Wizja szkolnictwa wyższego w UE w 2025 r.

Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times
badania i analizyW ostatniej dekadzie sektor wyższej edukacji w Unii Europejskiej znacznie ewaluował. Wprowadzenie Procesu Bolońskiego czy Lifelong Learning Program spowodowało, że reformy i zmiany na uczelniach zachodzą szybciej, ale są też dużym wyzwaniem. Komisja Europejska w programie Learnovation stara się określić, jakie dalsze zmiany byłyby pożądane w ciągu najbliższych 15 lat.
 
W dokumencie Learnovation Vision Paper 3, zatytułowanym „Ponad i wewnątrz mostów z kości słoniowej”, znajdziemy postulaty dotyczące zmian w szkolnictwie wyższym, takich, aby uczelnie stały się idealnymi miejscami do studiowania. Są tu wymienione takie wyzwania, jak: łatwiejszy dostęp do studiowania, zwiększenie poziomu oferowanych zajęć oraz redukcja kosztów podjęcia studiów. Eksperci Komisji zgodnie stwierdzili, że każde z tych zadań można wykonać za pomocą powszechnie dostępnych technologii. Głównym obszarem działań jest zwiększenie efektywności nauczania poprzez wprowadzenie innowacyjnych i interaktywnych technologii oraz elastyczne dopasowanie tematów i poziomu zajęć do potrzeb studentów. W jaki sposób powinna przebiegać reforma nauki na wyższych uczelniach, by ich oferta była konkrecyjna i dostosowana do potrzeb studentów XXI wieku?

Po pierwsze, należy otworzyć uczelniane zasoby publikacji i badań naukowych tak, by były one powszechnie dostępne. Użycie nowoczesnego oprogramowania do przeglądania zbiorów, stworzenie pakietów e-learningowych, a przede wszystkim ułatwienie korzystania z nich osobom już nie studiującym, w znacznym stopniu umożliwi nam naukę przez całe życie. 

Należy również w pełni zrealizować założenia Systemu Bolońskiego, jak chociażby EQF, tak aby ujednolicić system edukacji w Europie. Międzynarodowość w nauczaniu to naturalny skutek procesów globalizacji w ekonomi, a także multikulturowości spowodowanej ruchami migracyjnymi. Należy dobrze korzystać z tej różnorodności, bo poznawanie innych kultur to doskonały sposób na nieformalne nauczanie. Pomocnym narzędziem do sprawnego zarządzania ‘uczelnią otwartą na Europę’ są z pewnością nowoczesne technologie, które ułatwią administrowanie i zarządzanie ośrodkiem akademickim. 

Najważniejszym zadaniem jest jednak dostosowanie sposobu nauczania i kierunków studiów na potrzeby społeczeństwa. Wciąż jest dużo do zrobienia w zakresie poznawania oczekiwań obecnych i przyszłych studentów, i w konsekwencji zwiększania efektywności ich nauki. Dużym wyzwaniem może okazać się pomysł zmiany sposobu nauczania na taki wykorzystujący edukacje poza-formalną czy nowoczesne technologie czy sieci społecznościowe. Dobrym rozwiązaniem jest też lepsze wykorzystanie zajęć warsztatowych, gdzie studenci będą mogli wykorzystać swoją kreatywność, prowadzić dyskusje i rozwijać umiejętności miękkie.

Europa potrzebuje nowoczesnego systemu szkolnictwa wyższego, w którym program będzie dostosowany do potrzeb studentów, a zajęcia będą opierać się na kreatywnych i innowacyjnych metodach nauczania uwzględniających nowoczesne zdobycze techniki. Absolwenci takich uczelni będą kompetentnie i kompleksowo wykształceni, a także w pełni przygotowani do pracy. Analizy Komisji Europejskiej dowodzą, że wszystkie kraje członkowskie mają jeszcze wiele do zrobienia.

Więcej na temat projektu: Learnovation Vision Paper 3 (PDF)
 
 

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

Przerażająca wizja. Z jednej strony trzeba gonić za technologią która rozwija świat, z drugiej stron...
Stanisław Czachorowski napisał/a komentarz do Wykład w czasach postpiśmienności, czyli szukanie drogi we mgle
Tak, najważniejszy jest tok rozumowania, opowieść o wiedzy i dochodzeniu do wniosków, odkryć. To się...
Wykładam matematykę i staram się postępować na przekór pewnego określenia czym jest wykład: to trans...
Stanisław Czachorowski napisał/a komentarz do Wykłady w stylu programów popularnonaukowych?
Zawsze najważniejszym jest mieć coś do powiedzenia. Interesującego, ważnego, wartościowego. Dobrze j...
Jak widzę, odniósł się Pan do mojego komentarza, więc odpowiem.Programy B. Wołoszańskiego były różne...
Pani Anno, to co zamierzam napisać dotyczy zarówno psychologów szkolnych jak i pedagogów. I jedni i...
Drodzy Państwo, czy głupotę można nazywać po imieniu? Czy głupota ministra jest głupotą szkodliwą? C...
Jak się zadaje pytanie całej klasie to nie odpowiadają nieśmiali. Te rady są ok tylko dla tych, któr...

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie