Nowe technologie niezbędne w szkołach

Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

ict w edukacjiFirma Cisco zaprezentowała badania amerykańskiego systemu edukacji w kontekście zastosowania nowych technologii w szkołach. Respondenci generalnie zgadzają się, że jeżeli gospodarka amerykańska ma być konkurencyjna, to w szkolnictwie potrzebne są fundamentalne zmiany w procesie nauczania i szersze wykorzystanie narzędzi komunikacyjnych.

 

W przeprowadzonych w maju 2007 r. badaniach zdecydowana większość respondentów była zdania, że aby podnieść poziom nauczania w szkołach, trzeba lepiej wykorzystywać w nich technologię informacyjną, pogłębiać związki ze społecznością lokalną, w której funkcjonuje szkoła i poprawiać jakość przekazywanych uczniom treści edukacyjnych. Zwrócono również uwagę, że konieczne są działania na rzecz wyrównywania, z wykorzystaniem nowych technologii, dostępu do zasobów edukacyjnych, zwłaszcza w kontekście potrzeb słabszych szkół.

59% badanych zgodziło się, że technologie informacyjne tworzą dziś niezbędne narzędzia pomocy w edukacji, zapewniając uczniom dostęp do treści zawartych w materiałach audiowizualnych i innych multimediach, oraz że należy czynić więcej, by włączać nowe technologie w proces nauczania.

Respondenci zgadzają się, że opanowanie nauki i technologii jest kluczowym czynnikiem sukcesu na rynku pracy XXI wieku; 69% badanych uważa, że nauki ścisłe i matematyka powinny być obowiązkowe od 7 do 12 roku edukacji szkolnej (czyli w wielu 13-19 lat).

Ponad połowa badanych Amerykanów (54%) uważa, że konkurencyjność na globalnym rynku jest kluczowa dla rozwoju kraju i w związku z tym system szkolny powinien w większym stopniu uwzględniać wątki globalne w programie nauczania.

Z drugiej strony, pomimo coraz większej potrzeby kształtowania praktycznych umiejętności w innowacyjnym społeczeństwie (krytycznego myślenia, globalnej świadomości, komunikacji i współpracy w zespole, kreatywności), Amerykanie nie są przygotowani do wdrożenia w szkołach nowego systemu oceniania, promującego pracę zespołową. Tylko 32% badanych popiera system, który uczy studentów jak pracować efektywniej w zespole i w którym 25% oceny końcowej bierze pod uwagę efekty pracy danej osoby w zespole. 58% respondentów nadal popiera system oceniania indywidualnych osiągnięć.

Pełen raport z badań dostępny jest na stronie internetowej Cisco.

(Notka o autorze: Marcin Polak jest twórcą i redaktorem naczelnym Edunews.pl, zajmuje się edukacją i komunikacją społeczną, realizując projekty społeczne i komercyjne o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym. Prowadzi także międzynarodowy serwis edukatorów ekonomicznych i finansowych EconomicEducator.eu).

Jesteśmy na facebooku

fb

Ostatnie komentarze

Przerażająca wizja. Z jednej strony trzeba gonić za technologią która rozwija świat, z drugiej stron...
Stanisław Czachorowski napisał/a komentarz do Wykład w czasach postpiśmienności, czyli szukanie drogi we mgle
Tak, najważniejszy jest tok rozumowania, opowieść o wiedzy i dochodzeniu do wniosków, odkryć. To się...
Wykładam matematykę i staram się postępować na przekór pewnego określenia czym jest wykład: to trans...
Stanisław Czachorowski napisał/a komentarz do Wykłady w stylu programów popularnonaukowych?
Zawsze najważniejszym jest mieć coś do powiedzenia. Interesującego, ważnego, wartościowego. Dobrze j...
Jak widzę, odniósł się Pan do mojego komentarza, więc odpowiem.Programy B. Wołoszańskiego były różne...
Pani Anno, to co zamierzam napisać dotyczy zarówno psychologów szkolnych jak i pedagogów. I jedni i...
Drodzy Państwo, czy głupotę można nazywać po imieniu? Czy głupota ministra jest głupotą szkodliwą? C...
Jak się zadaje pytanie całej klasie to nie odpowiadają nieśmiali. Te rady są ok tylko dla tych, któr...

E-booki dla nauczycieli

Polecamy dwa e-booki dydaktyczne z serii Think!
Metoda Webquest - poradnik dla nauczycieli
Technologie są dla dzieci - e-poradnik dla nauczycieli wczesnoszkolnych z dziesiątkami podpowiedzi, jak używać technologii w klasie