla kobiety.
 
Jak wynikło z badań AAN, Chiny i Polska to kraje, w których stereotyp postrzegania kobiet i ich predyspozycji do określonej ścieżki edukacyjnej jest najsilniejszy. Rzutuje to faktycznie na wyniki osiągane przez dziewczęta w obszarze nauk ścisłych. W państwach, gdzie stereotyp ten jest słabszy, takich jak na przykład państwa skandynawskie, nie ma dużej różnicy między wynikami osiąganymi przez dziewczynki i chłopców.
 
Projekt Implicit jest rezultatem współpracy naukowej kilku uniwersytetów: Harvarda, Wirginia i Washington. Większość badań zrealizowanych w ramach projektu skupiło się na badaniu ukrytych przekonań, które tkwią głęboko w każdym człowieku i mają wpływ na podejmowane przezeń decyzje. Opracowane w projekcie narzędzie pozwala na zbadanie tej sfery przekonań i uzyskanie danych, które dają możliwość zbadania siły stereotypów w zachowaniach społecznych.
 
(źródło: Gazeta Wyborcza, opr. własne)
 

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

Ppp napisał/a komentarz do Dziesięć błędów informacji zwrotnej
Wszystko to prawda, ale na "zerowym" punkcie powinno być: błędem krytyki jest samo jej istnienie! w ...
Zbyt ogólny opis by zrozumieć czym to się różni od istniejących aplikacji edukacyjnych które są zazw...
Robert Raczyński napisał/a komentarz do Natura matury
Miałem wrażenie, że dość jasno dałem do zrozumienia, że nie rozważam tu zasadności ani prawidłowości...
Mikołaj napisał/a komentarz do Natura matury
Trafne pokazuje to, że matura to nie tylko test wiedzy, ale rytuał przejścia, który ma sens tylko wt...
Ppp napisał/a komentarz do Natura matury
Maturę nalezy ZLIKWIDOWAĆ, ponieważ jest niesprawiedliwym egzaminem, którego można PRZYPADKOWO nie z...
Zapisałem dziecko na karate kontaktowe przez takich własnie małych gnojków by sam umiał się bronić
Nauczyciel napisał/a komentarz do Jeszcze większa automatyzacja pracy twórczej
Są też aplikacje które skutecznie potrafią wykrywać czy dany tekst został napisany przez AI czy nie ...
Kajtek napisał/a komentarz do Po co jest szkoła?
Szkoły niczego nas nie uczą oprócz polskiego oraz matematyki nic więcej nie jest nam potrzebne a nau...

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie