Słowem-kluczem do prawidłowego rozwoju małego dziecka w szkole może być „różnorodność”. Najmłodsi uczniowie powinni mieć maksymalnie zróżnicowane zajęcia lekcyjne, aby doświadczali różnych sytuacji i aktywności edukacyjnych. Zdecydowanie powinniśmy unikać nudy i rutyny, aby nie zabijać w dzieciach naturalnej ciekawości świata i chęci eksperymentowania.
Wystąpienie Alicji Pacewicz i Grety Droździel-Papugi z Centrum Edukacji Obywatelskiej podczas INSPIRACJI WCZESNOSZKOLNYCH 2015, poświęcone zostało modelowi uczenia najmłodszych dzieci według 10 kluczowych pól aktywności. Model ten propagowany jest w ramach programu "Nauczyciel/ka I klasa" i składają się nań następujące aktywności:
- Uczymy się
- Współpracujemy
- Odkrywamy
- Bawimy się
- Ruszamy się
- Robimy własnymi rękami
- Śpiewamy i gramy
- Odpoczywamy
- Rozmawiamy ze sobą
- Dbamy o siebie, klasę i szkołę
A ponadto wszędzie tam, gdzie jest to uzasadnione i wspierające wymienione pola aktywności, korzystamy z komputerów i internetu.
Zapraszamy do obejrzenia inspirującego wystąpienia:
Zestawienie tych kluczowych pól aktywności można ująć w kształt popularnej kiedyś podwórkowej gry w klasy:
Odsyłamy do zestawu materiałów edukacyjnych, gier, zabaw, rytuałów klasowych, eksperymentów i kart pracy (zamieszczonych na stronach CEO), które bazują na kluczowych aktywnościach dzieci w pierwszej klasie szkoły podstawowej: http://www.ceo.org.pl/pl/1klasa.
***
Organizatorami Inspiracji Wczesnoszkolnych 2015 są: portal o nowoczesnej edukacji Edunews.pl, Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Wiedzy THINK! oraz firma Think Global. Partnerem merytorycznym konferencji jest grupa Superbelfrzy RP.
Partnerem strategicznym konferencji jest projekt Mistrzowie Kodowania firmy Samsung Electronics Polska. Partnerami instytucjonalnymi są Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji, Ośrodek Rozwoju Edukacji, Warszawskie Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń.
Partnerami biznesowymi są firma Learnetic SA oraz strefa nowoczesnej edukacji Edustore.eu.
Partnerzy medialni: TOK FM oraz Głos Nauczycielski.
(Notka o autorze: Marcin Polak jest twórcą i redaktorem naczelnym Edunews.pl, zajmuje się edukacją i komunikacją społeczną, realizując projekty społeczne i komercyjne o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym. Jest również członkiem grupy Superbelfrzy RP).
Obejrzyj inne wystąpienia z INSPIRACJI WCZESNOSZKOLNYCH:
Ostatnie komentarze