Hawking po prostu

fot. Pxhere.com

Narzędzia
Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

O otaczającym nas wszechświecie, dzięki postępowi nauki i technologii, wiemy coraz więcej. Ale im więcej wiemy, tym więcej pojawia się pytań.

Dostrzegamy, że żyjemy w osobliwym świecie. Chcemy zrozumieć, co postrzegamy wokół siebie, i pytamy: jak skonstruowany jest Wszechświat? Jakie zajmujemy w nim miejsce, skąd przychodzimy i dokąd zmierzamy? Dlaczego jest on taki, a nie inny? – pisał zmarły w marcu 2018 Stephen Hawking, jeden z najwybitniejszych umysłów ludzkich. Co było przed Wielkim Wybuchem? Dlaczego czarne dziury są czarne. A może nie są takie? Czy można podróżować do przyszłości? A może istnieje wiele wszechświatów? Dlaczego wszechświat zadaje sobie trud, by istnieć? - pytał Hawking.

Fizyka i astronomia są dziedzinami nauki, które wymagają często wytłumaczenia zawiłych problemów w prostych słowach. Udało się to Ruedigerowi Vaas’owi, który postanowił upowszechnić genialne idee Hawkinga w książce Po prostu Hawking. Genialne idee w prostych słowach. Wyjaśnia on fascynujące idee Hawkinga w sposób zrozumiały dla każdego – autor podkreśla lekki charakter publikacji, a zainteresowanych szczegółami teorii naukowych Hawkinga odsyła do źródeł. Przyznam szczerze, że brakowało mi takiej właśnie pozycji popularnonaukowej, ponieważ zawsze marzyłem o bliższym poznaniu prac tego genialnego naukowca, ale bałem się, że niewiele będę potrafił zrozumieć...

Książkę tę można polecić wszystkim, którzy chodząc po Ziemi spoglądają często w niebo i podziwiają bezkres wszechświata (a w szczególności fanom filmów science-fiction…). Myślę, że dzięki tej lekturze na wiele pytań znajdziemy odpowiedź, choć na pewno pojawią się nowe pytania i wyzwania intelektualne.

Hawking był człowiekiem, który przez większą część swojego życia zmuszony był pokonywać ograniczoności swojego ciała. Jego nastawienie do życia może być przesłaniem dla wielu z nas: Takie są najważniejsze rady, jakie dałem moim dzieciom na ich drogę przez życie: po pierwsze, nie zapominajcie spoglądać w górę na gwiazdy zamiast w dół na swoje stopy. Po drugie, nigdy nie rezygnujcie z pracy, ponieważ ona daje wam sens, bez którego wasze życie byłoby puste. Po trzecie, jeśli jesteście wystarczająco szczęśliwi i udało wam się znaleźć miłość, pamiętajcie o tym, że rzadko się to zdarza, i nigdy tego nie zmarnujcie.

Owocnych podróż w naszym czasie i poza czasem z tą świetną lekturą!

Notka o publikacji:

Ruediger Vaas, „Po prostu Hawking. Genialne idee w prostych słowach”
Wydawnictwo Bellona, Warszawa 2018,
ISBN 978-83-11-15532-9

 

(Notka o autorze: Marcin Polak jest twórcą i redaktorem naczelnym Edunews.pl, zajmuje się edukacją i komunikacją społeczną, realizując projekty społeczne i komercyjne o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym. Jest również członkiem grupy Superbelfrzy RP). 

 

Edunews.pl oferuje cotygodniowy, bezpłatny (zawsze) serwis wiadomości ze świata edukacji. Zapisz się:
captcha 
I agree with the Regulamin

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie